Trwa ładowanie...
d2gx1df

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 30 listopada, 20.00

...
Share
d2gx1df

30.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Resort skarbu rozpatrzył połowę z 51 wniosków złożonych przez przedsiębiorców, ubiegających się o pomoc publiczną na restrukturyzację lub modernizację swoich firm. Część wniosków została przekazana do UOKiK, a następnie trafi do notyfikacji w Komisji Europejskiej.

- Polacy, spośród różnych nacji w Europie, najbardziej lubią Czechów, Włochów, Francuzów, Hiszpanów, Słowaków oraz Anglików - wynika z danych przedstawionych na konferencji "Sąsiedzi czy intruzi - zjawisko dyskryminacji cudzoziemców w Polsce". Niechęć nad sympatią przeważa w stosunku do Romów, Arabów, Rumunów i Turków.

d2gx1df

- Specjalny autobus z pomocą dla bezdomnych wyruszy we wtorek w nocy na ulice Łodzi. Potrzebujący będą mogli zjeść w nim ciepły posiłek, napić się gorącej herbaty, ogrzać, a także otrzymać podstawowe leki i ciepłą odzież.

- W dziesięciu punktach Krakowa wieczorem uruchomione zostaną koksowniki. Według prognoz IMGW w nocy z wtorku na środę temperatura w mieście może spaść do minus 15 stopni C.

- Rząd przyjął we wtorek dokument określający cele i kierunki wspierania budownictwa mieszkaniowego do 2020 r. Zakłada się w nim zwiększenie liczby budowanych lokali socjalnych, mieszkań chronionych i na wynajem - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

- PZU nie chce płacić za remont uszkodzonego, szkoleniowego żaglowca "Fryderyk Chopin" - powiedział PAP we wtorek kapitan Krzysztof Baranowski, pomysłodawca i założyciel fundacji prowadzącej "Szkołę pod Żaglami", korzystającej ze statku. "Brzmi to bardzo niepokojąco. Statek jest ubezpieczony w PZU od 20 lat. Sam go ubezpieczałem. Może oznaczać, że pójdzie na żyletki" - dodał Baranowski.

d2gx1df

- Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o stosunkach Państwo-Kościół, która z dniem 31 stycznia 2011 r. ma zakończyć działalność Komisji Majątkowej.

- Decyzje dotyczące zwrotu majątków Kościołom i zwiazkom wyznaniowym będą "autonomicznymi decyzjami państwa" - zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk.

- Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy powołującej Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, na które złożą się dwie placówki - jedna z siedzibą w Rosji, druga w Polsce.

- Nie przewidujemy żadnych wcześniejszych wyborów parlamentarnych - oświadczył we wtorek premier Donald Tusk. Jak mówił, nie sądzi, by ktokolwiek miał dzisiaj "taki poważny pomysł".

d2gx1df

- Już w tym tygodniu w Sejmie odbędzie się głosowanie nad projektem ustawy wprowadzającej 35-proc. kwoty na listach wyborczych. Jak podkreślali we wtorek autorzy projektu, bez zagwarantowania kobietom wysokich miejsc na listach, 35-proc. kwota nie spowoduje rewolucyjnych zmian.

- Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że jeszcze w tym roku na pewno dojdzie do spotkania ze stroną związkową w sprawie reformy emerytur mundurowych.

- Minister infrastruktury oraz generalny dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad podpiszą z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowy w sprawie finansowania budowy odcinka autostrady A1 Toruń-Stryków i 15 obwodnic oraz modernizacji dwóch odcinków dróg - zdecydował rząd.

- Większość Polaków (79 proc.) jest przeciwna udziałowi Polski w misji NATO w Afganistanie, ponad połowa zdecydowanie (53 proc.). Dezaprobata przeważa niezależnie od poglądów politycznych. Operację popiera co szósty badany (17 proc.) - wynika z badania CBOS.

d2gx1df

- Ministerstwo Obrony Narodowej zakończyło kontrolę w jednostce specjalnej GROM, raport z niej trafi na biurko ministra w ciągu tygodnia-dwóch - powiedział we wtorek PAP rzecznik resortu Janusz Sejmej.

- Jeszcze we wtorek swoje uwagi do projektu raportu rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) ma przekazać polskiej komisji Edmund Klich. Jak zapowiedział w rozmowie z PAP, jego materiał liczyć będzie ok. 40 stron.

- Zaplanowana na wtorek konfrontacja b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry (PiS) z b. szefem PZU Jaromirem Netzlem przed sejmową komisją śledczą ds. nacisków nie odbyła się. Została przełożona ze względu na zły stan zdrowia Netzla.

- Prof. Tomasz Hirnle, znany kardiochirurg z Białegostoku, jest ostatecznie uniewinniony z zarzutu korupcji sprzed pięciu i pół roku. We wtorek Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratury w tej sprawie i potwierdził, że akcja policji przeciw lekarzowi była nielegalna.

d2gx1df

- Irena Dziedzic w latach 1958-1966 świadomie i tajnie współpracowała ze służbami specjalnymi PRL - orzekł warszawski sąd. Ta znana w PRL dziennikarka chciała uznania, że nie była agentką SB, o czym pisały media. Teraz zapowiada apelację.

- 62-letni Ryszard C., który w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił Marka Rosiaka i ranił nożem drugiego pracownika, zostanie poddany obserwacji sądowo-psychiatrycznej - zdecydował we wtorek Sąd Okręgowy w Łodzi.

- 200 tys. zrealizowanych połączeń, niezliczone historie - od tych najczarniejszych, związanych z przemocą i próbami samobójczymi, po zupełnie błahe - Ogólnopolski Telefon Zaufania dla Dzieci 116 111 działa już dwa lata, a jego linie ciągle są oblegane.

- Aktorka Gabriela Kownacka, odtwórczyni pamiętnej roli Anity w komedii muzycznej "Hallo, Szpicbródka" i Anki z telewizyjnego serialu "Rodzina zastępcza", zmarła we wtorek po ciężkiej chorobie - poinformował PAP Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego.

d2gx1df

- Za pieniądze zebrane w czasie tegorocznego Finału Fundacja WOŚP kupiła sprzęt do diagnostyki onkologicznej za ponad 7 mln zł. Urządzenia trafią do szpitali w Gdańsku, Olsztynie, Warszawie, Zabrzu, Poznaniu, Chorzowie oraz Katowicach. Jak poinformowała Fundacja WOŚP, w ramach konkursu ofert kupiono cztery cytometry przepływowe, dwie neuronawigacje oraz kamerę do badań typu SPECT. Wartość rynkowa sprzętu wynosi ponad 7,2 mln zł.

- PLL LOT wprowadza do swojej floty samolot, który może być wykorzystany jako "latający szpital" - poinformował we wtorek prezes spółki Marcin Piróg. Boeing 767-300 został w tym celu odpowiednio przebudowany.

- W najbardziej chronionej strefie uzdrowisk nie będą mogły powstawać hotele ani stacje bazowe telefonii komórkowej. Uzdrowiskami będą mogły natomiast zostać wyrobiska kopalni soli - zakłada projekt nowelizacji ustawy o uzdrowiskach.

- W Zielonej Górze trwa ewakuacja ok. 7 tys. mieszkańców osiedla Pomorskiego i Śląskiego. Na ich terenie został odcięty gaz i prąd. Powodem jest awaria sieci gazowej, na skutek której nastąpił gwałtowny wzrost ciśnienia gazu w instalacjach.

- W poniedziałek, podczas intensywnych opadów śniegu, doszło do 99 wypadków, w których zginęło sześć osób, a 128 zostało rannych - wynika z policyjnych statystyk. Zdecydowanie więcej było kolizji - w samej Warszawie od poniedziałku rano do wtorku odnotowano ich 130.

- We wtorek do południa odwołano połączenia lotnicze między Warszawą a Frankfurtem, Duesseldorfem, Genewą i Londynem. Powodem są duże opady śniegu w tej części Europy. Problemy mogą też mieć pasażerowie rejsów krajowych.

- Do 25 lat więzienia grozi dwojgu nastolatkom, którzy w maju zamordowali w Słupsku swoją koleżankę. We wtorek akt oskarżenie w tej sprawie został przesłany do sądu - poinformował PAP rzecznik słupskiej prokuratury okręgowej Jacek Korycki. (PAP)

amp/ ana/ asa/

d2gx1df

Podziel się opinią

Share
d2gx1df
d2gx1df