Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 31 stycznia, 20.00

...

31.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Udało nam się zapobiec tworzeniu Unii wielu prędkości; to był nasz cel i to osiągnęliśmy - w ten sposób ustalenia szczytu UE ws. paktu fiskalnego podsumował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski. "Kompromis jest dobry dla Polski i dla Europy" - podkreślił minister.

- Uczestnictwo w pakcie fiskalnym jest dla Polski korzystniejsze niż pozostawanie poza paktem, co mogłoby m.in. zaszkodzić polskiej pozycji w rozmowach o nowym unijnym budżecie na lata 2014-2020 - oceniły we wtorek wysokie źródła rządowe w Warszawie.

- Dla młodych Polaków protest w sprawie ACTA to przede wszystkim walka o wolność w internecie - wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC i Centrum Cyfrowe Projekt: Polska. Badanie wskazuje też, że stosunek do protestu ma charakter pokoleniowy.

- Protestujący wobec ACTA to w większości mężczyźni i osoby poniżej 24. roku życia, które często sprzeciwiają się wyobrażonym przez siebie zagrożeniom, a nie konkretnym zapisom - wynika z analizy przygotowanej przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o likwidacji delegatur terenowych Ministerstwa Skarbu Państwa. Oszczędności z tego tytułu wyniosą 2,7 mln zł - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

- Projekt przewidujący zapowiedziane przez premiera zmiany w ulgach podatkowych jest gotowy, ale ostateczna decyzja odnośnie szczegółów zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku dni - poinformował PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

- Rośnie zainteresowanie klientów mieszkaniami 2- i 3-pokojowymi o małych metrażach, czyli takimi, jakie znajdują się przede wszystkim w blokach z lat 60. i początku 70. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu serwisu Oferty.net.

- Informacje z policji i prokuratury nie potwierdzają zarzutu wykorzystania lokalu Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat do przygotowania zamieszek z 11 listopada ubiegłego roku - wynika z wyjaśnienia zarządu Śródmieścia przekazanego radnym dzielnicy.

- Sąd Okręgowy w Warszawie ma ponownie zbadać zasadność rejestracji nowych symboli Narodowego Odrodzenia Polski, m.in. znaku "zakaz pedałowania" i krzyża celtyckiego - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zdaniem SA symbolika ta "poniża określone grupy ludności".

- Prezydent Bronisław Komorowski zamierza przychylić się do wniosku o powołanie płk. Jerzego Artymiaka na stanowisko naczelnego prokuratora wojskowego - poinformowała we wtorek PAP szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

- Minister Administracji i Cyfryzacji przekazał resortom wytyczne w zakresie ochrony portali informacyjnych administracji publicznej - poinformował we wtorek PAP rzecznik MAC Artur Koziołek. Według niego wytyczne zostały przyjęte po konsultacjach w zespole zadaniowym do spraw ochrony portali rządowych i przekazane ministerstwom. Z wytycznych wynika, że "każdy z resortów musi podjąć stałe kontakty z Rządowym Zespołem Reagowania na Incydenty Komputerowe".

- Dotychczas wpłynęło 2360 wniosków od cudzoziemców o zalegalizowanie pobytu - poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Najliczniej o abolicję występują obywatele Wietnamu, Ukrainy i Armenii.

- Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz zwróciła się do sejmowej komisji etyki o ukaranie posła PiS Marka Suskiego za "rasistowskie i homofobiczne wypowiedzi". Zarzuciła mu użycie tzw. mowy nienawiści. To nagonka polityczna - uważa Suski. Chodzi o porównanie związków partnerskich do zoofilii oraz o nazwanie posła PO Johna Godsona "Murzynkiem".

- 38-letni syn byłego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Henryka Szumskiego usłyszał zarzut zabójstwa ojca - poinformował we wtorek PAP szef Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie Piotr Romaniuk. Krzysztof S. został zatrzymany w poniedziałek wieczorem po tym, jak śmiertelnie ugodził nożem swego ojca w jego domu w Komorowie pod Warszawą.

- Nową opinię w sprawie śmierci Jerzego Ziobry złożyła do krakowskiego sądu rodzina zmarłego. Sąd odroczył we wtorek posiedzenie do czasu zapoznania się z materiałami przez sąd i obrońców oskarżonych lekarzy. Wyznaczone przez sąd posiedzenie dotyczyło umorzenia postępowania w sprawie prywatnego aktu oskarżenia, jaki rodzina Ziobrów złożyła przeciwko lekarzom w sprawie leczenia i śmierci Jerzego Ziobry.

- Łódzka policja i prokuratura badają przyczyny rodzinnej tragedii w Łodzi. 37-letni mężczyzna prawdopodobnie zamordował swojego 12-letniego syna, ciężko ranił siostrę swojej partnerki, a następnie popełnił samobójstwo.

- Senator PiS Wojciech Skurkiewicz złożył we wtorek doniesienie do prokuratury ws. domniemanego popełnienia przestępstwa przez NFZ. Jego zdaniem Fundusz nie zabezpieczył pacjentom odpowiedniej opieki medycznej w nocy i święta. NFZ odpiera zarzuty. Jak wyjaśnił PAP Skurkiewicz, Narodowy Fundusz Zdrowia unieważnił w grudniu 2011 r. konkurs ofert na udzielanie świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców południowego Radomia i nie zawarł umowy w tym zakresie z żadnym podmiotem. Kolejny konkurs został rozstrzygnięty dopiero 20 stycznia - umowa zacznie obowiązywać od 1 lutego.

- Klub Solidarnej Polski zapowiedział, że we wtorek zawiadomi prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków KRRiT w związku z nieprzyznaniem TV Trwam koncesji na nadawanie na multipleksie cyfrowym. Zawiadomi też UOKiK. (PAP)

amp/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)