Trwa ładowanie...
d4db1qt

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 5 października, 20.00

...

Share
d4db1qt

05.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Na terenie Polski nie będzie można produkować i wprowadzać do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe. Inspektorzy sanitarni będą mogli wycofywać z handlu dopalacze - przewiduje projekt ustawy, który we wtorek przyjął rząd.

- Sklepy oferujące dopalacze będę nadal zamknięte - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że ustawa uniemożliwiająca handel tymi specyfikami powinna wejść w życie w ciągu miesiąca.

- Prezydent Bronisław Komorowski oraz marszałkowie Sejmu i Senatu podczas wtorkowego spotkania z premierem Donaldem Tuskiem poparli inicjatywę rządu zmierzającą do szybkiego zaostrzenia przepisów dotyczących dopalaczy.

d4db1qt

- Premier Donald Tusk powiedział we wtorek dziennikarzom, że chce spotkać się jeszcze w tym miesiącu z prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów m.in. w sprawie przejęcia Energi przez PGE.

- Osoby, które mają ustalone prawo do emerytury rolniczej, nie mogą ubiegać się o zwiększenie emerytury z FUS, wynikające ze składek płaconych na ubezpieczenie rolnicze. TK uznał, że regulujące to przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników są konstytucyjne. Dotyczy to osób, które równocześnie pracowały zawodowo i prowadziły działalność gospodarczą, odprowadzając składki na ubezpieczenie społeczne rolników. Jeżeli osoby te mają ustalone prawo do renty bądź emerytury rolniczej, ich świadczenie z FUS nie może być zwiększone - choćby świadczeń rolniczych nie pobierali, bądź mieli je zawieszone.

- Minister edukacji podpisała we wtorek stosowne rozporządzenie o organizacji roku szkolnego - poinformowała PAP Bożena Skomorowska z biura prasowego resortu. Dzięki rozporządzeniu uczniowie prawosławni będą mogli mieć wolne w czasie ich świąt.

- Za zgodne z Konstytucją uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny przepisy dotyczące przekazywania do innego kraju Polaka ściganego przez inne państwo UE europejskim nakazem aresztowania (ENA). Skargę złożyli obrońcy Jakuba Tomczaka, skazanego w Wlk. Brytanii na dożywocie.

d4db1qt

- Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło 36 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego w wyborach samorządowych - 33 zostały zarejestrowane, dwa komitety PKW wezwała do usunięcia wady, a jeden został rozwiązany.

- Krakowska prokuratura bada okoliczności tworzenia w Małopolsce systemu teleinformatycznego, niezbędnego do funkcjonowania Centrum Powiadamiania Ratunkowego - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

- Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz powiedział PAP, że już w tym tygodniu może powstać sejmowa komisja konstytucyjna. Poinformował, że Platforma zaproponuje, aby na jej czele stanął poseł Jarosław Gowin.

- Krzysztof Tyszkiewicz został nowym rzecznikiem klubu parlamentarnego PO; decyzję o jego powołaniu podjął we wtorek szef klubu Tomasz Tomczykiewicz - poinformowało PAP biuro prasowe klubu Platformy.

d4db1qt

- Poseł SLD Sławomir Kopyciński złożył we wtorek wniosek do prokuratury w sprawie zbadania działalności Komisji Majątkowej. W jego opinii, członkowie Komisji - orzekając w sprawie zwrotu Kościołowi majątku - wielokrotnie przekraczali swe uprawnienia i poświadczali nieprawdę. Kopyciński chce, by Prokuratura Okręgowa w Warszawie, do której skierował swój wniosek, zbadała wszystkie postępowania, jakie do tej pory toczyły się przed Komisją Majątkową.

- Gdańska prokuratura próbuje ustalić tożsamość osoby, której krew znaleziono niedawno w domu Krzysztofa Olewnika. Śledczy sądzą, że ta krew pojawiła się na jednym z mebli w dniu porwania mężczyny. Jak powiedział we wtorek dziennikarzom rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, Krzysztof Trynka, według ustaleń śledczych krew nie należy ani do żadnego z członków rodziny Olewnika, ani do żadnego ze znanych uczestników spotkania, które poprzedziło porwanie. Śledczy wykluczyli też, by krew mogła należeć do któregoś z ustalonych porywaczy Krzysztofa Olewnika.

- Pełnomocnik Dawida Bratko - właściciela jednej z sieci sklepów z dopalaczami - zapowiada odwołanie się od decyzji o zamknięciu sklepów. Jeśli to nie poskutkuje, nie wyklucza, że będzie się domagał odszkodowania.

- Po ciężkiej chorobie, w wieku 72 lat, zmarł Władysław Knycpel, jeden z weteranów Polskiej Agencji Prasowej, jej wieloletni korespondent zagraniczny. Przepracował w PAP przeszło pół wieku.

- W ciągu najbliższej doby na Odrze będzie przemieszczała się fala wezbraniowa. Stany alarmowe zostaną przekroczone poniżej Nietkowa o 10-30 cm - informuje IMiGW. (PAP)

amp/ ana/

d4db1qt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4db1qt