Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 9 lutego, 17.00

...

09.02.2010 | aktual.: 09.02.2010 17:23

09.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- W przyszłym tygodniu zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej przyjmie "mapę drogową" wyboru kandydata tej partii na prezydenta albo wskaże kandydata - poinformował we wtorek dziennikarzy szef klubu PO Grzegorz Schetyna.

- Były minister rolnictwa Andrzej Lepper (Samoobrona) powtórzył we wtorek przed sejmową komisją śledczą ds. nacisków, że uważa akcję CBA ws. tzw. afery gruntowej za wymierzoną w niego prowokację. Lepper stracił funkcję ministra rolnictwa w lipcu 2007 r., gdy ówczesny premier Jarosław Kaczyński uznał go za "osobę w kręgu podejrzeń" w związku z tzw. aferą gruntową. Chodzi o operację CBA kontrolowanego wręczenia łapówki dwóm osobom oskarżonym o powoływanie się na wpływy w ministerstwie rolnictwa. Oferowali oni podstawionemu agentowi CBA odrolnienie ziemi w gminie Mrągowo. Operacja zakończyła się nie tak jak planowało CBA, bo - jak początkowo przyjęła prokuratura - Lepper został uprzedzony o akcji i odwołał spotkania.

- Były prawnik Totalizatora Sportowego Grzegorz Maj powiedział przed hazardową komisją śledczą, że TS skierował uwagi do projektu noweli ustawy hazardowej do Kancelarii Prezydenta, bo resort finansów nie chciał zaakceptować propozycji korzystnych dla budżetu.

- Były prawnik Totalizatora Sportowego Grzegorz Maj, zeznając przed hazardową komisją śledczą, zapowiedział złożenie pozwu do sądu przeciwko przesłuchującemu go Jarosławowi Urbaniakowi (PO). Maj uznał, że poseł PO użył wobec niego obraźliwych sformułowań.

- Były prawnik Totalizatora Sportowego Grzegorz Maj oświadczył we wtorek przed hazardową komisją śledczą, że propozycje zmian w ustawie hazardowej przygotowywane przez TS miały służyć maksymalizacji zysku budżetu państwa, a nie interesom firmy Gtech.

- Były pracownik Totalizatora Sportowego Grzegorz Maj zeznał we wtorek przed hazardową komisją śledczą, że nie był autorem projektu nowelizacji ustawy o grach, który w 2006 r. został przekazany wiceministrowi finansów w rządzie PiS Marianowi Banasiowi.

- Biznesmen branży hazardowej Jan Kosek nie stawi się w czwartek przed hazardową komisją śledczą. Przysłał do komisji pismo, w którym proponuje, że ze względu na stan zdrowia może zeznawać w Krakowie, gdzie jest leczony lub za pomocą łączy telekomunikacyjnych.

- Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że są już przygotowane propozycje zmian "sytuujących i regulujących w konstytucji prokuraturę". Podkreślił, że w tej sprawie niezbędne są konsultacje najważniejszych sił politycznych.

- Ponad 80 proc. polskich gmin ma trudności z egzekwowaniem spłaty zaległych zobowiązań - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

- Krakowska prokuratura oczekuje na realizację Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA), wydanego za Szwedem Andersem Hoegstroemem, podejrzanym o zlecenie kradzieży napisu z muzeum w Auschwitz - poinformowano we wtorek PAP w prokuraturze.

- Prokuratura Okręgowa w Olsztynie zbada, jak doszło do przecieku fragmentów przesłuchania Ryszarda Sobiesiaka do "Rzeczpospolitej" - taką decyzję podjęła we wtorek Prokuratura Krajowa. Przeciek nastąpił ze śledztwa dotyczącego innego przecieku do "Rzeczpospolitej" - stenogramów z podsłuchów CBA w tzw. aferze hazardowej. Z materiałów tych wynikało, że w tej sprawie lobbowali czołowi politycy PO: ówczesny szef klubu tej partii Zbigniew Chlebowski i były minister sportu Mirosław Drzewiecki. Sobotnia "Rzeczpospolita" ujawniła fragmenty zeznań, które Sobiesiak złożył 6 stycznia. Zwróciła ona uwagę, że w kilku miejscach jego wyjaśnienia różnią się od zeznań złożonych przez polityków PO przed sejmową komisją śledczą wyjaśniającą tę aferę.

- W środę rusza proces gangsterów Andrzeja Zielińskiego ps. Słowik i Ryszarda Boguckiego, oskarżonych o współudział w zabójstwie b. szefa policji gen. Marka Papały w 1998 r.

- Pogrzeb b.ministra spraw zagranicznych prof. Krzysztofa Skubiszewskiego, który zmarł w poniedziałek, planowany jest na 18 lutego. B. szef polskiej dyplomacji spocznie w panteonie wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Według informacji uzyskanych przez PAP z kręgów zbliżonych do Warszawskiej Kurii Metropolitalnej, msza św. pogrzebowa ma odbyć się w czwartek, 18 lutego o godz. 10 w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

- Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście wyjaśnia okoliczności poniedziałkowego napadu na stołeczny antykwariat. Podczas szamotaniny z właścicielem jeden sprawca został śmiertelnie ranny, obrażenia odniósł też właściciel. Drugi napastnik jest poszukiwany. W tej sprawie - jak poinformował PAP we wtorek prokurator rejonowy Robert Myśliński - wszczęte zostały dwa śledztwa. Pierwsze dotyczy usiłowania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, drugie - będące efektem wyłączenia materiałów z pierwszego - nieumyślnego spowodowania śmierci.

- Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał czterech b. piłkarzy - Tomasza R., Jacka S., Marka G. i Zbigniewa M. - na kary od roku do roku i ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Byli zawodnicy dolnośląskich klubów brali łapówki za ustawianie meczów.

- Sąd Rejonowy w Mikołowie nie przywrócił do pracy trzech działaczy związkowych z kopalni Budryk, których Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zwolniła za naruszenia prawa w czasie 46-dniowego strajku w tej kopalni. O decyzji sądu poinformowali we wtorek przedstawiciele JSW w komunikacie. Strajk na tle płacowym trwał w "Budryku" od połowy grudnia 2007 roku do końca stycznia 2008 i zakończył się podpisaniem porozumienie w sprawie podwyżek.

- Dodatkowa ekspertyza biegłych z zakresu pożarnictwa nie ustaliła dokładnej przyczyny pożaru w hotelu socjalnym w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie) - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz. W kwietniu ub.r. w pożarze budynku socjalnego zginęły 23 osoby.

- Po podpisaniu umowy z NFZ Wielkopolanie ubezpieczeni zdrowotnie będą mogli za pomocą portalu informacyjnego sprawdzić historię swoich chorób i dowiedzieć się, ile kosztowało leczenie. Portal - "Zdrowotny Informator Pacjenta" - uruchomiono we wtorek.

- Do silnego podziemnego wstrząsu doszło we wtorek rano w kopalni "Piast" w Bieruniu (Śląskie). Nikomu nic się nie stało, choć wstrząs odczuli mieszkańcy okolicznych miejscowości - podał rzecznik Kompanii Węglowej, do której należy kopalnia, Zbigniew Madej.

- Od 15 lutego podróżujący klasą ekonomiczną samolotami PLL LOT do USA i Kanady będą musieli płacić za drugi bagaż - poinformował we wtorek przewoźnik. Do tej pory było to wliczone w cenę biletu.

- Obowiązek wnoszenia opłaty od sprzedaży nieruchomości, której wartość wzrosła, bo zmieniło się jej przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego, jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

- Cyberprzemoc, uzależnienie od internetu, uwodzenie - to tylko niektóre zagrożenia, jakie wiążą się z coraz powszechniejszym dostępem do internetu, szczególnie dla dzieci. Jak się przed nimi bronić, informowali we wtorek organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu. (PAP)

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)