10.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Zarobki prowadzących programy we włoskiej telewizji publicznej już wkrótce pojawią się prawdopodobnie w napisach końcowych. Poprawka w tej sprawie została przyjęta w środę głosami rządzącej koalicji i opozycji przez parlamentarną komisję nadzoru nad RAI.
- Po raz pierwszy od 2007 r. wzrost gospodarczy odnotowuje każdy z 12 regionów, jakie Rezerwa Federalna wyróżnia w USA. Na wielu obszarach kraju ożywienie gospodarcze jest jednak anemiczne i kruche - wynika z raportu Fed zwanego "Beżową księgą".
- Izrael uważa, że nowe sankcje wprowadzone przeciwko Iranowi w związku z kontynuowaniem przez ten kraj programu nuklearnego są pozytywnym krokiem - oświadczył w czwartek premier Izraela Benjamin Netanjahu.
- Negocjacje w sprawie reformy rynku pracy między socjalistycznym rządem Hiszpanii, związkami zawodowymi i pracodawcami zakończyły się w czwartek rano bez porozumienia - informuje na swojej stronie internetowej dziennik "El Pais".
- Środowe wybory parlamentarne w Holandii minimalnie wygrali liberałowie zdobywając zaledwie o jedno miejsce więcej niż Partia Pracy - wynika ze wstępnych wyników ogłoszonych w czwartek po przeliczeniu 98 proc. głosów.
- Władze Ukrainy silnie deklarują polityczną chęć przeprowadzania reform, lecz Unia Europejska musi widzieć konkretne działania w tym kierunku - oświadczył w czwartek w Kijowie komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.
- Izrael nie zniesie blokady Strefy Gazy, dopóki Czerwony Krzyż nie dostanie zgody na widzenia z izraelskim żołnierzem Giladem Szalitem, schwytanym przez Palestyńczyków w 2006 roku - oświadczył w czwartek izraelski minister spraw zagranicznych Awigdor Lieberman.
- Rosja ma zamrozić kontrakt na sprzedaż Iranowi systemów rakietowych S-300 - poinformował w czwartek Reuters powołując się na rosyjską agencję Interfax. W przeddzień Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła nowe sankcje wobec Iranu.
- Rosyjskie MSZ oświadczyło w czwartek, że nowe sankcje nałożone na Iran w związku z jego programem nuklearnym nie obligują Rosji do odstąpienia od kontraktu na dostawę rakiet S-300 do tego kraju. Sankcje uchwaliła w środę Rada Bezpieczeństwa ONZ.
- Uzbekistan będzie sprzedawać Chinom 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie - głosi ramowe porozumienie podpisane w Taszkiencie przez uzbecką spółką państwową Uzbeknieftiegaz i chiński koncern CNPC.
- Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał w czwartek błędem wprowadzenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ nowych sankcji przeciwko Iranowi i zapowiedział, że Turcja i Brazylia będą kontynuować zabiegi mające na celu znalezienie dyplomatycznego rozwiązania.
- Korea Północna poinformowała Chiny, że surowo ukarze żołnierzy wojsk ochrony pogranicza odpowiedzialnych za zastrzelenie w ubiegłym tygodniu na granicy trzech Chińczyków - podała w czwartek chińska telewizja.
- Nowy premier W. Brytanii David Cameron przybył w czwartek z niezapowiedzianą wizytą do Afganistanu. Na konferencji prasowej z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem podkreślił, że jego kraj nie zamierza zwiększać liczby żołnierzy stacjonujących w Afganistanie.
- Setki pociągów odwołano w czwartek w Grecji z powodu 24-godzinnego strajku kolejarzy przeciwko prywatyzacji spółki transportowej Trainose należącej do publicznego koncernu kolejowego OSE.
- Korea Południowa wystrzeliła w czwartek rakietę, która miała wynieść na orbitę okołoziemską satelitę badającego zmiany klimatyczne na Ziemi. W chwilę po starcie utracono jednak kontakt z rakietą, która najprawdopodobniej eksplodowała w czasie lotu.
- Kilkudziesięciu groźnych mafiosów zatrzymano w czwartek we Włoszech podczas trzech, przeprowadzonych jednocześnie wielkich operacji przeciwko sycylijskiej cosa nostrze, neapolitańskiej kamorze i mafii z Kalabrii - poinformowały włoskie media.
- Na skwerze w centrum wileńskiego Starego Miasta otwarto w czwartek wystawę fotograficzną upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz inne ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
- Operacja sił międzynarodowych przeciwko talibom w prowincji Kandahar, na południu Afganistanu, będzie prowadzona w wolniejszym tempie, niż początkowo planowano - powiedział w czwartek dowódca wojsk USA i NATO w Afganistanie generał Stanley McChrystal.
- O 15 proc. zostaną zredukowane dotacje z budżetu państwa dla partii politycznych w Bułgarii - postanowił w czwartek parlament w Sofii. Decyzja ta jest częścią programu oszczędnościowego rządzącej centroprawicowej partii GERB.
- Dwóch obywateli Norwegii, z których jeden ma także obywatelstwo brytyjskie, zostało skazanych przez sąd w Kongu na śmierć za szpiegostwo - poinformowała w czwartek organizacja praw człowieka Reprieve.
- Portret zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej generała Franciszka Gągora odsłonięto w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli w czwartek, dwa miesiące po wypadku. W uroczystości wzięły udział żona i córka byłego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
- Poparcie dla słowackiej prawicowej opozycji rośnie przed sobotnimi wyborach parlamentarnymi - wskazuje ogłoszony w czwartek sondaż ośrodka Focus. Wynika z niego, że pięć partii opozycji może razem zdobyć 78 mandatów w 150-osobowym parlamencie.
- Rząd brytyjski jest gotów pomóc koncernowi naftowemu BP w opanowaniu sytuacji po wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej - powiedział w czwartek brytyjski premier David Cameron.
- Spośród zagranicznych dyplomatów w Niemczech najwięcej wykroczeń w ruchu drogowym popełniają Arabowie i Rosjanie, a potem kolejno Chińczycy, Egipcjanie i Francuzi. Dyplomatom uchodzi to jednak bezkarnie.