Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 11 lutego, 17.00

...

11.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Dwie wietnamskie strony internetowe, na których krytykowano politykę rządu w Hanoi wobec Chin, zostały zaatakowane przez hakerów i zablokowane - poinformowała w czwartek agencja Associated Press.

- Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad powiedział prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi, że jego zdaniem, jeśli Izrael rozpocznie działania wojskowe w regionie, należy mu się przeciwstawić i zniszczyć go - poinformowało w czwartek irańskie państwowe radio IRIB.

- Iran wyprodukował pierwszą partię uranu wzbogaconego do 20 procent - powiedział w czwartek prezydent Mahmud Ahmadineżad. W Iranie obchodzona jest tego dnia rocznica rewolucji islamskiej.

- W Rzymie wszystkie służby miejskie wraz z Obroną Cywilną postawione zostały w stan gotowości w związku z zapowiadanymi na piątek opadami śniegu. W Wiecznym Mieście jest to zjawisko bardzo rzadkie; ostatnio sporo śniegu spadło 24 lata temu.

- Nie ma podstaw do dymisji rządu premier Julii Tymoszenko - oświadczył w czwartek wicepremier Ołeksandr Turczynow, szef sztabu wyborczego Tymoszenko, która przegrała wybory prezydenckie na Ukrainie z kandydatem prorosyjskiej opozycji, Wiktorem Janukowyczem.

- Sankcje nałożone na Koreę Płn. nie będą zdjęte dopóki kraj ten nie wróci do rozmów na temat rozbrojenia i nie podejmie działań w kierunku zakończenia swojego programu atomowego - oświadczyli w czwartek ministrowie spraw zagranicznych Korei Płd. i Japonii.

- Premier Francji Francois Fillon obiecał w czwartek w Kabulu, że jego kraj pozostanie w Afganistanie "tak długo, jak to będzie to konieczne", lecz dodał, że nie przewiduje zwiększenia liczby żołnierzy francuskich.

- Z dwugodzinnym opóźnieniem z powodu śniegu, w Brukseli rozpoczął się w czwartek szczyt europejski zdominowany przez sytuację gospodarczą Unii, w tym w Grecji. To pierwszy szczyt zwołany przez nowego prezydenata Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.

- Parlament Europejski odrzucił w czwartek porozumienie UE-USA w sprawie przekazywania danych bankowych Europejczyków do USA w ramach walki z terroryzmem.

- Przywódcy Francji i Niemiec, premier Grecji i szefowie Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego porozumieli się w sprawie pomocy dla pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji-ogłosił w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

- Litwa odrzuciła propozycję Rosji przyłączenia się do budowy elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim.

- Frakcje niemieckiej koalicji rządzącej CDU/CSU i FDP oraz Związek Wypędzonych (BdV) porozumiały się w sporze o kandydaturę szefowej BdV Eriki Steinbach do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" . Steinbach do rady nie wejdzie.

- Wydawca kurdyjskiej gazety został skazany na 21 lat i trzy miesiące więzienia za, jak to określono, drukowanie kurdyjskiej propagandy rebelianckiej - podała w czwartek turecka agencja Anatolia.

- Saudyjska policja religijna sprawdza sklepy i zabrania eksponowania czerwonych róż, przedmiotów w kształcie serca oraz zakazuje czerwonych opakowań i jakichkolwiek aluzji do walentynek.

- Rosja spodziewa się poprawy stosunków z Ukrainą po wyborach prezydenckich wygranych przez Wiktora Janukowycza - powiedziała w czwartek dziennikarzom rzeczniczka prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

- Szwedzka prokuratura poinformowała w czwartek o zatrzymaniu Szweda, poszukiwanego przez Polskę w związku z kradzieżą napisu "Arbeit macht frei" z b. niemieckiego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz.

- Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) ostatecznie zrezygnował w czwartek z nominowania swej szefowej Eriki Steinbach do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". W zamian otrzyma większy wpływ w fundacji na planowane w Berlinie muzeum wysiedleń.(PAP)

zdz/ jtt/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)