Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 16 grudnia, 20.00

...

16.12.2010 | aktual.: 16.12.2010 20:23

16.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Międzynarodowa organizacja policyjna Interpol powiadomiła w czwartek o otrzymaniu od swojego biura w Bagdadzie informacji o "możliwych zamachach" Al-Kaidy w Stanach Zjednoczonych i Europie.

- Założyciel demaskatorskiego portalu internetowego Wikileaks Julian Assange został w czwartek zwolniony z aresztu za kaucją - poinformowała brytyjska agencja Press Association.

- Palestyńczycy podjęli na nowo w Europie kampanię na rzecz uznania ich państwa, niezależnie od losu rozmów pokojowych z Izraelem, przerwanych we wrześniu tego roku - pisze w czwartek agencja AP w depeszy z Ramalli.

- Prezydent Barack Obama oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone mimo trudności realizują swe zaplanowane cele w Afganistanie i zamierzają wycofać stamtąd w lipcu przyszłego roku część swoich żołnierzy.

- Czterej współprzewodniczący opozycyjnej Partii Wolności Narodowej "O Rosję bez przemocy i korupcji" zapowiedzieli w czwartek podanie do sądu premiera Władimira Putina, który publicznie oskarżył ich w tym dniu o korupcję i złodziejstwo.

- Litewscy Polacy ze smutkiem przyjęli czwartkową opinię rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE, iż litewskie władze mają prawo narzucać Polakom z litewskim obywatelstwem litewską pisownię ich nazwisk, i zapowiadają dalszą walkę o swe nazwiska.

- W Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy doszło w czwartek do bójki między deputowanymi opozycyjnego Bloku byłej premier Julii Tymoszenko (BJuT), a posłami rządzącej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza.

- Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt, wypowiadając się w czwartek na temat założyciela Wikileaks Juliana Assange'a podkreślił, że wysunięte przeciwko niemu oskarżenie "nie ma charakteru politycznego".

- Firma Dannon zgodziła się wypłacić 21 mln dol. tytułem odszkodowania za wprowadzające konsumentów w błąd reklamy jej produktów - jogurtu Activia i napoju DanActive. Odszkodowanie jest elementem ugody pozasądowej zawartej z władzami stanowymi i federalnymi.

- Mimo dokonania przez islamistę zamachu samobójczego w Sztokholmie, Szwecja nie podnosi stopnia zagrożenia terrorystycznego - poinformowano w czwartek na wspólnej konferencji prasowej szwedzkich służb specjalnych SAPO i prokuratury.

- Mały samolot typu Twin Otter, z 22 osobami na pokładzie, z którym stracono łączność w środę, tuż po starcie maszyny, rozbił się u podnóża Himalajów we wschodnim Nepalu; w czwartek śmigłowce zlokalizowały wrak, zginęły wszystkie osoby - poinformowały lokalne władze.

- Rząd Portugalii zapowiedział w środę podjęcie dalszych kroków, by kontrolować wydatki i poprawić konkurencyjność portugalskich firm - poinformował minister finansów Fernando Teixeira dos Santos, cytowany na stronach dziennika "Le Monde".

- Demokratyczny gubernator Nowego Meksyku Bill Richardson, który jedzie do Korei Płn. z misją dyplomatyczną, mającą złagodzić napięcia na Półwyspie Koreańskim, zatrzymał się w czwartek w Pekinie.

- Nie powiodła się przeprowadzona w środę próba amerykańskiego systemu obrony przed rakietami balistycznymi dalekiego zasięgu - poinformowało amerykańskie ministerstwo obrony.

- Korea Południowa zamierza przeprowadzić ćwiczenia artyleryjskie na wyspie Yeonpyeong, która została ostrzelana w listopadzie przez Koreę Północną - poinformowała w czwartek armia południowokoreańska.

- W ataku z powietrza, przeprowadzonym przez NATO na południu Afganistanu, zginęło czterech żołnierzy afgańskich, omyłkowo wziętych za rebeliantów - powiedział w czwartek rzecznik afgańskiego ministerstwa obrony gen. Mohammad Zahir Azimi.

- Irackie władze zdobyły od pojmanych rebeliantów zeznania, z których wynika, że Al-Kaida planuje zamachy samobójcze w USA i Europie w czasie świąt Bożego Narodzenia - poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Iraku Dżawad al-Bulani.

- Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek wniosek ws. pomocy z unijnego Funduszu Solidarności dla powodzian w Polsce w wysokości 105,5 mln euro - powiedział PAP rzecznik KE Ton Van Lierop.

- "Ręce precz od Tymoszenko" - pod takim hasłem deputowani Bloku byłej premier Julii Tymoszenko (BJuT) zablokowali w czwartek posiedzenie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz skrócił wizytę na Łotwie, ponieważ nie chciał zwiedzać w Rydze muzeum okupacji radzieckiej - poinformowała w czwartek gazeta "Komsomolskaja Prawda na Ukrainie".

- Premier Rosji Władimir Putin ocenił w czwartek, że jego kraj kończy 2010 rok z zadowalającymi rezultatami. Według niego, produkt krajowy brutto (PKB) Rosji wzrośnie o 3,8-4 proc., a produkcja przemysłowa - o ponad 8 proc.

- Nie odbędzie się zaplanowane na czwartek w litewskim Sejmie głosowanie nad nowelizacją ustawy o oświacie, uderzającą w szkolnictwo mniejszości narodowych na Litwie, w tym szkolnictwo polskie.

- Proces niemal 200 tureckich wojskowych, w tym byłych dowódców sił powietrznych i morskich, oskarżonych o przygotowywanie zamachu stanu w celu obalenia rządu konserwatywno-islamskiego, rozpoczął się w czwartek pod Stambułem - podała agencja AFP.

- Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że nie ma przeszkód, by w ramach walki z turystyką narkotykową holenderskie władze zabroniły przyjezdnym kupować marihuanę w coffee shopach. Na takie rozwiązanie zdecydowały się władze Maastricht.

- Z powodu strajku pracowników dystrybucji prasy we francuskich kioskach znów zabrakło w czwartek - po raz kolejny w ciągu kilku dni - ogólnokrajowych dzienników. Konflikt ciągnie się z przerwami już od ponad dwóch tygodni.

- Główne opozycyjne ugrupowanie Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CzSSD) wystąpiło w czwartek z wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Petra Neczasa w reakcji na domniemaną aferę korupcyjną w ministerstwie środowiska.

- Władze Litwy mają prawo narzucić Polakom z litewskim obywatelstwem litewską pisownię ich nazwisk - uznał w czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. Do polskiej pisowni mają prawo obywatele polscy, którzy np. zawierają małżeństwo na Litwie.

- Pod koniec 2011 roku Niemcy rozpoczną redukowanie kontyngentu Bundeswehry w Afganistanie - zapowiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle.

- Premier Donald Tusk powiedział w czwartek w Brukseli, że Polska poważnie rozważa uczestnictwo w europejskim mechanizmie stabilizującym dla ratowania krajów strefy euro, które znajdą się w potrzebie.

- Brytyjski Wysoki Trybunał (High Court) podtrzymał w czwartek wtorkową decyzję sądu okręgowego w Londynie, dotyczącą zwolnienia założyciela portalu demaskatorskiego Wikileaks Juliana Assange'a z aresztu za kaucją.

- Adwokaci Michaiła Chodorkowskiego oskarżyli w czwartek premiera Rosji Władimira Putina o wywieranie nacisku na sędziego w drugim procesie byłego szefa Jukosu. Zamierzają złożyć skargę w tej sprawie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

- Na Białorusi w niedzielę odbędą się wybory prezydenckie, w których o czwartą kadencję ubiega się urzędujący szef państwa Alaksandr Łukaszenka i dziewięciu innych kandydatów, w tym siedmiu przedstawicieli opozycji.

- W rocznym sprawozdaniu na temat przestrzegania praw człowieka na świecie, przyjętym w czwartek przez Parlament Europejski (PE), Rosja, Chiny, Iran, Kongo i Kuba znalazły się wśród krajów, w których dochodzi do poważnych naruszeń tych praw.

- Pracownicy komunikacji miejskiej po raz kolejny w tym tygodniu strajkują w czwartek w Atenach przeciwko rządowym planom oszczędnościowym. Protestują także kolejarze. Nie jeżdżą autobusy, tramwaje, metro, pociągi krajowe i międzynarodowe.

- Przy dużym stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu komunikacja miejska w Ostrawie będzie wozić pasażerów za darmo. Stosowną uchwałę radni tego trzeciego co do wielkości miasta Czech przyjęli w środę, a w czwartek ich decyzja weszła w życie.

- Parlament Hiszpanii zgodził się w czwartek na przedłużenie do 15 stycznia stanu wyjątkowego w celu zapewnienia ruchu lotniczego podczas okresu świątecznego. Rząd wprowadził stan wyjątkowy 4 grudnia, by zakończyć strajk kontrolerów lotów.

- Ze względu na obfite opady śniegu w pierwszej połowie dnia, władze belgijskie postanowiły zamknąć w czwartek dla ruchu samochodów ciężarowych o dużym tonażu większość dróg na południu kraju.

- Po obfitych śnieżycach do Czech przyszły w czwartek ekstremalne mrozy, przynosząc kolejną śmiertelną ofiarę tegorocznej zimy. Chłody wywołały też nowe problemy komunikacyjne: pękały tory kolejowe, zamarzało paliwo w samochodach. Kilka miejscowości na północy jest odciętych od świata.

(PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)