Trwa ładowanie...
d1y1yes
d1y1yes

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 16 lutego, 20.30

...
Share
d1y1yes

16.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Szefowie amerykańskiego wywiadu nie przewidują, by Iran, niesprowokowany, zaatakował w najbliższym czasie siły USA lub ich sprzymierzeńców w regionie, mimo swoich pogróżek o zablokowaniu cieśniny Ormuz i prac nad bronią nuklearną.

- Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek objęcie sankcjami irańskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służb Specjalnych, oskarżając je o wspieranie terroryzmu, łamanie praw człowieka obywateli Iranu.

d1y1yes

- Prezydent Grecji Karolos Papulias zarzucił niemieckiemu ministrowi finansów Wolfgangowi Schaeuble obrażanie Greków, a na ulicach Aten płoną niemieckie flagi. Z kolei niektórzy politycy w Berlinie uważają, że demonstrując swe oburzenie Grecy przeciągają strunę.

- Prokuratura w Hanowerze poinformowała w czwartek, że wystąpiła o uchylenie immunitetu prezydenta Niemiec Christiana Wulffa w związku z podejrzeniem o przyjmowanie korzyści. Decyzję w sprawie uchylenia immunitetu będzie musiał podjąć Bundestag.

- Gdyby Grecja teraz ogłosiła bankructwo, wiązałoby się ono z mniejszymi kosztami niż w 2010 roku, choć poprzedziłby je zamęt w tym kraju i nie obyłoby się bez ryzyka dla innych państw w eurostrefie - oceniła w czwartek komentatorka ekonomiczna BBC.

- Szef PE Martin Schulz zwróci się do premiera Holandii o pisemne wyjaśnienia w sprawie portalu, który zbiera donosy m.in. na Polaków - poinformowały PAP źródła w PE. W marcu na sesji PE odbędzie się debata o nietolerancji i dyskryminacji wobec cudzoziemców w UE.

d1y1yes

- W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski potępił zasądzanie i wykonywanie kary śmierci na Białorusi w świetle niedawnych wyroków na domniemanych sprawców zamachów terrorystycznych.

- W Nowym Jorku padł kolejny rekord - od środy cena najdroższego mieszkania w tym mieście to 88 milionów dolarów. Jest to penthouse (luksusowy apartament na najwyższym piętrze) przy Central Park West - poinformował w czwartek "Wall Street Journal".

- Założyciel skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Jean-Marie Le Pen został skazany w czwartek przez sąd apelacyjny w Paryżu na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu i 10 tysięcy euro grzywny za wypowiedź pomniejszającą zbrodnie nazizmu we Francji.

- W rezolucji przyjętej w czwartek z inicjatywy frakcji lewicowych PE zagroził, że jeśli Węgry nie zmienią kontrowersyjnych ustaw, to zaproponuje użycie art. 7 traktatu UE, który jest stosowany w sytuacji zagrożenia podstawowych wartości UE.

d1y1yes

- Międzynarodowy plan ratunkowy dla Grecji nie jest wystarczający dla obniżenia długu publicznego tego kraju do planowanych 120 proc. PKB do 2020 roku - poinformowały w czwartek źródła unijne, opierając się na raporcie tzw. trojki, przedstawionym eurogrupie.

- Niektóre kraje strefy euro chcą odłożyć realizację drugiego programu pomocy dla Grecji do kwietnia, kiedy to w państwie tym odbędą się wybory parlamentarne - informuje w czwartek niemiecka prasa, powołując się na źródła unijne.

- Prezydent Dmitrij Miedwiediew w czwartek przedłożył w Dumie Państwowej projekt ustawy zmieniającej zasady wybierania izby niższej parlamentu Rosji. Zaproponował też włączenie opozycji pozaparlamentarnej do prac nad reformą systemu politycznego.

- Rządy USA i Afganistanu rozpoczęły tajne trójstronne rozmowy z talibami - powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla "Wall Street Journal" afgański prezydent Hamid Karzaj. Ujawnił, że to istotny przełom w wysiłkach na rzecz zakończenia 10-letniej wojny.

d1y1yes

- Iran wyraził w czwartek wolę pilnego wszczęcia negocjacji w sprawie swego programu nuklearnymi z sześcioma światowymi mocarstwami nazajutrz po ogłoszeniu przez Teheran postępów, jakie poczyniono w pracach nad tym programem.

- Chiny poinformowały w czwartek, że jeszcze w tym tygodniu do Syrii uda się chiński wiceminister spraw zagranicznych, który będzie prowadził rozmowy o zakończeniu przemocy utrzymującej się w tym kraju od 11 miesięcy.

- Przedstawiciele ukraińskich władz i adwokaci odbywającej karę siedmiu lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko poróżnili się na temat nieopublikowanych dotąd wyników badań stanu jej zdrowia, przeprowadzonych przez misję lekarzy z Kanady i Niemiec. Władze twierdzą, że badania wykazały, iż problemy z kręgosłupem, na które uskarża się opozycjonistka, nie wymagają leczenia szpitalnego. Obrona Tymoszenko utrzymuje, iż lekarze kanadyjscy i niemieccy wskazali, że konieczna jest operacja.

- Wyrok w sprawie oskarżonego o nadużycia byłego szefa MSW Ukrainy Jurija Łucenki zapadnie 27 lutego - ogłosił w czwartek prowadzący proces opozycjonisty sędzia Serhij Wowk. Łucenko, dla którego prokuratura żąda czterech i pół roku więzienia, oświadczył w mowie końcowej, że bez względu na to, ile lat spędzi za kratkami, nie zaprzestanie walki z reżimem rządzącym dziś na Ukrainie.

d1y1yes

- Niemiecki związek zawodowy GdF zapowiedział w czwartek rano, że planowany na popołudnie strajk pracowników służb kontroli lotniska we Frankfurcie nad Menem zostanie wydłużony do piątku. Związkowcy z GdF domagają się podwyżek wynagrodzeń i lepszych warunków zatrudnienia. Negocjacje w tej sprawie z zarządzającą lotniskiem firmą Fraport nie przyniosły porozumienia.

- Państwo polskie w pełni rozumie, docenia i będzie wspomagać funkcjonowanie szkolnictwa polskiego na Litwie - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski w czwartek w Solecznikach, jednym z większych skupisk Polaków na Litwie. Komorowski przybył w czwartek na Litwę na obchody 94. rocznicy odzyskania przez ten kraj niepodległości. Rano spotkał się z uczniami w polskim gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach.

- Część Libijczyków chciałaby, by na czele ich kraju stanął silny przywódca - wynika z sondażu przeprowadzonego przez uniwersytet w Bengazi. W Libii mija właśnie pierwsza rocznica wybuchu krwawej rewolucji, w wyniku której obalony został dyktator Muammar Kadafi. Uczestników badania, do którego w czwartek dotarła agencja AFP, zapytano, czego Libia potrzebuje w najbliższych pięciu latach. 25 proc. ankietowanych odpowiedziało, że niezbędny jest "jeden silny przywódca". 23 proc. wybrało rządy technokratów, a 12 proc. opowiedziało się za demokracją w stylu zachodnim.

- Rząd libijski, który przejął władzę po obaleniu Muammara Kadafiego, nie sprawuje skutecznej kontroli nad działaniami milicji i innych uzbrojonych grup naruszających prawa człowieka w Libii - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Amnesty International.

d1y1yes

- Gęsty śnieg sparaliżował w czwartek transport w całych Czechach, zmuszając władze do ogłoszenia stanu klęski żywiołowej w kilku regionach. Służby ratunkowe poinformowały, że z powodu wychłodzenia organizmu zmarły dwie osoby.

- Korea Północna upamiętniła 70. urodziny zmarłego przywódcy Kim Dzong Ila begoniami, które noszą jego imię - kimdzongiliami, paradą wojskową i obietnicami wierności jego synowi Kim Dzong Unowi, który przejął stery państwa.

- Francuski turysta w stroju karnawałowym uszkodził w muzeum w Wenecji cenny XVIII-wieczny obraz. Przez nieuwagę mężczyzna przedziurawił płótno szablą, która była elementem jego przebrania.

(PAP)

amp/ jtt/ asa/

d1y1yes

Podziel się opinią

Share
d1y1yes
d1y1yes