Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 21 października, 20.00
...
21.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Radość z przyznania w czwartek nagrody im. Sacharowa kubańskiemu dysydentowi Guillermo Farinasowi wyrazili przedstawiciele kubańskiej opozycji zarówno na wyspie, jak i poza nią. Wszyscy podkreślają, że UE nie powinna jednak zmieniać swojego stosunku do Kuby.
- Iran potajemnie próbuje zakładać banki w krajach muzułmańskich, aby ominąć w ten sposób wymierzone w irański sektor finansowy sankcje ekonomiczne, mające utrudnić transakcje związane ze zbrojeniami nuklearnymi i terroryzmem - podał w czwartek "Washington Post".
- Polska i W. Brytania mówią jednym językiem o tym, jaka ma być rola NATO w przyszłości, lecz różnią się w podejściu do wspólnej europejskiej polityki obronności i bezpieczeństwa - powiedział PAP w czwartek w Londynie minister obrony RP Bogdan Klich.
- We Francji nie słabną uliczne protesty licealistów i studentów przeciw reformie emerytalnej. W czwartek kilka tysięcy młodych ludzi manifestowało w Paryżu. W Lyonie ponownie policja rozpędziła demonstrujących gazem łzawiącym.
- Flamandzki socjalista, senator Johan Vande Lanotte otrzymał w czwartek od króla Alberta II misję przygotowania gruntu pod nowe negocjacje w celu utworzenia rządu po trwającym od czterech miesięcy impasie politycznym w Belgii.
- Bułgarski parlament zobowiązał media drukowane do ujawnienia ich rzeczywistych właścicieli. Przyjęta w czwartek ustawa była konieczna, gdyż kwestia własności wielu bułgarskich gazet jest niejasna.
- Niemiecki rząd oczekuje w 2010 r. wzrostu gospodarczego na poziomie 3,4 proc. PKB, a w 2011 r. na poziomie 1,8 proc. - poinformował w czwartek minister gospodarki Niemiec Rainer Bruederle.
- Moskiewska Duma Miejska zatwierdziła w czwartek nominowanego przez Kreml na stanowisko mera stolicy Siergieja Sobianina. Za tą kandydaturą głosowało 32 z 35 deputowanych stołecznej Dumy. 52-letni wicepremier Siergiej Sobianin jest bliskim współpracownikiem Władimira Putina od 2005 roku. Był umieszczony na czele przekazanej Miedwiediewowi listy kandydatów na stanowisko mera, przygotowanej przez partię Jedna Rosja, na której czele stoi premier Putin.
- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu poinformował w czwartek, że ukarał Rosję finansowo za łamanie praw gejów poprzez zakazywanie parad homoseksualistów w Moskwie.
- Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite odrzuciła w czwartek propozycję białoruskiego szefa państwa Alaksandra Łukaszenki, by oba kraje wspólnie zbudowały elektrownię nuklearną.
- Litwa samodzielnie powinna rozstrzygnąć kwestię pisowni polskich nazwisk - powiedział w czwartek wysoki komisarz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. mniejszości narodowych Knut Vollebaek w wywiadzie dla agencji BNS.
- Mimo wprowadzanych radykalnych reform i oszczędności, zarówno zwykli mieszkańcy Czech jak i komentatorzy w Pradze raczej pozytywnie oceniają działalność premiera Petra Neczasa. Sam rząd postrzegany jest już nieco gorzej. W czwartek minęło 100 dni, odkąd czeski parlament zaprzysiągł gabinet centroprawicowej koalicji składającej się z Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), ugrupowania Tradycja, Odpowiedzialność, Prosperity 09 (TOP 09) i ruchu Sprawy Publiczne (VV).
- Fala strajków przeciwko reformie systemu emerytalnego we Francji kosztowała dotąd Air France-KLM 25 milionów euro - informuje w czwartek dziennik "La Tribune", powołując się na rzecznika tych linii lotniczych.
- Demonstranci protestujący przeciwko reformie emerytalnej we Francji zablokowali w czwartek rano dostęp do portu lotniczego Marsylia (Marseille-Provence) znajdującego się w mieście Marignane - poinformowali związkowcy i dyrekcja lotniska.
- Kubański dysydent Guillermo Farinas został laureatem tegorocznej nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski. Decyzję podjęła w czwartek w Strasburgu Konferencja Przewodniczących frakcji politycznych PE. Każdego roku nagroda trafia do osób albo organizacji o wyjątkowych dokonaniach w walce z nietolerancją, fanatyzmem i prześladowaniami.
- Do 10 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych czwartkowego wybuchu bomby, podłożonej w autobusie na wyspie Mindanao na południu Filipin. Dziewięciu ludzi zostało rannych - poinformowały miejscowe władze. W autobusie znajdowało się ponad 50 pasażerów.
- Nokia zwolni 1800 pracowników w swoich oddziałach na całym świecie, aby zwiększyć konkurencyjność firmy na rynku smartfonów - zapowiedział w czwartek nowy szef koncernu Stephen Elop, ogłaszając lepsze od spodziewanych wyniki za trzeci kwartał.
- Angielski prozaik Salman Rushdie podpisał umowę na wydanie autobiografii. Książka prawdopodobnie ukaże się w 2012 r. i opowie m.in. o wyroku śmierci wydanym na niego przez islamskich fundamentalistów - podało w czwartek w Londynie wydawnictwo Random House.
- Nieostrożna wypowiedź na temat muzułmanów kosztowała posadę komentatora amerykańskiego radia publicznego NPR Juana Williamsa. To tłumienie wolności słowa w imię poprawności politycznej - mówią konserwatyści.
- 26-letnia flamandzka nauczycielka Els Clottemans, która cztery lata temu pozbyła się rywalki, przecinając linki jej spadochronu przed skokiem z wysokości 4,5 tys. metrów, została w czwartek skazana przez sąd w Tongeren w Belgii na 30 lat więzienia.
- Na dożywocie, bez możliwości ułaskawienia przed upływem 25 lat, skazał w czwartek kanadyjski sąd pilota wojskowego Russella Williamsa, uznając go winnego zamordowania dwóch kobiet i napaści seksualnych. Williams był szefem największej kanadyjskiej bazy lotniczej w Trenton. Miał opinię znakomitego żołnierza - pilotował także samolot, którym podróżowała Elżbieta II. (PAP)
amp/ gor/ asa/