Trwa ładowanie...
d3al18g
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 24 listopada, 20.00

...

Share
d3al18g

24.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel zdementowała w czwartek w Strasburgu informacje prasy, jakoby rząd w Berlinie mógłby złagodzić swój sprzeciw wobec euroobligacji w zamian z ustępstwa pozostałych państw w sprawie zmiany w traktacie UE.

- Białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki został skazany w czwartek na 4,5 roku więzienia o zaostrzonym rygorze za zatajenie dochodów przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Obrona zapowiedziała apelację.

d3al18g

- Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland "stanowczo potępił" wyrok 4,5 roku więzienia o zaostrzonym rygorze wydany na obrońcę praw człowieka na Białorusi Alesia Bialackiego, którego sąd uznał za winnego oszustwa podatkowego.

- Francja i Niemcy przedstawią przed posiedzeniem Rady Europejskiej 9 grudnia propozycję modyfikacji traktatu UE, aby wzmocnić koordynację polityki budżetowej w eurogrupie - powiedział w czwartek w Strasburgu prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Niemiecka kanclerz Angela Merkel na wspólnej konferencji prasowej z Sarkozym i premierem Włoch Mario Montim dodała, że proponowane zmiany nie będą dotyczyć zakresu działań Europejskiego Banku Centralnego.

- Transport lotniczy, kolejowy i miejski zostały w czwartek niemal całkowicie sparaliżowane na skutek 24-godzinnego strajku generalnego w Portugalii przeciw programowi oszczędności uzgodnionemu przez rząd z UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

- Bułgarskie koleje przystąpiły w czwartek do zapowiedzianego strajku. Według krajowych mediów stanęły pociągi w Sofii, Płowdiwie, najważniejszych ośrodkach w północnej części kraju - Gorna Oriachowica i Mezdra oraz innych miastach.

d3al18g

- Przewoźnik lotniczy Rollins Air posiadający certyfikat wydany w Hondurasie trafił na "czarną listę" linii lotniczych - poinformowała Komisja Europejska. Samoloty tej linii nie mają prawa, ze względów bezpieczeństwa, latać na obszarze Unii Europejskiej.

- Niemiecki oddział antyterrorystyczny GSG 9 zatrzymał w czwartek w Brandenburgii kolejną osobę podejrzaną o wsparcie neonazistowskiej grupy terrorystycznej Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU) - poinformowała prokuratura federalna w Karlsruhe.

- Dwunastu agentów amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) zatrzymano w Iranie - poinformował wpływowy irański deputowany, na którego w czwartek powołuje się oficjalna agencja informacyjna IRNA.

- Nie ma już między nami różnic - zadeklarowali po czwartkowym spotkaniu w Kairze przywódcy rywalizujących ugrupowań palestyńskich: reprezentujący Fatah prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i Chaled Meszal z Hamasu.

d3al18g

- Most energetyczny z obwodu kaliningradzkiego do Polski mógłby zostać zbudowany w 2015 roku - uważa przedstawiciel rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom i szef projektu budowy Bałtyckiej Siłowni Atomowej Siergiej Bajarkin.

- Jak co roku, w czwarty czwartek listopada mieszkańcy USA obchodzą Święto Dziękczynienia. Świętowanie rozpoczęło się już w środę, gdy zgodnie z tradycją prezydent ułaskawił dwa indyki, ratując je od losu tradycyjnego głównego dania na świątecznym stole.

- Liczba otyłych dorosłych waha się w UE między 8 a 25 proc. w zależności od kraju. Najwięcej otyłych, zarówno kobiet jak i mężczyzn, jest w Wielkiej Brytanii i na Malcie, ale i tak jest ich mniej niż w USA - podało w czwartek biuro statystyczne Eurostat.

- Francja jako pierwszy kraj europejski wstrzyma import ropy z Iranu, traktując to jako propozycję złożoną sojusznikom w ramach wysiłków izolowania Teheranu z powodu jego programu nuklearnego - poinformowało w czwartek francuskie MSZ.

d3al18g

- Prezes Gazpromu Aleksiej Miller potwierdził w czwartek, że rosyjski koncern następnego dnia przejmie pełną kontrolę nad Biełtransgazem, operatorem systemu przesyłu gazu na Białorusi.

- Egipska policja oraz uczestnicy ulicznych protestów w Kairze podporządkowali się w czwartek rozejmowi, ale demonstranci wezwali do zorganizowania w piątek milionowego marszu poparcia ich żądania jak najszybszego przekazania przez wojskowych władzy cywilom.

(PAP)

amp/ asa/

d3al18g

Podziel się opinią

Share
d3al18g
d3al18g