Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 24 maja, 20.00
...
24.05.2012 | aktual.: 24.05.2012 20:23
24.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- W sprawie euroobligacji nie należy spodziewać porozumienia ani dziś, ani w najbliższym czasie - ocenił po szczycie UE premier Donald Tusk. Podkreślił, że Polska nie jest ani za ani przeciw euroobligacjom - zależy jej natomiast na rozwiązaniu kryzysu euro.
- Mimo sprzeciwu Niemiec w sprawie uwspólnotowienia długu strefy euro, na szczycie UE nastąpił pod presją Francji postęp co do ewentualnego wprowadzenia euroobligacji. W czerwcu powstanie raport o metodach pogłębienia unii walutowej obejmujący euroobligacje.
- Na trzy i pół tygodnia przed ponownymi wyborami w Grecji euroland nie zmienia stanowiska ws. wymogu wdrażania reform w Grecji przez nowy rząd. Chcemy, by Grecja pozostała w euro, ale musi respektować zobowiązania - powiedział po szczycie UE Herman Van Rompuy.
- Premier Włoch Mario Monti wyraził w czwartek nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawią się euroobligacje. Mówił o tym podczas spotkania z czeskim premierem Petrem Neczasem dzień po szczycie UE, na którym doszło do podziałów na tle euroobligacji.
- Niemiecka kanclerz Angela Merkel rozpoczęła w czwartek negocjacje z opozycyjnymi socjaldemokratami i Zielonymi na temat paktu fiskalnego UE. Jego ratyfikacja wymaga zgody 2/3 posłów Bundestagu, dlatego chadecko-liberalny rząd potrzebuje głosów opozycji.
- Prezydent Francji Francois Hollande nie będzie tak radykalnie jak jego poprzednik domagać się cięć w budżecie UE na lata 2014-20 - wynika z jego pierwszych deklaracji ws. budżetu. Jego stanowisko jest bliższe polskiej wizji budżetu - uważa premier Donald Tusk.
- Setki osób zebrały się w czwartek w Madrycie, protestując przeciw reformie rynku pracy. Demonstrowano również w innych miastach Hiszpanii. To kolejna fala protestów przeciw liberalizacji rynku pracy w kraju dotkniętym rekordowym bezrobociem.
- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w czwartek, że czeka na konkretne kroki Zachodu i nie będzie zmieniać stanowiska w sprawie zwolnienia więźniów politycznych. Mówił o tym na spotkaniu z szefem dyplomacji Siarhiejem Martynauem.
- Białoruś nie uważa, aby celowe było zwiększanie liczby polskich konsulów na swoim terytorium - powiedział w czwartek rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych, którego cytuje niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".
- Parlament Europejski zwrócił się w czwartek z apelem do polityków unijnych, by będąc na Ukrainie na meczach Euro 2012 starali się odwiedzać w więzieniach osoby zatrzymane z powodów politycznych.
- Ukraińskie MSZ "przyjęło do wiadomości" uchwaloną w czwartek rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Ukrainy. Według resortu dyplomacji w zawartej w dokumencie ocenie sytuacji związanej m.in. z byłą premier Julią Tymoszenko widoczne są emocje.
- Jako "dyskryminującą i bezprawną" określił w czwartek Parlament Europejski decyzję Szwajcarii o przywróceniu tymczasowo kwot dla pracowników z ośmiu nowych państw członkowskich UE, w tym Polski. W rezolucji PE wezwał władze szwajcarskie do zmiany tej decyzji.
- Obywatele pięciu państw strefy euro zagłosowaliby za utrzymaniem wspólnej waluty, gdyby referenda w tej sprawie odbyły się w ich krajach jutro - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu, w którym przepytano Greków, Niemców, Francuzów, Włochów i Hiszpanów.
- Chorwacja będzie miała do dyspozycji 1,5 mld euro z funduszy europejskich w ciągu 18 miesięcy po przystąpieniu do Unii Europejskiej - oświadczył w czwartek wicepremier tego kraju Branko Grczić.
- Mimo szalejącego od kilku lat w Europie kryzysu Niemcy stają się coraz bogatsi. W ubiegłym roku prywatny majątek obywateli RFN powiększył się o 149 mld euro i znajduje się obecnie na rekordowym poziomie 4,7 bln euro - poinformował w czwartek Bank Federalny.
- Węgierski parlament znowelizował w czwartek ustawę medialną, zwalniając dziennikarzy z ciążącego na nich dotychczas obowiązku ujawniania źródeł swoich informacji.
- Z powodu wygórowanych żądań finansowych, Rosji grozi utrata ważnej ze strategicznego punktu widzenia bazy radarowej w Azerbejdżanie. Władze w Baku chcą podnieść czynsz z siedmiu milionów dolarów do 300 milionów dolarów rocznie - podała w czwartek dpa.
- Tysiące pracowników sektora publicznego Norwegii przystąpiło w czwartek do strajku na tle płacowym. Według agencji NTB w pierwszym od 28 lat tego typu proteście może brać udział do 600 tysięcy ludzi.
- Bank Narodowy Białorusi skontroluje działalność Credexbanku w związku z opublikowaniem przez resort finansów USA informacji o możliwej "nieprzejrzystości" jego operacji - podała w czwartek państwowa agencja BiełTA. Bank jest podejrzewany o pranie pieniędzy.
- Prokuratorskie dochodzenie w sprawie domniemanego tajnego więzienia CIA w Starych Kiejkutach na Mazurach musi być przejrzyste i zgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami Polski - stwierdziła w opublikowanym w czwartek raporcie Amnesty International.
- W Egipcie rozpoczął się w czwartek drugi dzień wyborów prezydenckich, które mają wyłonić następcę Hosniego Mubaraka zmuszonego w ub. roku do ustąpienia. Zapewne żaden z pretendentów nie uzyska wymaganego poparcia i 16 oraz 17 czerwca odbędzie się II tura.
- Delegacje Iranu i światowych mocarstw, zaangażowanych w negocjacje na temat irańskiego programu nuklearnego, wznowiły w czwartek rozmowy w Bagdadzie. W środę, pierwszego dnia spotkania, informowano, że obie strony przedstawiły sprzeczne stanowiska.
- Izraelski minister spraw wewnętrznych Eli Iszai powtórzył w czwartek, że chce "umieścić za kratkami" wszystkich nielegalnych afrykańskich imigrantów w kraju. Dzień wcześniej w Tel Awiwie doszło do gwałtownych antyimigranckich protestów.
- Syryjskie wojska rządowe i opozycyjni bojownicy dopuszczają się poważnych naruszeń praw człowieka mimo obowiązującego od sześciu tygodni rozejmu w wewnętrznym konflikcie - głosi opublikowany w czwartek w Genewie raport ekipy dochodzeniowej ONZ.
- Dziennikarze i redakcje z krajów b. ZSRR otrzymali w czwartek w Hamburgu nagrody im. Gerda Buceriusa, założyciela liberalnego niemieckiego tygodnika "Die Zeit". Wyróżnienia zostały im przyznane za odwagę w pracy dziennikarskiej - informuje agencja dpa.
- Rząd Nowej Zelandii poinformował w czwartek, że akcyza na papierosy wzrośnie w ciągu czterech lat o 40 procent. Ceny wyrobów tytoniowych w tym kraju już należą do najwyższych na świecie, a do 2016 roku paczka papierosów ma kosztować równowartość 15 USD.
- Frekwencja w kinach we Francji osiągnęła w 2011 roku rekord: sprzedano 216,6 mln biletów. To rekord od 1945 roku - poinformowało w czwartek w Cannes francuskie centrum kinematografii CNC. Wzrosła też oglądalność filmów produkcji francuskiej.(PAP)
zdz/ asa/ osz/