Trwa ładowanie...
d2j5q0m

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 26 sierpnia, 20.00

...
Share
d2j5q0m

26.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il udał się w czwartek pociągiem specjalnym z wizytą do Chin - poinformowały media południowokoreańskie, powołując się na anonimowe źródła rządowe.

- Były prezydent USA Jimmy Carter przybył w czwartek do Phenianu z misją humanitarną, ktorej celem jest uzyskanie zwolnienia obywatela amerykańskiego przebywającego od stycznia w północnokoreańskim więzieniu.

d2j5q0m

- Dziewięciu afgańskich policjantów zginęło w czwartek z rąk talibów w prowincji Kunduz, na północy kraju - poinformował przedstawiciel władz lokalnych.

- Kubańscy seniorzy nie będą już mogli korzystać z przywileju kupowania dotowanych przez państwo papierosów po niższej cenie. O decyzji rządu kubańskiego w tej sprawie informuje w czwartek BBC.

- Czerwony Krzyż z Korei Południowej poinformował o wystąpieniu do Korei Północnej z propozycją dostarczenia jej pilnej pomocy w związku z powodziami.

- Liczba imigrantów z nowych państw UE, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii w roku kalendarzowym 2009 z myślą o dłuższym pobycie, wyniosła 118 675 w porównaniu ze 151 870 rok wcześniej, co oznacza spadek o 22 proc. - podało w czwartek Home Office (brytyjskie MSW).

d2j5q0m

- Już 352 osoby zmarły w Nigerii na cholerę. Służby medyczne w tym kraju ostrzegają przed rozprzestrzenieniem się choroby na cały kraj.

- Palestyńczycy spalili w czwartek kilka samochodów we wschodniej części Jerozolimy oraz obrzucili izraelskich policjantów kamieniami i koktajlami Mołotowa, gdy grupa żydowskich osadników zbliżyła się do meczetu - poinformowali mieszkańcy i policja.

- Czechy od stycznia 2011 roku czekają radykalne podwyżki cen energii, w związku z czym czeski przemysł już zaczyna liczyć się ze stratami.

- Poczty Albanii, Kosowa i Macedonii wydały w czwartek wspólnie pieczęć z portretem błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty z okazji przypadającej w czwartek 100. rocznicy jej urodzin.

d2j5q0m

- Władze jemeńskie oświadczyły w czwartek, że Amerykanie wyolbrzymiają zagrożenie ze strony Al-Kaidy w Jemenie, i powtórzyły, że walka z członkami tej organizacji leży w ich kompetencjach.

- Pogrążona w kryzysie finansowym Grecja wydała tysiące euro na emerytury dla ludzi, którzy od lat nie żyją - poinformowała w czwartek agencja AFP powołując się na greckie Ministerstwo Pracy.

- Dwa greckie myśliwce F-16 runęły w czwartek od morza po zderzeniu podczas ćwiczeń na południe od Krety - poinformowały siły powietrzne Grecji. Uczestniczące w kolizji maszyny - jednomiejscowa i dwumiejscowa - leciały w formacji złożonej z czterech samolotów. Dwaj odnalezieni lotnicy nie doznali poważniejszych obrażeń, ale przewieziono ich do szpitala na badania. Poszukiwania trzeciego lotnika trwają.

- Rumunia i Francja chcą wspólnie wystąpić o zwiększenie unijnych środków na integrację Romów - poinformował rumuński minister pracy, rodziny i opieki społecznej Mihai Seitan, cytowany w czwartek przez agencję Mediafax.

d2j5q0m

- Żony genewskich bankierów zaczęły otrzymywać listy ze żrącym kwasem w plastikowych pojemnikach - informują w czwartek szwajcarskie media. "Tribune de Geneve" pisze, że doszło już do poparzenia kwasem dziecka.

- Około 200 osób protestowało w czwartek przed elektrownią atomową Lingen w Dolnej Saksonii przeciwko polityce energetycznej chadecko-liberalnego rządu Angeli Merkel. Niemiecka kanclerz odwiedziła w czwartek tę elektrownię.

- Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle podczas wizyty w Belgradzie zachęcał w czwartek Serbię do pogodzenia się z rzeczywistością i uznania niezależności Kosowa oraz do skoncentrowania się na staraniach o wejście do Unii Europejskiej.

- Ukraińskie MSW uważa, że redaktor naczelny charkowskiej gazety "Nowy Styl" Wasyl Kłymentiew, który zaginął 11 sierpnia, nie żyje i mógł być zabity przez ludzi z organów bezpieczeństwa, dlatego śledztwo przekazano z Charkowa do Kijowa.

- Rosjanie zadeklarowali w czwartek gotowość utworzenia wspólnie z Iranem przedsiębiorstwa, które produkowałoby paliwo nuklearne dla elektrowni atomowej w Buszerze, jednak produkcja byłaby umiejscowiona w Rosji.(PAP)

zdz/ asa/

d2j5q0m

Podziel się opinią

Share
d2j5q0m
d2j5q0m