29.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Rosja zamierza w ciągu trzech lat (2011-2013) uzyskać 23 mld dolarów ze sprzedaży udziałów w niektórych największych kompaniach państwowych - informują w czwartek przedstawiciele resortu gospodarki.
- Próbę przejęcia kontroli nad samolotem pasażerskim przez jednego z pasażerów udaremniono w czwartek na moskiewskim lotnisku Domodiedowo - podała rzeczniczka lotniska Jelena Gałanowa. Wg niej w trakcie akcji specjalnej nikt nie ucierpiał. Do incydentu doszło w samolocie, który przyleciał do Moskwy z miasta Mineralne Wody w Kraju Stawropolskim.
- Chiny zezwoliły Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu na opublikowanie w czwartek - po raz pierwszy od 2006 r. - pełnego raportu na temat ich gospodarki, krytykującego m.in. ich politykę monetarną - poinformował przedstawiciel MFW.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał kontrowersyjną ustawę rozszerzającą uprawnienia Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, następczyni radzieckiego KGB - poinformowały w czwartek służby prasowe Kremla.
- Talibowie pogratulowali Holandii wycofania swego kontyngentu wojskowego z Afganistanu, co nastąpi 1 sierpnia. Rzecznik talibów Kari Jusuf Ahmadi w wywiadzie, który ukazał się w czwartek w holenderskim dzienniku "De Volkskrant", powiedział: "Chcieliśmy obywatelom i rządowi Holandii złożyć jak najlepsze życzenia, ponieważ mieli odwagę podjąć w sposób niezależny tę decyzję".
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zaakceptował przyznanie Ukrainie kredytu typu stand-by w wysokości 15,15 mld dolarów na 29 miesięcy - poinformowano w środę (czasu miejscowego) w Waszyngtonie.
- Członkowie ukraińskiego rządu przedstawili w czwartek dwie, całkowicie odmienne, koncepcje wykorzystania środków z przyznanego dzień wcześniej Kijowowi nowego kredytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
- Minister spraw zagranicznych Korei Północnej, Pak Ui Czun, udał się w czwartek do Birmy na rozmowy z władzami tego państwa. To jego pierwsza wizyta w tym kraju odkąd w 2007 roku oba państwa ponownie nawiązały kontakty dyplomatyczne.
- Grecka policja użyła w czwartek gazu łzawiącego przeciwko protestującym kierowcom cystern przewożącym benzynę, których strajk uderza w turystykę i przemysł kraju. Wcześniej rząd w trybie pilnym wydał rozporządzenie, by zmusić kierowców do powrotu do pracy - podaje AP.
- Francuska policja rozpoczęła w czwartek rano przesłuchanie ministra pracy Erica Woertha, posądzanego o konflikt interesów i korupcyjne powiązania z miliarderką Liliane Bettencourt - poinformowały francuskie media.
- Kilkuset mieszkańców Duisburga demonstrowało w czwartek przed południem przed ratuszem miasta, żądając dymisji burmistrza Adolfa Sauerlanda oraz wyjaśnienia przyczyn sobotniej tragedii na Love Parade.
- Sąd nakazał w czwartek japońskiemu rządowi wypłacenie odszkodowania o równowartości 3,2 mln euro 390 mieszkańcom wyspy Okinawa na południu kraju, którzy narażeni są na hałas z pobliskiej bazy lotniczej USA. Nie będzie jednak zakazu lotów w godz. 19-7.
- Ok. 60 osób zginęło w powodziach na skutek obfitych deszczy monsunowych w północno-zachodnim Pakistanie. W czasie najpoważniejszej od dziesięcioleci powodzi w tym regionie wody rzek zmywały całe ulice i zniszczyły tamę - podały w czwartek władze.
- Włoska Izba Deputowanych zaakceptowała w czwartek w głosowaniu rządowy program oszczędności, który ma w ciągu dwóch najbliższych lat zatrzymać w budżecie prawie 25 miliardów euro. Cięcia dotyczą nakładów niemal na wszystkie sektory.
- Premier Korei Południowej Czung Un Czan podał się w czwartek do dymisji, gdy parlament nie zgodził się na proponowaną przez rząd rezygnację z przeniesienia siedzib kilku ministerstw poza stolicę kraju.
- Uchwalony w Katalonii zakaz korridy rozbudził nadzieje jej przeciwników na południu Francji, gdzie walki z bykami ściągają też tłumy widzów. Według francuskich mediów, kwestią tą może wkrótce zająć się tamtejszy parlament.
- Odsetek Hiszpanów deklarujących wiarę katolicką spadł w 2010 r. do 73 proc. z 80 proc. jeszcze osiem lat temu - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu rządowego Centrum Badań Społecznych (CIS).
- Rosjanie opowiadają się za dobrymi stosunkami z Japonią, interesują się tym krajem, lecz spornych Wysp Kurylskich oddać jej nie zamierzają - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie japońskiego MSZ. O badaniu pisze w czwartek agencja ITAR-TASS.
- Rosyjska telewizja NTV kręci kolejny, trzeci odcinek filmu dokumentalnego "Ojciec Chrzestny" o białoruskim prezydencie Alaksandrze Łukaszence - podało w czwartek Radio Swaboda.
- Rosyjska stolica, przeżywająca od początku lipca bezprecedensowe upały, zanotowała w czwartek rekord: 37,7 stopni C - poinformowały służby meteorologiczne.
- Szef opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka uważa, że przejęcie władzy przez opozycję na Białorusi nie jest prostym zadaniem, ale istnieje na to szansa. Mówi o tym w wywiadzie opublikowanym w czwartek na portalu "Biełorusskij Partizan".
- Polska i Litwa utworzą wspólny blok przestrzeni powietrznej w ramach Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej - taką wolę polityczną wyrażono w czwartek podczas wizyty w Wilnie polskiego wiceministra infrastruktury Tadeusza Jarmuziewicza.
- Trybunał Sprawiedliwości UE (ETS) uznał w czwartek za zgodne z prawem UE polskie przepisy zezwalające fiskusowi na ograniczenie prawa do odliczenia podatku VAT przez firmy niestosujące kas fiskalnych.
- Na kary od 3 do 10 lat więzienia skazał chiński sąd trzech Ujgurów-administratorów trzech stron internetowych w języku ujgurskim, którzy przed rokiem zostali zatrzymani podczas krwawych zamieszek w prowincji Sinkiang - podało w czwartek Radio Wolna Azja.
- Rząd Tajlandii ogłosił w czwartek zniesienie stanu wyjątkowego w sześciu prowincjach. Jednak specjalne przepisy nadal będą obowiązywać w 10 innych prowincjach, w tym w Bangkoku, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu bomby, która raniła kilkanaście osób.
- Szesnaście osób, w tym siedmiu członków irackich sił bezpieczeństwa, zginęło w czwartek w strzelaninie i na skutek prawie jednoczesnych wybuchów na północy Bagdadu - poinformowało irackie ministerstwo spraw wewnętrznych. Czternaście osób zostało rannych.
- Somalijscy piraci uwolnili w czwartek turecki statek towarowy "Frigia", który przetrzymywali od czterech miesięcy. Cała załoga, 21 osób, jest bezpieczna i zdrowa - poinformował przedstawiciel operatora jednostki.
- Co najmniej 140 osób zginęło w wypadku przeciążonej łodzi na rzece na zachodzie Demokratycznej Republice Konga - poinformowały w czwartek miejscowe władze, na które powołuje się agencja AFP.
- Prezydent USA Barack Obama wygłosił namiętną obronę swego planu reformy oświaty, przewidującego m.in. pomoc państwa dla szkół pod warunkiem wprowadzenia surowszego systemu rozliczeń nauczycieli z wyników nauczania.
- Pięć filmów amerykańskich, cztery włoskie i kilka wielkich koprodukcji jest wśród 22 filmów zakwalifikowanych do głównego konkursu o nagrodę Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. 67. edycja najstarszej filmowej imprezy odbędzie się w dniach 1-11 września.
- Proteza z sześcioma sztucznymi zębami byłego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla (1874-1965) została w czwartek sprzedana na aukcji w Norfolk we wschodniej Anglii za ponad 15 tys. funtów - donosi BBC. Nabywcą jest prywatny kolekcjoner memorabiliów.
- Do 20 proc. zapotrzebowania Bułgarii na gaz ziemny mogą pokryć złoża świeżo odkryte na północnym wschodzie - informuje czwartkowa prasa w Sofii. Obecnie Bułgaria jest prawie całkowicie uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu.
- Od 1 sierpnia pracownicy i sponsorzy placówek wychowawczych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim muszą składać oświadczenia, że uznają konstytucję RFN. Władze landu chcą zapobiec, by przedszkola stawały się miejscem indoktrynacji dla skrajnej prawicy.
- Do zabójstwa ośmiu noworodków i ukrycia ich ciał przyznała się 47-letnia kobieta w miasteczku Villers-au-Tertre na północy Francji - poinformowała w czwartek lokalna prokuratura. Jest to najpoważniejszy przypadek dzieciobójstwa odnotowany we Francji.
- 1200-kilogramową partię kokainy przejęła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w porcie morskim w Odessie - poinformowała w czwartek rzeczniczka SBU Maryna Ostapenko. (PAP)
zdz/ asa/