Trwa ładowanie...
d2ysuds

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 7 lipca, 17.00

...
Share
d2ysuds

07.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podjęło decyzję o zbudowaniu stałego ogrodzenia wokół miejsca katastrofy polskiego Tu-154M w rejonie lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem - podała w czwartek agencja ITAR-TASS.

- W Dżubie, stolicy przyszłego państwa, na placu w centrum elektroniczny zegar odlicza dni, godziny i sekundy. W sobotę największy kraj Afryki podzieli się na dwa państwa - Sudan i Republikę Południowego Sudanu. W godle republiki pojawi się afrykański orzeł bielik.

d2ysuds

- Około 400 osób, tym 25 dziennikarzy, zatrzymały białoruskie służby bezpieczeństwa w środę wieczorem podczas milczących akcji protestu w różnych miastach Białorusi - podały w czwartek niezależne portale internetowe.

- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oznajmił w czwartek, że nie ma zamiaru targować się z Unią Europejską w sprawie więźniów politycznych w swym kraju i uważa za zbędne "wymienianie ich na negocjacje".

- Podejrzewany o przynależność do organizacji baskijskich separatystów ETA Eneko Gogeaskoetxea Arronategui, poszukiwany przez władze Hiszpanii w związku ze śledztwem ws. próby zamachu na króla Hiszpanii z 1997 roku, został zatrzymany w czwartek w W. Brytanii.

- Prawnik pokojówki, która rzekomo padła w hotelu Sofitel ofiarą gwałtu ze strony b. szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Straussa-Kahna, wezwał w środę listownie do ustąpienia prowadzącego sprawę prokuratora okręgowego Manhattanu Cyrusa Vance'a.

d2ysuds

- W Pampelunie, na północy Hiszpanii, tysiące śmiałków wzięło w czwartek rano udział w pierwszej w tym roku gonitwie z bykami w ramach fiesty ku czci jednego z patronów Nawarry, św. Fermina. Dwie osoby, które upadły uciekając przed stadem, trafiły do szpitala.

- Niemiecki Bundestag uchwalił w czwartek kontrowersyjną ustawę, dopuszczającą w ograniczonym zakresie badania genetyczne na embrionach powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia.

- Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podjęło decyzję o zbudowaniu stałego ogrodzenia wokół miejsca katastrofy polskiego Tu-154M w rejonie lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem - podała w czwartek agencja ITAR-TASS.

- Szanse na rozpoczęcie negocjacji rządowych w Belgii zmalały po tym jak flamandzka partia N-VA odrzuciła w czwartek przedstawioną 4 lipca i popieraną przez większość partii notę socjalisty Elio Di Rupo, która ma być podstawą do rozpoczęcia formowania rządu.

d2ysuds

- Rosyjski MSZ uznał, że przyjęta w czwartek przez Parlament Europejski rezolucja apelująca do Moskwy o wolne wybory i o rejestrację opozycyjnej partii jest mieszaniem się w jej wewnętrzne sprawy.

- Szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Nikołaj Bortnikow oświadczył w czwartek, że w służbach specjalnych należy przywrócić "sowiecki" porządek, dając do zrozumienia, że dyscyplina nie jest w nich taka, jak była. (PAP)

pif/ jtt/

d2ysuds

Podziel się opinią

Share
d2ysuds
d2ysuds