Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 7 października, 20.00
...
07.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Rząd prezydenta Obamy użyje Międzynarodowego Funduszu Walutowego jako platformy nacisku na Chiny, aby zgodziły się na aprecjację swej waluty, której sztucznie niski kurs pogłębia deficyt w handlu USA z Chinami i utrudnia gospodarce USA przyspieszenie wzrostu.
- Rekordową liczbę nielegalnych imigrantów - 392 000 - deportowano z USA w mijającym roku - podało Ministerstwo Bezpieczeństwa Kraju, któremu podlegają służby ds. imigracji i kontroli granic.
- Na trzy dni przed pielgrzymką rodzin ofiar katastrofy samolotu Tu-154 do Smoleńska, wokół miejsca katastrofy trwają w czwartek przygotowania.
- Europa traci wpływ na światową politykę - oświadczył w czwartek były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, uczestniczący w Sofii w konferencji, którą zorganizowało założone przez niego Forum Nowej Polityki.
- Redakcja rosyjskiej "Nowej Gaziety" zaproponowała w czwartek przemianowanie ul. Leśnej, w centrum Moskwy, na ulicę Anny Politkowskiej. To właśnie tam została zamordowana ta znana dziennikarka i obrończyni praw człowieka.
- Według premiera Włoch Silvio Berlusconiego gospodarka Chin może stać się pierwszą w świecie. Berlusconi, który spotkał się w czwartek w Rzymie z premierem Chin Wenem Jiabao, ocenił, że ten wzrost gospodarczy to fenomen, który trzeba wykorzystać.
- Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w czwartek rezolucję, która potwierdza prawo lekarzy do korzystania z klauzuli sumienia - poinformował PAP Dariusz Lipiński, przewodniczący polskiej delegacji w ZPRE. Po poprawkach treść dokumentu odbiega całkowicie od pierwotnej.
- Francuska Rada Konstytucyjna zatwierdziła w czwartek ustawę zakazującą noszenia we wszystkich miejscach publicznych zasłon, takich jak burka czy nikab. Nie chce jednak tego zakazu w publicznych miejscach kultu.
- Wbrew postulatom Polski, KE nie zaproponuje jednej, równej w całej Unii Europejskiej stawki dopłat dolnych od hektara - wynika z uzyskanego przez PAP dokumentu na temat reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku, który KE przyjmie 17 listopada.
- Parlament Europejski wyprzedził debatę na temat nowego budżetu UE po 2013 roku i ewentualne zakusy bogatych państw, by szukać oszczędności w funduszach regionalnych, przyjmując w czwartek rezolucję Danuty Huebner, stającą w obronie silnej polityki spójności.
- Ukraiński rząd wprowadził ograniczenia na eksport zbóż. Zakaz ich sprzedaży za granicę objął 3 mln ton ziarna - poinformował w czwartek ukraiński wicepremier Andrij Klujew.
- Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w czwartek, że jego kraj nie potrzebuje pieniędzy, tylko wiedzy eksperckiej by walczyć ze skutkami wycieku toksycznego czerwonego szlamu z huty aluminium w Ajka na zachodzie kraju.
- Czerwony szlam dotarł do Małego Dunaju - jednego z trzech koryt Dunaju, którymi ta rzeka płynie przez Wielką Nizinę Węgierską - poinformował w czwartek rzecznik węgierskich służb ratunkowych Tibor Dobson, którego cytuje portal internetowy InfoRadio.hu.
- Czerwony szlam, pochodzący z wycieku w hucie aluminium na Węgrzech, nie stwarza zagrożenia dla Dunaju - powiedział w czwartek PAP dyrektor departamentu obrony cywilnej w słowackich służbach zarządzania kryzysowego Jan Repa.
- Pracownicy sektora publicznego Grecji przystąpili w czwartek do 24-godzinnego strajku, domagając się od rządu rezygnacji z drastycznych środków oszczędnościowych, których celem jest wyprowadzenie kraju z głębokiego kryzysu gospodarczego.
- Pracownicy należący do szwedzkiego związku zawodowego mechaników lotniczych SFF rozpoczęli 2,5-dniowy strajk, żeby zaprotestować przeciwko - jak twierdzą - blokadzie negocjacji płacowych. Protest grozi zakłóceniem ruchu lotniczego.
- Prezydent Nicolas Sarkozy poczynił w czwartek nieznaczne ustępstwa wobec przeciwników niezwykle kontrowersyjnej we Francji reformy emerytalnej. Nie rezygnuje jednak z głównego powodu protestów - podniesienia wieku przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat.
- W ramach zwiększenia pomocy dla dotkniętego powodziami Pakistanu Komisja Europejska zaproponowała w czwartek zawieszenie na 3 lata ceł na 75 typów pakistańskich towarów, głównie tekstyliów, by zapewnić ich uprzywilejowany dostęp na rynki państw unijnych.
- Parlament Ukrainy uchwalił w czwartek nową ustawę o Radzie Ministrów i wprowadził szereg zmian w innych aktach prawnych, przystosowując je do przywróconej przez Trybunał Konstytucyjny ustawy zasadniczej z 1996 roku.
- Parlament Europejski poparł w czwartek rekomendację Komisji Europejskiej, by zwolnić z obowiązku wizowego obywateli Albanii oraz Bośni i Hercegowiny. Ostateczna decyzja należy do rządów państw UE. Decyzja ma zapaść 8 listopada.
- Minister obrony Indii powiadomił w czwartek o zamówieniu u Rosji od 250 do 300 myśliwców piątej generacji; eksperci uważają, że wartość kontraktu może wynieść do 30 mld dolarów.
- Kim Dzong Un, najmłodszy syn przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila i prawdopodobnie jego następca, po raz drugi pojawił się publicznie u boku ojca na koncercie z okazji 65. rocznicy powstania Partii Pracy Korei - poinformowała w czwartek prasa północnokoreańska.
- Co najmniej 40 samochodów-cystern z paliwem dla Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) walczących w Afganistanie spłonęło w środę i w nocy ze środy na czwartek - poinformowała policja pakistańska.
- Ważny talibski dowódca i siedmiu rebeliantów zginęło na północy Afganistanu w atakach wojsk NATO z ziemi i z powietrza - poinformowało w czwartek dowództwo Sojuszu w Kabulu. (PAP)
osz/ asa/