Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 12 sierpnia, 17.00
...
12.08.2011 | aktual.: 12.08.2011 17:23
12.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Portugalski minister finansów Vitor Gaspar ogłosił w nocy z czwartku na piątek dodatkowe cięcia finansowe w administracji rządowej na 2011 r., mające pozwolić zaoszczędzić w tym roku 100 mln euro. Zapowiedział też podwyżki cen gazu i prądu.
- Rząd francuski skrócił o połowę listę zawodów otwartych dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, którzy mogą legalnie imigrować do Francji i obejmować posady, na które trudno znaleźć kandydatów na francuskim rynku pracy. Lista zawodów uprawniających do ubiegania się o wizę z pozwoleniem na pracę została zmniejszona z 30 do 14 grup - wynika z opublikowanej w piątek decyzji ministerstw Pracy i Spraw Wewnętrznych.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret o wejściu w życie sankcji przeciwko Libii, przyjętych w marcu przez ONZ, w tym m.in. zakazu prowadzenia transakcji finansowych z reżimem Muammara Kadafiego - poinformował w piątek Kreml.
- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy oświadczył w piątek, że jego kraj będzie brał udział w międzynarodowej operacji przeciwko reżimowi libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego aż do samego końca.
- Sąd Apelacyjny w Kijowie odmówił w piątek rozpatrywania skargi adwokatów byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko na umieszczenie jej w areszcie.
- Białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" podało w piątek, że wśród dziewięciu ułaskawionych przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę uczestników demonstracji opozycji w wieczór wyborczy 19 grudnia 2010 r. są czterej mniej znani uczestnicy protestów.
- Premier Włoch Silvio Berlusconi zwołał na godz. 19 w piątek nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów w celu przyjęcia dekretu wprowadzającego nowe środki oszczędnościowe, które mają doprowadzić do równowagi w finansach publicznych już w 2013 roku.
- Premier Norwegii Jens Stoltenberg przedstawił w piątek skład i uprawnienia specjalnej komisji, która ma zbadać ataki terrorystyczne z 22 lipca i wyciągnąć z nich wnioski, tak aby podobna tragedia nie powtórzyła się w przyszłości.
- Sprawca podwójnego zamachu w Norwegii Anders Behring Breivik kilkakrotnie dzwonił na policję, by się poddać, ale ponieważ nie doczekał się reakcji, kontynuował masakrę na wyspie Utoya - podał w piątek dziennik "Aftenposten", powołując się na adwokata Breivika.
- W dotkniętej klęską głodu Somalii wybuchła epidemia cholery. Brudna woda i złe warunki sanitarne doprowadziły do zwiększonej liczby przypadków tej choroby w stolicy kraju, Mogadiszu - ostrzegła w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
- Co najmniej 11 osób zginęło w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek od kul sił rządowych w różnych miastach Syrii - poinformowali działacze praw człowieka.
- Jeden z największych producentów pociągów w Chinach poinformował w piątek, że wycofa 54 szybkie pociągi wykorzystywane na otwartej niedawno linii Pekin-Szanghaj z powodów związanych z bezpieczeństwem.
- Firma TEPCO, operator japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, zniszczonej w marcu wskutek trzęsienia ziemi i tsunami, buduje olbrzymi namiot, by osłonić jeden z najbardziej uszkodzonych reaktorów - podały w piątek japońskie władze. Władze mają nadzieję, że osłona zatrzyma radioaktywne substancje, które już wyciekły z reaktora przed rozprzestrzenianiem się, zapobiegnie dostawaniu się do reaktora wody deszczowej i będzie stanowiła potencjalną barierę przed kolejnymi wyciekami. (PAP)
amp/ jtt/