Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 15 czerwca, 17.00
...
15.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Partia Socjalistyczna i jej sojusznicy mają duże szanse wygrać w niedzielę II turę wyborów parlamentarnych we Francji i zdobyć bezwzględną większość. Dzięki temu nowy prezydent, wywodzący się z PS Francois Hollande będzie mógł bez problemów wprowadzić reformy.
- Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius poinformował w piątek, że możliwe jest zwołanie 30 czerwca w Genewie międzynarodowej konferencji poświęconej Syrii, która ma doprowadzić do utworzenia grupy kontaktowej.
- Blisko połowa Włochów uważa, że w rezultacie skandalu z wyciekiem tajnych dokumentów z Watykanu i aresztowaniem papieskiego kamerdynera spadła wiarygodność Benedykta XVI - wynika z sondażu opublikowanego w piątek na łamach magazynu dziennika "La Repubblica".
- Bośniacki sąd ds. zbrodni wojennych skazał w piątek w Sarajewie na kary od 19 do 43 lat więzienia czterech byłych członków elitarnej jednostki armii Serbów bośniackich za udział w zabójstwie ok. 800 Muzułmanów (Bośniaków) w czasie masakry Srebrenicy w 1995 r.
- Wszechrosyjski Związek Kibiców (WOB) zaprzeczył, jakoby na fladze rozwiniętej przez rosyjskich fanów podczas meczu Polska-Rosja w Warszawie widniał wizerunek księcia Dymitra Pożarskiego, przywódcy oporu przeciwko polskiej interwencji w Rosji w 1612 roku. O tym, że na tej fladze, zwanej "sektorówką", przedstawiony jest Pożarski, poinformowały niektóre gazety w Polsce. Jeśli to by się potwierdziło, to cała sprawa nabrałaby politycznego wymiaru, co oznaczałoby pogwałcenie przepisów UEFA.
- Problem z dostępem do kapitału wciąż jest w Polsce główną barierą w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw - głosi opublikowany w piątek przez KE raport na temat programów finansowania małych i średnich firm (MŚP) ze środków publicznych w pięciu krajach UE.
- W państwach UE zarejestrowano w maju 1,107 mln nowych samochodów osobowych, czyli o 8,7 proc. mniej niż rok wcześniej, co oznacza ósmy kolejny miesiąc spadku popytu - poinformowało w piątek w Brukseli Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA).
- Prezydent Barack Obama i jego republikański rywal Mitt Romney ubiegali się w czwartek o głosy wyborców w tym samym stanie - Ohio, przedstawiając konkurencyjne programy ożywienia gospodarki.
- Białoruskie MSZ uznało w piątek przedłużenie przez Stany Zjednoczone sankcji przeciwko przedstawicielom władz Białorusi za kontynuowanie stereotypowego podejścia do tego kraju - poinformowała państwowa agencja BiełTA.
- Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner zaapelowała w czwartek w ONZ o rozpoczęcie rozmów na temat Wysp Falklandzkich, nazywanych w Argentynie Malwinami. W czwartek minęła 30 rocznica zwycięstwa Wielkiej Brytanii w wojnie z Argentyną o te wyspy.
- Socjaldemokratyczna premier landu Nadrenia Północna-Westfalia Hannelore Kraft jest najbardziej lubianym politykiem Niemiec - wynika z opublikowanego w piątek sondażu telewizji ZDF. Kraft udało się zdetronizować liderkę rankingu kanclerz Angelę Merkel.
- Ostatni pozostający na wolności członek sekty Najwyższej Prawdy Aum i zarazem jeden ze sprawców zamachu w tokijskim metrze w 1995 roku został w piątek aresztowany w stolicy Japonii - poinformowała policja. Mężczyzna ukrywał się przez 17 lat.
- Fiaskiem zakończyła się inicjatywa izraelskiego żołnierza, który po zakończeniu służby zamieszkał wśród Palestyńczyków, by działać na rzecz pojednania z nimi. Policja w Autonomii Palestyńskiej aresztowała go, a Izrael uznał za terrorystę - podał dziennik "Haarec".
(PAP)
pif/ asa/