Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 16 września, 20.00

...

16.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyznało w piątek należące do Libii miejsce w tym jednym z głównych organów ONZ powstańczej Narodowej Radzie Libijskiej (NRL), która obaliła reżim Muammara Kadafiego.

- Ambasada Polski w Libii wznowiła działalność w swojej stałej siedzibie w Trypolisie, kończąc tym samym ponad dwumiesięczny okres tymczasowego funkcjonowania w Bengazi - poinformowało w piątek MSZ.

- Libijscy powstańcy weszli w piątek do Bani Walid, jednego z ostatnich bastionów sił wiernych Muammarowi Kadafiemu - podała agencja Reutera. W mieście toczą się ciężkie walki. Według telewizji Al-Dżazira, powstańcy przejęli też kontrolę nad lotniskiem w Syrcie.

- 12 głównych partii politycznych Tunezji osiągnęło w czwartek porozumienie w sprawie harmonogramu demokratyzacji kraju - podała Associated Press. Jedno z postanowień stanowi, że wybory parlamentarne odbędą się za około rok.

- Syryjskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły co najmniej 12 cywilów, tłumiąc prodemokratyczne manifestacje, zorganizowane po piątkowych modłach, oraz prowadząc ofensywę przeciwko zbuntowanym miastom - informują syryjscy aktywiści.

- Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas potwierdził w piątek, że gdy w przyszłym tygodniu pojedzie na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zażąda pełnego członkostwa państwa palestyńskiego w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

- Armia izraelska mobilizuje rezerwistów, aby wzmocnić swą obecność wojskową na Zachodnim Brzegu w przewidywaniu ewentualnych buntów po zapowiedzianym na 23 września złożeniu w ONZ wniosku o uznanie państwa palestyńskiego.

- Kraje UE będą mogły same decydować o przywracaniu kontroli na granicach tylko w nagłych przypadkach i nie dłużej niż na pięć dni. Dłuższe kontrole lub inne powody będą wymagały zgody KE i unijnych ekspertów - wynika z propozycji KE w sprawie reformy Schengen.

- Ukraina pozostaje wierna swym dążeniom do integracji europejskiej i nie wejdzie do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu - zapewnił w piątek prezydent Wiktor Janukowycz, otwierając doroczne forum Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES) na Krymie.

- Unia Europejska i Ukraina są coraz bliżej zawarcia umowy stowarzyszeniowej, lecz jakość stosunków między Brukselą a Kijowem zależy nie tylko od postępów w negocjacjach - oświadczył w piątek unijny komisarz ds. polityki sąsiedzkiej Sztefan Fuele.

- Niemiecki Wintershall i francuski Electricite de France (EDF) przyłączyły się w piątek do forsowanego przez rosyjski Gazprom projektu budowy South Stream - gazociągu, którym surowiec z Rosji i Azji Środkowej ma być tłoczony do Europy z ominięciem Ukrainy.

- Zdaniem 65 proc. mieszkańców Niemiec rząd kanclerz Angeli Merkel podjął złe decyzje w sprawie walki z kryzysem zadłużenia w eurolandzie - wynika z opublikowanego w piątek sondażu dla telewizji ARD.

- Zatrzymany w Wielkiej Brytanii 31-letni makler Kweku Adoboli, który naraził renomowany szwajcarski bank UBS na stratę 2 mld USD, sam ujawnił to pracodawcom. Jego operacji nie wykrył wewnętrzny system kontroli banku - donosi w piątek BBC.

- Ośmiu Polaków zostało rannych w wypadku mikrobusu, do którego doszło w czwartek wieczorem w pobliżu Eindhoven, na południu Holandii. Stan trzech osób jest ciężki - powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy ambasady RP w Hadze Janusz Wołosz.(PAP)

pif/ osz/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)