Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 18 listopada, 20.00

...

18.11.2011 | aktual.: 18.11.2011 20:23

18.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Wejście do nowego greckiego gabinetu skrajnie prawicowej partii Ludowe Stowarzyszenie Ortodoksyjne LA.O.S oraz populistyczne treści, które pojawiają się w postulatach Nowej Demokracji to niepokojące tendencje - ocenia w piątek "Le Figaro".

- Armia USA przeprowadziła pomyślnie pierwszy test Zaawansowanej Broni Hipersonicznej (AHW), rakiety mogącej przemieszczać się z prędkością 5-krotnie większą od prędkości dźwięku i dotrzeć do dowolnego celu na świecie mniej niż w godzinę.

- Amerykański Korpus Pokoju wycofa się ze środkowoazjatyckiego Kazachstanu po doniesieniach swych wolontariuszy o napaściach seksualnych i inspirowanych przez islamistów atakach terrorystycznych na pracowników tej organizacji.

- Przedstawiciel Iranu powiedział w piątek, że rezolucja przyjęta tego dnia przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) tylko zwiększy determinację Teheranu do kontynuowania prac w dziedzinie nuklearnej - poinformował z Wiednia Reuters.

- Anders Behring Breivik, który 22 lipca zabił 77 osób podczas masakry na norweskiej wyspie Utoya i w Oslo, powiedział policji, że zamierzał zabić głównych polityków Partii Pracy, których uznał za zdrajców - podał w piątek norweski tabloid "VG".

- Dwie główne bułgarskie centrale związkowe - KNSB i Podkrepa - zerwały w piątek dialog z rządem i ogłosiły gotowość strajkową na znak protestu przeciw zapowiedzianej przez ministra finansów Symeona Diankowa podwyżce wieku emerytalnego o rok od stycznia 2012 r.

- Włoska Izba Deputowanych udzieliła w piątek wotum zaufania rządowi Mario Montiego. Gabinet poparło 556 deputowanych, przeciwko było 62 parlamentarzystów.

- W Brukseli rozpoczęła się w piątek ostatnia tura negocjacji ws. budżetu UE na 2012 r. Główną kością niezgody jest wysokość przyszłorocznych wydatków, w szczególności na badania i politykę zagraniczną. PE chce dużo więcej niż proponuje KE i rządy.

- Budżet UE na 2012 r. musi odzwierciedlać wysiłki oszczędnościowe krajów członkowskich - ocenili w piątek w Berlinie niemiecka kanclerz Angela Merkel i brytyjski premier David Cameron. Zapewnili, że chcą wspólnie pracować nad rozwiązaniem kryzysu w strefie euro.

- Europejski Bank Centralny interweniuje na rynku obligacji państw europejskich w ramach ustalonego przez siebie maksymalnego pułapu zakupów, który ostatnio wynosił 20 mld euro tygodniowo - poinformował w piątek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

- Realizacja ugody o zredukowaniu o połowę zadłużenia Grecji wobec wierzycieli prywatnych zmniejszy jej przyszłoroczny deficyt budżetowy do 5,4 proc. PKB, czyli o ponad jedną trzecią w porównaniu z br. - wynika z przedstawionego w piątek projektu budżetu na 2012 rok.

- By uspokoić rynki i uniknąć obniżenia ratingu Węgier, Budapeszt ogłosił w piątek rozpoczęcie negocjacji nowego porozumienia z MFW i UE. Premier Viktor Orban tłumaczył, że nie chodzi o nowe kredyty, ale rodzaj ubezpieczenia, które pozwoli na rozwój gospodarki.

- Prezydenci Rosji Dmitrij Miedwiediew, Białorusi Alaksandr Łukaszenka i Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podpisali w piątek w Moskwie "Deklarację w sprawie euroazjatyckiej integracji gospodarczej". Ma ona na celu zacieśnienie więzi gospodarczych krajów b. ZSRR.

- W odpowiedzi na przemiany demokratyczne w Afryce Północnej, KE zaproponowała w piątek zawieranie partnerstw w dziedzinie migracji i mobilności z krajami trzecimi - w pierwszej kolejności z sąsiadami UE, a także z Tunezją, Marokiem i Egiptem.

- Ponad 50 tys. osób zebrało się w piątek na placu Tahrir w Kairze, aby domagać się od rządu wojskowych przekazania władzy cywilom, po tym jak przedstawił główne założenia konstytucji dające armii szeroką autonomię nawet po wyborze prezydenta - podaje Reuters.

- Filipiński sąd wydał w piątek nakaz aresztowania byłej prezydent Glorii Macapagal Arroyo, oskarżonej o manipulacje wyborcze, mimo że Sąd Najwyższy wcześniej po raz kolejny zezwolił jej na wyjazd za granicę na leczenie.

- Stan zdrowia więzionej od ponad trzech miesięcy w areszcie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko jest tak poważny, że jej życiu grozi niebezpieczeństwo - zaalarmował jeden z najbliższych współpracowników opozycjonistki, b. wicepremier Ołeksandr Turczynow.

- Norweskie firmy i instytucje, od sektora obronnego po energetykę, były w tym roku celem bezprecedensowych szpiegowskich ataków cybernetycznych - ogłosiły w piątek norweskie służby wywiadowcze.

- Dwudniowa sesja naukowa "Czesław Miłosz i Francja", z udziałem wielu polskich i zagranicznych znawców twórczości noblisty, rozpoczęła się w piątek w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Niemal jednocześnie otwarto tam wystawę inspirowaną dziełami poety.

- W mieście Aosta na północy Włoch odsłonięto w piątek tablicę poświęconą Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu. Umieszczono ją przy słynnym tamtejszym zabytku, znanym jako Torre del Lebbroso (Wieża Trędowatego), któremu polski pisarz dedykował opowiadanie.

- W Rzymie manifestacje mogą odbywać się tylko w soboty i wyłącznie na pięciu wyznaczonych trasach - takie rozporządzenie podpisał burmistrz Wiecznego Miasta. Jednocześnie zapadł pierwszy surowy wyrok wobec uczestnika niedawnych starć w stolicy Włoch.

- Na 40 dni Sąd Okręgowy w Słupsku (Pomorskie) aresztował w piątek dwóch mężczyzn podejrzanych o zamordowanie 19 października br. starszego małżeństwa pod Goeteborgiem w Szwecji - poinformowała PAP rzeczniczka SO sędzia Danuta Jastrzębska.

- Złodziej okradł remizę ochotniczej straży pożarnej we Frydlancie, na północy Czech, a następnie wyjechał z niej wozem strażackim, rozbijając bramę. Porzucony wóz odnaleziono w Polsce - podała w piątek czeska policja.

(PAP)

amp/ osz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)