Trwa ładowanie...
d2iqtat

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 21 stycznia, 20.00

...

d2iqtat
d2iqtat

21.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Alaksandr Łukaszenka został w piątek zaprzysiężony na czwartą kadencję na stanowisku prezydenta Białorusi. Uroczysta ceremonia odbyła się w Pałacu Republiki w Mińsku. Nie było na niej ambasadorów państw UE i USA.

- Doradca premiera Wielkiej Brytanii ds. kontaktów z mediami Andy Coulson podał się w piątek do dymisji w związku ze sprawą nielegalnego podsłuchu rozmów telefonicznych personelu dworu królewskiego przez tabloid, którego był redaktorem naczelnym.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przyjął w piątek zaproszenie do złożenia wizyty w Afganistanie, które otrzymał od przebywającego w Moskwie afgańskiego prezydenta Hamida Karzaja na wspólnej konferencji prasowej.

d2iqtat

- Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzieli Bułgarii kredytu w wys. 1,2 mld euro na udział w projekcie Nabucco - poinformował w piątek premier Bojko Borysow po spotkaniu z szefem banku Philippem Maystadtem. Borysow zapewnił, że od strony finansowej udział jego kraju w popieranym przez UE projekcie budowy transeuropejskiego gazociągu jest zagwarantowany na 100 proc.

- Liczni greccy politycy są zamieszani w skandal korupcyjny, który wywołał niemiecki Siemens - uznała komisja śledcza greckiego parlamentu, która badała tę kwestię przez 11 miesięcy.

- Rektor Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego (BDU) profesor Siarhiej Abłamiejka obiecał, że studenci nie będą wyrzucani ze studiów za udział w demonstracji opozycji w Mińsku 19 grudnia, w wieczór po wyborach prezydenckich.

- Opozycja oskarża ministra obrony Niemiec Karla-Theodora zu Guttenberga o próbę zatuszowania niedawnych incydentów w armii. Pretekstem zarzutów są pogłoski o buncie za żaglowcu szkolnym "Gorch Fock" i okolicznościach śmierci żołnierza w Afganistanie.

d2iqtat

- Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) rozpoczyna akcję zbierania podpisów w obronie polskich szkół na Litwie. W ciągu miesiąca zamierza się zebrać ich co najmniej 50 tysięcy.

- Sześć mocarstw i Iran rozpoczęły w piątek w Stambule rozmowy na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego Teheranu.

- Węgierska rządząca centroprawicowa partia Fidesz według sondaży opinii publicznej umocniła w styczniu przewagę nad socjalistyczną opozycją - wynika z badań opublikowanych w piątek przez Szonda Ipsos.

d2iqtat

- Rząd węgierski zapewnił w piątek, że szybko odpowie na zastrzeżenia Komisji Europejskiej dotyczące nowej ustawy medialnej, krytykowanej za zapisy mogące zdaniem niektórych prowadzić do ograniczenia wolności prasy.

- Unijna komisarz ds. mediów Neelie Kroes dała Węgrom dwa tygodnie na wykazanie, że ich nowa ustawa medialna jest zgodna z normami unijnymi, gdyż w przeciwnym razie grożą im kroki prawne - powiedział w piątek rzecznik Komisji Europejskiej Jonathan Todd.

- Tysiące holenderskich studentów protestuje w piątek w Hadze przeciwko wzrostowi czesnego i zmniejszeniu budżetów uczelni, co zaproponował rząd w ramach pakietu oszczędnościowego.

d2iqtat

- Liczba ofiar śmiertelnych ulewnych deszczy w okolicach Rio de Janeiro może przekroczyć nawet 1000 - wynika z najnowszych danych oficjalnych, które potwierdzają śmierć 759 osób i zaginięcie 400.

- Już niemal co drugi mieszkaniec Portugalii uważa, że obecne warunki życia w kraju są gorsze niż przed Rewolucją Goździków z 1974 r. - wynika z najnowszego badania firmy Deloitte zatytułowanego "Decyzje Portugalczyków".

- Były oficer sił muzułmańskich w Bośni Sefik Alić został skazany przed sąd apelacyjny na 10 lat więzienia za zbrodnie wojenne na serbskich jeńcach wojennych z Chorwacji - poinformowały w piątek źródła sądowe.

d2iqtat

- Serbski sąd rozpatrujący zbrodnie wojenne skazał w piątek dziewięciu byłych rebeliantów albańskich z Kosowa na kary od 8 do 15 lat więzienia za przestępstwa popełnione na Serbach i innych nie-Albańczykach już po zakończeniu konfliktu z lat 1998-99.

- Trzy osoby zginęły, a 39 odniosło obrażenia podczas trzygodzinnych antyrządowych demonstracji w stolicy Albanii - poinformował szef oddziału ratunkowego szpitala wojskowego w Tiranie.

- Rozpatrujący wszystkie sprawy o ekstradycję w Anglii i Walii londyński sąd rejonowy City of Westminster Magistrates' Court zgodził się w piątek na wydanie władzom USA podejrzanego o działalność terrorystyczną Abida Naseera.

d2iqtat

- W Tunezji rozpoczęła się w piątek trzydniowa żałoba narodowa. Na budynkach administracji publicznej opuszczono flagi, w telewizji państwowej czytany jest Koran w celu upamiętnienia kilkudziesięciu ofiar śmiertelnych zamieszek w tym kraju. Według tunezyjskiego MSW, w trwających prawie miesiąc protestach, które doprowadziły do tego, że rządzący krajem od ponad 20 lat Ben Ali rozwiązał rząd i opuścił kraj, zginęło 78 osób, a ponad 90 zostało rannych.

- Lider Al-Kaidy Osama bin Laden uzależnił zwolnienie francuskich zakładników przetrzymywanych w Nigrze od wycofania francuskich żołnierzy z ziem muzułmańskich. Siedmiu cudzoziemców, w tym pięciu Francuzów, zostało uprowadzonych we wrześniu w Nigrze. Do porwania przyznało się skrzydło Al-Kaidy w Afryce Północnej.

- Znany włoski przedsiębiorca, właściciel marek luksusowej galanterii skórzanej i obuwia Diego Della Valle w całości sfinansuje remont Koloseum. W piątek podpisał umowę z władzami Rzymu i włoskim ministerstwem kultury.

- Prawie 99 procent Sudańczyków z południa kraju głosowało za podziałem kraju na północ i południe - wynika z danych opublikowanych na stronie internetowej komisji referendalnej południowego Sudanu. To pierwsze oficjalne, lecz niekompletne wyniki głosowania.(PAP)

amp/ asa/

d2iqtat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iqtat