Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 22 kwietnia, 16.00
...
22.04.2011 | aktual.: 22.04.2011 16:23
22.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Do urzędów pośrednictwa pracy w prefekturze Miyagi na północnym wschodzie Japonii w miesiąc po trzęsieniu ziemi wpłynęło ponad 17 tysięcy wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych, trzykrotnie więcej niż rok temu - podał w piątek miejscowy urząd pracy.
- Dwóch żołnierzy tajlandzkich i trzech kambodżańskich zginęło w piątek w wymianie ognia na spornym odcinku granicy - poinformowały armie obu krajów. Kilkanaście osób zostało rannych.
- Do prowincji Ghazni, za którą odpowiada polski kontyngent w Afganistanie, przybędzie jeszcze jedna kompania afgańskiego wojska - poinformował polski minister obrony Bogdan Klich, który w nocy z czwartku na piątek wrócił z dwudniowej wizyty w Afganistanie.
- Rosyjskie siły bezpieczeństwa poinformowały w piątek, że dzień wcześniej zginął w Czeczenii saudyjski bojownik, który był przedstawicielem Al-Kaidy w tej republice na Kaukazie Północnym.
- Na Filipinach około 20 osób dało się przybić do krzyża w Wielki Piątek. Rytuał, krytykowany przez Kościół katolicki w tym kraju, zdaniem ukrzyżowanych jest świadectwem wiary, aktem pokuty, bądź sposobem na wybłaganie łaski.
- Amerykański senator John McCain, jeden z największych w Kongresie zwolenników interwencji USA w Libii, przybył w piątek do powstańczej stolicy Bengazi, gdzie spotka się z przywódcami sił od dwóch miesięcy walczących z reżimem Muammara Kadafiego.
- Premier Iraku Nuri al-Maliki oświadczył w trakcie spotkania z przewodniczącym kolegium szefów sztabów USA admirałem Michaelem Mullenem, iż siły irackie są zdolne samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo kraju - podano w piątek na stronie internetowej premiera.
- W wyniku ataków powietrznych NATO Libia straciła od 30 do 40 procent potencjału bojowego swych sił lądowych, ale walki wydają się zmierzać ku sytuacji patowej - oświadczył w piątek przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA, admirał Mike Mullen.
- Setki tysięcy zwolenników i przeciwników rządzącego od 32 lat Jemenem prezydenta Alego Abd Allaha Salaha zorganizowali w piątek wiece w całym kraju. W stołecznej Sanie uczestnicy antyprezydenckiego protestu nazwali demonstrację "piątkiem ostatniej szansy".
- Ukraina nie prowadzi rozmów o przystąpieniu do unii celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem - zapewnił w piątek szef ukraińskiej dyplomacji Kostiantyn Hryszczenko.
- Prokurator generalny Egiptu postanowił przedłużyć o 15 dni areszt byłego prezydenta kraju Hosniego Mubaraka - podała w piątek oficjalna agencja MENA. Obecnie Mubarak przebywa w szpitalu w Szarm el-Szejk.
- Prezydent Słowenii Danilo Tuerk chce wcześniejszych wyborów parlamentarnych, aby mieć pewność, że nowy rząd jest wystarczająco silny, by przetrwać skutki referendum ws. reformy systemu emerytalnego, gdyby mieszkańcy kraju zagłosowali w nim na "nie".
- Syryjscy opozycjoniści koordynujący masowe protesty przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi zażądali w piątek zniesienia monopolu partii Baas na władzę i utworzenia demokratycznego systemu politycznego.
- Co najmniej 10 demonstrantów zginęło w piątek, kiedy syryjskie służby bezpieczeństwa użyły ostrej amunicji i gazu łzawiącego do rozpędzenia wielotysięcznych antyrządowych manifestacji w całym kraju - poinformowali świadkowie i obrońcy praw człowieka.
- Około 3 tys. demonstrantów wyszło po piątkowych modlitwach na ulice portowego miasta Salala na południu Omanu. Jak pisze Reuters była to jedna z największych manifestacji od czasu rozpoczęcia przed dwoma miesiącami proreformatorskich demonstracji w Omanie.
- Prezydent Serbii Boris Tadić przestrzegł przed rewanżyzmem, który mógłby zagrozić chorwackim Serbom po niedawny wyroku haskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii, skazującym chorwackiego gen. Ante Gotovinę, i zaapelował o regionalne pojednanie.
- Konfrontowany ze społecznymi żądaniami ustąpienia prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah wyraził się w piątek z uznaniem o przedstawionym przez Radę Współpracy Zatoki Perskiej planie przekazania władzy, zastrzegając jednak, że musi to być procedura zgodna z konstytucją.
- Władze Jemenu aresztowały w piątek kilku wysokiej rangi wojskowych, którzy przystąpili do obozu przeciwników rządzącego od ponad 30 lat prezydenta Alego Abd Allaha Salaha - podały źródła wojskowe.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył w piątek, że przedstawiciele rządu opuszczający rady nadzorcze państwowych firm muszą być zastępowani przez bezpartyjnych profesjonalistów, a nie "urzędników z ministerstw".
- Premier Włoch Silvio Berlusconi zapewnił w piątek watykańskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone, że jego rząd zapewni spokojny przebieg uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II 1 maja.(PAP)
zdz/ map/