Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 22 stycznia, 17.00

...

22.01.2010 | aktual.: 22.01.2010 17:23

22.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Na Haiti 400 tys. osób, które przeżyły trzęsienie ziemi zostanie tymczasowo przesiedlonych ze stolicy do obozów poza miastem - poinformował w czwartek szef kancelarii prezydenta Rene Preval.

- Stany Zjednoczone i Jemen zacieśnią współpracę, by wspólnie walczyć z terroryzmem w Jemenie, który jest szczególnie zagrożony przez Al-Kaidę - powiedzieli w czwartek w Waszyngtonie Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton i minister spraw zagranicznych Jemenu Abubakr al-Kirbi.

- Indyjskie władze nadzorujące transport lotniczy poinformowały w piątek, że na krajowych lotniskach ogłoszono alarm po otrzymaniu ostrzeżenia o planowanym porwaniu samolotu przez bojowników powiązanych Al-Kaidą.

- Pierwszy skaner ciała, który prześwietla całość sylwetki podróżnego, został zainstalowany na lotnisku w Toronto. Na razie do czynienia będą z nim mieli podróżni, udający się z Kanady do Stanów Zjednoczonych.

- Niemiecka koalicja rządząca chce na początku przyszłego tygodnia zaproponować rozwiązanie sporu wokół nominacji przewodniczącej Związku Wypędzonych (BDV) do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" - zapowiedział szef frakcji CDU/CSU Volker Kauder.

- Firma Microsoft załatała "dziurę" w przeglądarce internetowej Internet Explorer, wykorzystaną ostatnio do wielkiego hackerskiego ataku na Google'a i inne firmy amerykańskie.

- Turecka policja aresztowała około 120 osób, podejrzanych o powiązania z terrorystyczną Al-Kaidą - poinformowały w piątek tureckie media.

- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w piątek, że nie rozumie planów rozmieszczenia przez Polskę baterii rakiet Patriot w pobliżu granic z rosyjską enklawą - obwodem kaliningradzkim.

- Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że oficjalne rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi dotyczące nowego traktatu o redukcji strategicznej broni nuklearnej zostaną wznowione na początku lutego.

- Parlament bułgarski zakazał demonstracji i wieców w pobliżu siedzib centralnych władz w Sofii - informuje piątkowa prasa bułgarska. Zakaz jest zawarty w przyjętej właśnie ustawie, określającej zasady organizowania protestów.

- Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) przygotowało raport o sytuacji mediów i wolności słowa na Białorusi, z którego wynika, że władze w Mińsku nie spełniły zaleceń UE w dziedzinie wolności słowa.

- Przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, który ogłosił swą decyzję podczas uroczystości z okazji obchodzonego w piątek na Ukrainie Dnia Jedności.

- 24-godzinny strajk lokali gastronomicznych rozpoczął się w piątek w Macedonii. Branża gastronomiczna protestuje w ten sposób przeciwko restrykcyjnemu zakazowi palenia, którym objęto nawet restauracyjne tarasy - informują macedońskie media.

- Brytyjski premier Gordon Brown potwierdził w piątek, że pojawi się przed komisją śledczą do spraw interwencji w Iraku jeszcze przed tegorocznymi wyborami do Izby Gmin, co może zaszkodzić szansom Partii Pracy na utrzymanie władzy.

- Greccy rolnicy powiedzieli w piątek, że są zdecydowani kontynuować trwające od kilku dni blokady dróg wobec odrzucania przez rząd żądań zwiększenia dopłat do produkcji rolnej.

- Władze Republiki Tureckiej Cypru Północnego powiadomiły w piątek, że 18 kwietnia odbędą się tam wybory prezydenckie. Głosowanie będzie istotne dla przyszłości rozmów o zjednoczeniu wyspy, podzielonej od 1974 r. na części turecką i grecką.

- Bankier Serhij Tihipko, zdobywca trzeciego miejsca w przeprowadzonych w niedzielę wyborach prezydenta Ukrainy, nie wykluczył, że może zająć stanowisko premiera, jednak dopiero po drugiej turze wyborów.

- W ciągu pięciu lat Afganistan może być gotowy do przejęcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju - ocenił w piątek w Berlinie odchodzący szef afgańskiej dyplomacji Rangin Dadfar Spanta.

- Szefowa dyplomacji unijnej Catherine Ashton planuje wizytę na Haiti, by na miejscu przedyskutować sprawę pomocy w odbudowie kraju - oświadczył w piątek członek gabinetu Ashton. (PAP)

zdz/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)