Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 23 września, 20.00
...
23.09.2011 | aktual.: 23.09.2011 20:38
23.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Zgodnie z zapowiedzią, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przekazał w piątek sekretarzowi generalnemu ONZ wniosek o pełne członkostwo państwa palestyńskiego w Narodach Zjednoczonych.
- Rekapitalizacja banków w UE trwa od 2008 r.; do tej pory wpompowano w nie 420 mld euro zarówno z pomocy państwa, jak i ze środków rynkowych - poinformowała w piątek KE. Do 15 października banki, które mają za mało kapitałów, muszą przedstawić plany naprawcze.
- KE przyznała w piątek, że jedną z opcji euroobligacji, jaką przedstawi jesienią, mogą być euroobligacje sześciu najwyżej notowanych krajów UE. KE nie wyklucza też, że zaproponuje szybsze wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, nawet od r. 2014.
- USA nie pozostaną "bezczynne" wobec wspieranych przez Iran ataków szyickich milicji na ich żołnierzy w Iraku - powiedział w czwartek szef sił zbrojnych USA admirał Mike Mullen i poinformował, że Teheran został w tej sprawie ostrzeżony.
- Birmańska opozycjonistka, laureatka nagrody Nobla Aung San Suu Kyi otrzyma tegoroczną nagrodę prestiżowego brytyjskiego Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Chatham House)
przyznawaną za szczególnie ważny wkład w rozwój stosunków międzynarodowych.
- Minister spraw zagranicznych Pakistanu Hina Rabbani Khar ostrzegł w czwartek, że Stany Zjednoczone mogą stracić sojusznika, jeśli nadal będą publicznie krytykować działania Islamabadu w walce z rebeliantami.
- Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah, który po ponadtrzymiesięcznej nieobecności powrócił w piątek z Arabii Saudyjskiej do swego kraju, zaapelował do zwalczających się sił o zaprzestanie walk w celu ułatwienia uregulowania konfliktu.
- Japonia wystrzeliła w piątek ze swojego ośrodka kosmicznego Tanegashima (południowy wschód kraju) satelitę szpiegowskiego po trzykrotnym przesuwaniu terminu z powodu złej pogody - poinformowała agencja Kyodo.
- Prezydent Wenezueli Hugo Chavez, który wrócił w czwartek do kraju z Kuby, oznajmił, że zakończył czwarty i ostatni cykl chemioterapii. Obiecał też dalsze prowadzenie kraju na drodze do socjalizmu.
- Czternaście z 17 fabryk akumulatorów kwasowo-ołowiowych w Szanghaju zostało zamkniętych, gdy badania wykazały skażenie ołowiem 32 dzieci - poinformował w piątek Urząd Ochrony Środowiska w tym mieście.
- Afgańska policja oddała w piątek strzały w powietrze, by rozpędzić wielki tłum w pobliżu wzgórza w dzielnicy dyplomatycznej Kabulu, gdzie ma być pochowany były prezydent Burhanuddin Rabbani, zabity we wtorek w zamachu samobójczym.
- Benedykt XVI spotkał się w piątek w Berlinie z przedstawicielami społeczności muzułmańskiej w Niemczech. Ocenił, że owocna współpraca między chrześcijanami i muzułmanami jest możliwa. Wskazał, że wspólny fundament dają wartości, zapisane w konstytucji.
- Izrael odrzucił propozycje prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, by przyznać Palestyńczykom w ONZ status państwa-obserwatora, uznając je za "dobry pomysł, choć nietrafiony" - powiedział w piątek rzecznik prasowy izraelskiego rządu.
- Paryska prokuratura zdecydowała, że dojdzie do konfrontacji Dominique'a Strauss-Kahna z pisarką i dziennikarką Tristane Banon, która oskarża go o próbę gwałtu - poinformowali w piątek adwokaci byłego dyrektora MFW.
- Polscy prokuratorzy wojskowi i biegli, którzy w czwartek przyjechali do Smoleńska, rozpoczęli w piątek rano badanie wraku samolotu Tu-154M, znajdującego się na tamtejszym lotnisku. Ich misja potrwa do 30 września.
- Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad w wywiadzie dla agencji Associated Press w czwartek wieczorem stwierdził, że wieże World Trade Center zostały zniszczone nie tylko przez samoloty i skrytykował politykę USA, poczynając od Libii a kończąc na Afganistanie.
- W Bułgarii rozpoczyna się w piątek formalnie kampania przed październikowymi wyborami prezydenckimi i samorządowymi. Na urząd głowy państwa kandyduje 18 osób, a 13 posłów gotowych jest zrzec się mandatu poselskiego na rzecz objęcia stanowiska mera.
- Turecki statek badawczy "Piri Reis" wypłynął w piątek przed południem z portu Urla pod Izmirem na poszukiwania gazu u wybrzeży Cypru. Jest to odpowiedź na prace poszukiwawcze prowadzone przez Cypryjczyków z południa wyspy.
- Unia Europejska uchwaliła w piątek zakaz inwestowania w syryjski sektor naftowy, by zwiększyć polityczny nacisk na prezydenta Baszara el-Asada, którego reżim od ponad pół roku krwawo tłumi demonstracje na rzecz demokratyzacji państwa.
- Połowa Niemców jest przeciwko dopuszczeniu do bankructwa Grecji - wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez telewizję ZDF. Większość mieszkańców tego kraju jest też zdania, że bankructwo Grecji byłoby złe dla ich gospodarki.
- Powołanie rządu tymczasowego Libii nastąpi już w najbliższych dniach - poinformował w piątek w Bengazi rzecznik Narodowej Rady Libijskiej (NRL).
- Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu przygotowują się do historycznego wydarzenia, jakim jest złożenie w piątek w ONZ przez prezydenta Autonomii Mahmuda Abbasa wniosku o uznanie niepodległego państwa palestyńskiego.
- Izrael przyjął w piątek jako "pozytywne posunięcie" decyzję krajów arabskich, by nie potępiać go za domniemane posiadanie broni atomowej podczas dorocznej Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
- Wobec deputowanych, którzy w czasie posiedzeń Bundestagu będą rozwijać transparenty lub w inny sposób zakłócać obrady, zastosuje się również kary pieniężne - przewiduje ustawa zatwierdzona w piątek przez izbę wyższą parlamentu Niemiec, Bundesrat.
- Około 50 osób pikietowało w piątek w Wilnie przed budynkiem administracji samorządu rejonu wileńskiego w obronie szkół litewskich na Wileńszczyźnie, gdzie w większości mieszkają Polacy.
- Przed budynkiem parlamentu Litwy w Wilnie zebrało się w piątek kilka tysięcy osób, które chcą po raz kolejny wrazić swoje niezadowolenie z ustawy o oświacie. Ich zdaniem nowe prawo dyskryminuje szkoły mniejszości narodowych.
- Włoska Obrona Cywilna zaapelowała w piątek do mieszkańców północy kraju, gdzie w najbliższych godzinach mogą spaść fragmenty nieczynnego amerykańskiego satelity, by w razie takiej ewentualności ich nie dotykali z powodu groźby zawartości toksycznych gazów. (PAP)
zdz/ ana/