Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 25 czerwca, 20.00
...
25.06.2010 | aktual.: 25.06.2010 20:23
25.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ostrzegł w piątek na posiedzeniu rządu w Mińsku, że jeśli Gazprom w ciągu 48 godzin nie ureguluje w pełni długu za tranzyt gazu, to jego kraj wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu i ropy przez swoje terytorium. Reagując na to, rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow oznajmił, że zgodnie z warunkami obowiązującego kontraktu ze stroną białoruską, rosyjski koncern nie ma wobec niej zadłużenia.
- Prezydent Czech Vaclav Klaus przyjął w piątek rezygnację tymczasowego rządu, na którego czele stał premier Jan Fischer. Klaus poprosił Fischera, by pozostał na stanowisku dopóki nowy rząd nie przejmie od niego obowiązków.
- Rozdzierana regionalnymi konfliktami Belgia obejmuje 1 lipca półroczną prezydencję w UE. Bez spektakularnych priorytetów urzędujący premier Yves Leterme przedstawił w piątek skromne i realistyczne cele, dostosowane do bieżącej agendy unijnych instytucji.
-Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył w piątek, że chciałby, aby wojska brytyjskie wycofały się z Afganistanu w ciągu 5 lat.
- Część kroków przewidywanych w programie oszczędnościowym uzgodnionym przez rząd Rumunii z MFW jest niezgodna z konstytucją - oznajmił w piątek Trybunał Konstytucyjny tego kraju. Według sędziego Acsinte Gaspara Trybunał Konstytucyjny zaakceptował dwa z pięciu zastrzeżeń wobec programu. Do trybunału program zaskarżyła opozycja. Teraz będzie musiał wrócić do parlamentu i zostać uzgodniony z konstytucją.
- Obcięcie emerytur o 15 proc., przewidziane w programie oszczędnościowym uzgodnionym przez rząd Rumunii z MFW, jest niezgodne z konstytucją - uznał w piątek Trybunał Konstytucyjny tego kraju. Rząd twierdzi, że ma "alternatywny pakiet" do przedyskutowania z MFW.
- Pracownicy transportu przystąpili w piątek do strajku generalnego, organizowanego przez Włoską Generalną Konfederację Pracy (CGIL). W godzinach 10-14 stają autobusy, pociągi i metro. Udział w strajku, który jest protestem przeciwko przedsięwzięciom oszczędnościowym rządu, zapowiadają też pracownicy linii lotniczych. W domach pozostali w piątek pracownicy sektora publicznego. Strajkować zamierza część pracowników przemysłu samochodowego.
- Kilkudziesięciu demonstrantów protestujących w Bukareszcie przeciwko rządowemu programowi oszczędnościowemu, usiłowało wtargnąć w piątek do pałacu prezydenta Rumunii. Zostali powstrzymani przez policję. Około 600 osób wzięło udział w demonstracji, żądając od prezydenta Traiana Basescu, by nie zatwierdzał cięć pensji i emerytur.
- Rząd indyjski zgodził się w piątek na przyjęcie "ważnych zaleceń" zawartych w przedstawionym w poniedziałek przez grupę ministrów raporcie na temat katastrofy przemysłowej w Bhopalu, w wyniku której w 1984 roku zginęło ok. 15 tys. osób. Indyjski rząd postanowił dwukrotnie zwiększyć odszkodowania dla ofiar katastrofy oraz przeznaczyć 65 mln dolarów na oczyszczenie terenu fabryki.
- Pomimo napiętej sytuacji między Kirgizami a mniejszością uzbecką w niedzielę odbędzie się w Kirgistanie referendum w sprawie zmian w konstytucji oraz zatwierdzenia na stanowisku p.o. prezydenta Rozy Otunbajewej.
- Siostrzeniec odsuniętego od władzy prezydenta Kirgistanu Kurmanbeka Bakijewa został aresztowany i oskarżony o pomoc w zorganizowaniu etnicznych zamieszek, w których zginęło według oficjalnych danych 258 osób - poinformowały w piątek władze Kirgistanu.
- Niezapowiedzianą, próbną ewakuację pracowników przeprowadzono w piątek w głównej siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli. Po półgodzinie wszyscy wrócili do biur.
- Domniemany jamajski "król narkotyków" Christopher "Dudus" Coke został w czwartek wydany Stanom Zjednoczonym i przewieziony do Nowego Jorku. W USA zostaną mu postawiona zarzuty związane z przemytem i handlem narkotykami.
- Na całym świecie fani Michaela Jacksona zapalają w piątek świece, oddając hołd królowi popu w pierwszą rocznicę jego śmierci. Zaczęło się na Dalekim Wschodzie. (PAP)
amp/ jtt/