Trwa ładowanie...
d41v4qb

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 28 października, 20.00

...

d41v4qb
d41v4qb

28.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Minister spraw wewnętrznych i dotychczasowy drugi wicepremier Arabii Saudyjskiej 78-letni książę Najif ibn Abd al-Aziz as-Saud został mianowany następcą tronu - wynika z dekretu królewskiego odczytanego w czwartek w telewizji państwowej.

- O godz. 22 czasu lokalnego (godz. 23 czasu polskiego) w czwartek w Republice Irlandii zakończyły się wybory prezydenckie. Ich faworytem jest kojarzony z opozycyjną partią Fianna Fail gwiazdor reality show Sean Gallagher. Frekwencja oceniana jest na ok. 50 proc.

- Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny wstępnie zakwestionował w piątek część ustawy o udziale parlamentu w decyzjach dotyczących funduszu stabilizacji euro EFSF. Orzeczenie może skomplikować niemieckie procedury w sprawach dotyczących wspólnej waluty.

d41v4qb

- Banco Comercial Portugues, właściciel polskiego Banku Millennium, przegrał sprawę przed sądem w Lizbonie i został zobowiązany do zwrotu pieniędzy klientom, którym nielegalnie zaokrąglał z nadwyżką odsetki za kredyty mieszkaniowe.

- "New York Times" krytykuje w piątek przywódców UE za niezadowalający plan wyjścia z kryzysu w strefie euro uzgodniony na szczycie w środę. Wg gazety pozwoli on "zyskać na czasie, ale wciąż nie rozwiązuje podstawowych problemów leżących u podłoża kryzysu".

- Do 21,52 proc., to jest do około pięciu milionów osób, wzrosło bezrobocie w Hiszpanii - ogłosił w piątek hiszpański Urząd Statystyczny. Jest to najwyższe bezrobocie w tym kraju od końca 1996 roku, kiedy wynosiło 21,6 proc., i najwyższe w Unii Europejskiej.

- Stany Zjednoczone przyjmą do swoich szpitali 30 Libijczyków, którzy zostali ranni w ostatnich dniach powstania przeciwko Muammarowi Kadafiemu - ogłosili w czwartek minister obrony USA Leon Panetta oraz amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton.

d41v4qb

- Królowa Elżbieta II zainaugurowała w piątek w Perth, na południowym zachodzie Australii, trzydniowy szczyt Wspólnoty Narodów (Commonwealth). W mieście wprowadzono zaostrzone środki bezpieczeństwa m.in. w związku z planowanym protestem ruchu "oburzonych".

- Premier David Cameron powiedział w piątek, że wszystkie 16 krajów Commonwealthu (brytyjskiej Wspólnoty Narodów), których głową państwa jest królowa Elżbieta II, porozumiało się w sprawie zniesienia dyskryminacji kobiet w sukcesji do tronu.

- Do 570 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w niedzielę wschodnią Turcję - poinformowały w piątek tureckie służby antykryzysowe. Rannych zostało 2555 ludzi, a 187 osób udało wydobyć się spod gruzów.

d41v4qb

- Ratownicy z tureckiego miasta Ercis, które najbardziej ucierpiało w niedzielnym trzęsieniu ziemi, w nocy z czwartku na piątek wydobyli spod gruzów żywego 13-letniego chłopca. Według najnowszych danych, bilans kataklizmu to 550 zabitych.

- Pomyślnie zakończył się przeprowadzony w piątek test rosyjskiej rakiety balistycznej Buława; próbę przeprowadzono z atomowego okrętu podwodnego "Jurij Dołgorukij" - poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji.

- Premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył w piątek, że nie bierze pod uwagę możliwości rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych w przyszłym roku. Zapewnił też o trwałości swojej koalicji.

d41v4qb

- W tym roku na najstarszym, liczącym ponad 200 lat, wileńskim cmentarzu na Rossie, zostało odnowionych ponad 10 nagrobków. Pieniądze na renowacją pochodziły głównie z Polski.

- Amnesty International (AI) skrytykowała w piątek Polskę za brak promocji praw człowieka. Organizacja zarzuca m.in. brak postępów w śledztwie dotyczącym tajnych więzień CIA i mało ambitne podejście do obrony praw człowieka na Białorusi.

- Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny wstępnie zakwestionował w piątek ustawę regulującą udział parlamentu w decyzjach dotyczących funduszu stabilizacji euro EFSF. Orzeczenie może skomplikować niemieckie procedury w sprawach dotyczących wspólnej waluty.

d41v4qb

- Kirgistan w niedzielę wybierze prezydenta po raz pierwszy od czasu krwawej rewolty i zamieszek na tle etnicznym w roku 2010, mając nadzieję na ustabilizowanie sytuacji w tym środkowoazjatyckim kraju, gdzie nacjonaliści mogą zburzyć kruchy spokój.

- "Spiegel" rozważa w piątkowym wydaniu internetowym, co Europa musiałaby zaoferować w zamian za zagraniczną pomoc w walce z kryzysem zadłużenia w strefie euro. Tygodnik dochodzi do wniosku, że byłoby to niemało.

- Setki Greków, protestujących przeciwko radykalnemu programowi oszczędnościowemu rządu, uniemożliwiły w piątek w Salonikach paradę wojskową, organizowaną co roku w rocznicę przystąpienia Grecji do drugiej wojny światowej.

d41v4qb

- Rada NATO potwierdziła w piątek ubiegłotygodniową decyzję o zakończeniu operacji w Libii 31 października. "Nasza praca wojskowa jest już zakończona" - ogłosił na Twitterze sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

- W atmosferze skandali i podejrzeń o manipulacje podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich i samorządowych Bułgaria przystępuje do drugiej ich tury w niedzielę. Faworytem na prezydenta według większości obserwatorów jest zwycięzca pierwszej tury Rosen Plewnelijew.

- Raszid Ghannuszi, lider umiarkowanej partii islamistycznej Hizb an-Nahda (Partia Odrodzenia), która wygrała niedzielne wybory do konstytuanty w Tunezji, zapewnił w piątek podczas konferencji prasowej, że nie będzie wprowadzał radykalnych zmian w kraju.

- Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze prowadzi rozmowy przez pośredników z synem obalonego dyktatora Libii, Saifem al-Islamem, o możliwości jego oddania się w ręce Trybunału - poinformował w piątek prokurator MTK Luis Moreno-Ocampo.

- Syryjskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły w piątek 15 cywilów podczas demonstracji w miastach Hama i Hims. Syryjscy aktywiści prodemokratyczni zaapelowali na Facebooku o międzynarodową pomoc jak w Libii - strefę zakazu lotów.

- Na szczycie UE w czerwcu 2012 r. Komisja Europejska przedstawi przywódcom krajów UE ostateczny raport z tzw. stress testów, czyli testów bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w UE. Pierwsze efekty testów krytykuje Greenpeace, KE odpiera zarzuty.

- Rząd Włoch na nadzwyczajnym posiedzeniu w piątek ogłosił stan kryzysowy w rejonach Ligurii i Toskanii, zniszczonych we wtorek przez gwałtowne ulewy i osunięcia ziemi. Gabinet premiera Silvio Berlusconiego natychmiast wyasygnował 65 mln euro na pilną pomoc.

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie występuje przeciwko nadaniu lotnisku we Lwowie imienia przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery - doniosły w piątek lwowskie media. (PAP)

zdz/ ana/

d41v4qb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41v4qb