Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 4 czerwca, 17.00
...
04.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Były szef Urzędu ds. Akt Stasi, działacz opozycji w d. NRD Joachim Gauck jest kandydatem niemieckich socjaldemokratów i Zielonych na nowego prezydenta RFN - poinformowali w piątek szefowie SPD Sigmar Gabriel i Zielonych Cem Ozdemir.
- Czeski prezydent Vaclav Klaus powierzył w piątek przywódcy prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petrowi Neczasowi prowadzenie rokowań w sprawie utworzenia nowego rządu.
- Około 400 Węgrów mieszkających poza granicami Węgier zebrało się w piątek przy pałacu Grand Trianon w Wersalu, domagając się rewizji Traktatu z Trianon z 1920 r., na mocy którego Węgry utraciły 2/3 terytorium - poinformowała agencja MTI.
- Premier Słowacji Robert Fico oświadczył w piątek w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro", że Węgry do "kraj ekstremistyczny, który eksportuje brunatną zarazę".
- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz obiecał dziennikarzom śledztwo w sprawie przypadków cenzury w ukraińskich mediach. Deklarację tę wygłosił w piątek podczas konferencji prasowej dotyczącej stu dni jego prezydentury.
- Nowym premierem Japonii został w piątek przewodniczący Partii Demokratycznej Naoto Kan. W środę do dymisji podał się Yukio Hatoyama.
- Przyczyną katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem mogło być to, że prezydencki samolot podchodził do lądowania na autopilocie - uważa pilot-oblatywacz Aleksandr Akimienkow, którego opinię w piątek przytacza dziennik "Izwiestija".
- Ministrowie sprawiedliwości zgodzili się w piątek w Luksemburgu na utworzenie tzw. wzmocnionej współpracy 12 państw UE, stwarzającej ułatwienia przy rozwodach między małżonkami z różnych państw UE. Nie ma wśród nich Polski.
- Ewentualne zwycięstwo kandydata PO w wyborach prezydenckich 20 bm. oddałoby tej partii monopol władzy w państwie i byłoby politycznie niebezpieczne - powiedział w czwartek w Londynie kandydat SLD na prezydenta Grzegorz Napieralski.
- Prezydent Barack Obama dała koncernowi BP czas do 1 lipca na zapłacenie sumy 69 mln dolarów za szkody wyrządzone wyciekiem ropy naftowej do wód Zatoki Meksykańskiej - ujawniły w czwartek źródła w administracji.
- Koncernowi BP udało się w czwartek późnym wieczorem, czasu miejscowego, umieścić specjalną metalową kopułę nad uszkodzonym odwiertem w dnie Zatoki Meksykańskiej. Jednak to czy okaże się ona skuteczna w zatamowaniu wycieku ropu okaże się dopiero po pewnym czasie.
- Prezydent USA Barack Obama odwołał wyznaczoną na bieżący miesiąc podróż do Australii i Indonezji, by zająć się kryzysem wokół wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej i innymi sprawami - poinformował w piątek Biały Dom.
- W Chorwacji odnotowano pierwszą ofiarę śmiertelną powodzi. Fala powodziowa dotarła już także do Belgradu, a w wielu miejscach wzdłuż Dunaju, Sawy i Cisy ogłoszono stan alarmowy.
- Ponad 100 osób zginęło a ok. 150 zostało rannych w pożarze budynków mieszkalnych w starej, śródmiejskiej części stolicy Bangladeszu - Dakki - poinformowały w piątek media. Bilans tragedii jest prowizoryczny i najprawdpodobniej wzrośnie.
- Benedykt XVI po przylocie na Cypr zachęcał w piątek jego mieszkańców do rozwiązywania utrzymujących się tam problemów zgodnie z wolą życia w zgodzie z sąsiadami. Mówił o też potrzebie solidarności z chrześcijanami z Bliskiego Wschodu.
- Izraelski rząd Benjamina Netanjahu postrzega świat z optyki siły, ale siłą nie wymusi na Palestyńczykach posłuchu. Skutkiem blokady Gazy jest umocnienie Hamasu - argumentuje piątkowy "FT".
- Prezydent Korei Płd. Li Miung Bak powiedział w piątek w Singapurze, że jego kraj odesłał do Rady Bezpieczeństwa ONZ sprawę zatopienia swego okrętu wojennego. Międzynarodowa ekipa dochodzeniowa potwierdziła, że okręt zaatakowała torpeda północnokoreańska.
(PAP)
mln/