Trwa ładowanie...
d39jfhh

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 9 grudnia, 17.00

...

d39jfhh
d39jfhh

09.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy poinformował na zakończenie dwudniowego szczytu UE w Brukseli, że na początku marca, a może nawet wcześniej, zostanie podpisany tzw. nowy pakt fiskalny. Wyraził nadzieję, że zgodzi się na to 26 państw UE.

- Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej w Brukseli wyraził zadowolenie, że pomysł emisji euroobligacji nie został całkowicie porzucony. W jego ocenie uczestnicy szczytu podjęli "szereg ważnych decyzji".

- Przywódcy państw UE o 5 rano w piątek zakończyli rozmowy na szczycie porażką ws. zmiany traktatu UE, za co obwiniano Londyn. Nowe zasady dyscypliny finansów publicznych mają być wdrożone umową międzyrządową 17 państw eurolandu oraz 6 innych, w tym Polski.

d39jfhh

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel z zadowoleniem przyjęła decyzje pierwszego dnia szczytu UE mówiąc, że pomogą one przywrócić wiarygodność eurolandu. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy liczył na porozumienie całej UE, ale przeszkodziło temu stanowisko W. Brytanii.

- Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ocenił wyniki zakończonego o 5 rano w piątek pierwszego dnia szczytu UE jako "bardzo dobre dla strefy euro".

- Premier Włoch Mario Monti oświadczył w piątek w Brukseli, że przyjęcie przez jego rząd programu oszczędnościowego przyczyniło się do znalezienia rozwiązania kryzysu w strefie euro. Dodał, że wolałby, by umowę w sprawie paktu fiskalnego zawarły wszystkie kraje UE.

- Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy poinformował w piątek nad ranem, że państwa strefy euro oraz inne kraje UE mają wzmocnić Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) kwotą do 200 mld euro, by ten wspierał zadłużone gospodarki eurolandu.

d39jfhh

- Zawarte w nocy porozumienie na szczycie europejskim w Brukseli umocniło silnie eurogrupę, toteż powinno zostać dobrze przyjęte przez agencje ratingowe - oceniła w piątek rzeczniczka francuskiego rządu i minister ds. budżetu Valerie Pecresse.

- Lider liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt skrytykował porozumienie zawarte na szczycie UE w Brukseli, twierdząc, że nie wystarcza ono, by przezwyciężyć kryzys, i domagając się pełnego włączenia Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

- Kraje strefy euro oraz grupa państw "euro plus" doszła do porozumienienia, ale nie jest ono tak znaczne, by uspokoić rynki - ocenił w piątek rano po całonocnych antykryzysowych obradach szczytu UE premier Donald Tusk. Przeszkodził "sceptycyzm" Brytyjczyków.

d39jfhh

- Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague zaprzeczył w piątek, że jego kraj będzie izolowany po groźbie zawetowania nowego traktatu unijnego i że blokada zastosowana przez Londyn prowadzi do Europy "dwóch prędkości".

- Premier Donald Tusk, mówiąc o polskiej prezydencji w UE, przyznał, że choć "chcieliśmy osiągnąć więcej, działać szybciej", to okoliczności, w jakich przyszło nam pracować w ostatnim półroczu były trudniejsze, niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

- Węgry zasygnalizowały, że po konsultacjach politycznych wewnątrz kraju są gotowe przyłączyć się do grupy 23 państw chcących pogłębiać integrację eurolandu - powiedział PAP rzecznik polskiej prezydencji na marginesie trwającego w Brukseli w piątek szczytu UE.

d39jfhh

- Przywódcy Chorwacji i UE, w tym premier Donald Tusk, podpisali w piątek w Brukseli traktat o przystąpieniu Chorwacji do UE. Podpisanie traktatu oficjalnie kończy prawie sześcioletni okres negocjacji akcesyjnych i umożliwi rozszerzenie UE już w lipcu 2013.

- Dzisiaj wreszcie przekraczamy próg europejskiego domu - powiedział w piątek prezydent Chorwacji Ivo Josipović podczas uroczystości podpisania traktatu o przystąpieniu jego kraju do UE.

- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek powiedział w piątek podczas uroczystości podpisania traktatu akcesyjnego Chorwacji, że przystąpienie do Unii Europejskiej nie jest końcem wyścigu, ale początkiem podróży, którą podejmuje się z przyjaciółmi.

d39jfhh

- Istnienie Europy wielu prędkości jest już od dawna faktem, a zawarta w piątek umowa brukselska może ten podział tylko utrwalić - uważa francuski politolog Jacques Rupnik. Według niego, Polska ma rację, przyjmując wspólne zasady dyscypliny finansowej.

- Japoński minister finansów Jon Azumi ocenił w piątek, że UE dysponuje środkami, by przezwyciężyć kryzys zadłużenia euro, zagrażający światowej gospodarce. W ten sposób rząd w Tokio przyłączył się do presji wywieranej na Europejczyków przez USA.

- Unia Europejska zamierza wprowadzić kolejne sankcję przeciwko Iranowi w odpowiedzi na kontynuowanie przez ten kraj programu jądrowego. Wynika to z treści przygotowywanej deklaracji końcowej szczytu UE w Brukseli, do której dotarła w piątek nad ranem agencja dpa.

- Izraelskie lotnictwo zaatakowało w nocy z czwartku na piątek rządzoną przez radykalny Hamas Strefę Gazy. Jak poinformowały źródła palestyńskie, w atakach zginęła jedna osoba, a kolejnych 25 zostało rannych.(PAP)

pif/ now/

d39jfhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39jfhh