Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 10 stycznia, 20.00

...

10.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Stabilizacja międzynarodowego systemu finansowego i rola amerykańskiego dolara w tym systemie jest jednym z głównych tematów spotkania prezydenta USA Baracka Obamy z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym w poniedziałek w Białym Domu.

- Kilka tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w koncercie podczas XIX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chicago. Muzyczny maraton połączony z aukcjami odbył się w sali widowiskowej Fundacji Kopernikowskiej - organizatora kwesty w Wietrznym Mieście.

- Rekordową liczbę 18,06 mln samochodów sprzedano w ubiegłym roku w Chinach - poinformowało w poniedziałek Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (CAAM).

- Ponad 100 tys. telefonów komórkowych wyposażonych w nadajniki GPS zostanie rozdanych w tym roku w szkołach w Pekinie. Ma to pomóc w walce z przemocą i porwaniami dzieci - pisze w poniedziałek miejscowa prasa.

- W Iranie zatrzymano szpiegów powiązanych z izraelskimi służbami wywiadowczymi i stojących za zabójstwem irańskiego naukowca w 2010 roku - poinformowała w poniedziałek państwowa telewizja irańska.

- Południowokoreańskie ministerstwo zjednoczenia odrzuciło oficjalną propozycję rozpoczęcia negocjacji, złożoną w poniedziałek przez władze w Phenianie. Wcześniejsze propozycje Korei Północnej były składane nieoficjalnymi kanałami.

- U 37 zwierząt hodowlanych we wsi Kosti pod Burgas stwierdzono pryszczycę - poinformowały w poniedziałek bułgarskie służby weterynaryjne. W związku z tym wybite zostaną wszystkie zwierzęta w tej miejscowości.

- Funkcjonariusze białoruskiego KGB przeprowadzili w poniedziałek od rana co najmniej trzy rewizje w Brześciu w mieszkaniach działaczy opozycji. Milicja przeszukuje też redakcję niezależnej gazety "Borisowskije Nowosti".

- Ministerstwo rolnictwa Niemiec poinformowało w poniedziałek, że cofnięto wprowadzony w związku z aferą dioksynową zakaz sprzedaży produktów z trzech tysięcy gospodarstw hodujących drób i trzodę chlewną. Zakazem objętych jest nadal 1635 farm.

- Obecnie nie są prowadzone żadne rozmowy w sprawie udzielenia Portugalii pomocy finansowej przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy - oświadczyła w poniedziałek Komisja Europejska.

- Rząd w Madrycie odrzucił w poniedziałek permanentne zawieszenie broni ogłoszone tego dnia przez baskijską organizację separatystyczną ETA. Nie ma w nim mowy o złożeniu broni, czego żądają hiszpańskie władze. Jest to 12. rozejm ogłoszony przez ETA.

- Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zlecił zniszczenie pomnika na granicy z Armenią, poświęconego przyjaźni między dwoma krajami - informują w poniedziałek media tureckie.

- Produkująca luksusowe samochody osobowe firma Rolls-Royce Motor Cars poinformowała w poniedziałek, że w ubiegłym roku miała najlepsze wyniki sprzedaży od czasu przejęcia jej przez niemiecki koncern motoryzacyjny BMW siedem lat temu.

- Dotychczas zdigitalizowano zaledwie niewielki procent utworów przechowywanych przez instytucje kulturalne w Europie. By było ich więcej, należy włączyć sektor prywatny - rekomendują autorzy opublikowanego w poniedziałek raportu zamówionego przez Komisję Europejską.

- W czasie wizyty chińskiej delegacji rządowej z wicepremierem Li Keqiangiem na czele W. Brytania i Chiny podpisały serię umów handlowych o łącznej wartości ok. 2,6 mld funtów szterlingów - ogłosił w poniedziałek rząd brytyjski.(PAP)

zdz/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)