Trwa ładowanie...
d4n6aho

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 10 września, 20.00

...

d4n6aho
d4n6aho

10.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Grecki rząd chce starać się o finansowe zadośćuczynienie od Niemiec za zbrodnie i zniszczenia w czasie wojny. W ministerstwie finansów powstała grupa robocza poszukująca w archiwach dokumentów uzasadniających roszczenia - podał resort finansów w Atenach.

- Na stronach internetowych Narodowych Archiwów USA opublikowano w poniedziałek amerykańskie akta dotyczące historii zbrodni katyńskiej. Część opublikowanego materiału, liczącego kilka tysięcy stron, to dokumenty dotąd nieznane. W skład ujawnionych dokumentów wchodzą m.in. akta Departamentu Stanu, Departamentu Obrony i armii Stanów Zjednoczonych dotyczące zbrodni katyńskiej, archiwa prezydentów Franklina Delano Roosevelta, Harry'ego Trumana i Dwighta Eisenhowera, amerykańskich komórek wywiadowczych, materiały z procesu norymberskiego oraz niemieckie materiały przejęte przez armię amerykańską w 1945 r., w tym filmy i zdjęcia lotnicze Lasu Katyńskiego.

- Wnuk Józefa Stalina, Jewgienij Dżugaszwili, próbował przystąpić do postępowania katyńskiego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, by bronić swojego dziadka przed zarzutem odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Trybunał wniosek Dżugaszwilego odrzucił.

d4n6aho

- Co najmniej 20 żołnierzy sił reżimowych zostało straconych bez procesu sądowego przez rebeliantów w ostatni weekend w Aleppo - poinformowało w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Ofiary zostały pojmane w koszarach wojskowych.

- Koniec swojej misji w Kosowie i zakończenie międzynarodowego nadzoru nad jego niepodległością ogłosiła w poniedziałek Międzynarodowa Grupa Sterująca (ISG - International Steering Group). Tym samym Kosowo stało się w pełni suwerennym państwem.

- 91-letni Bela Biszku, były komunistyczny minister spraw wewnętrznych Węgier, został zatrzymany w poniedziałek na wniosek prokuratury w związku z rolą, jaką odegrał w kierowaniu represjami wobec cywilów po powstaniu węgierskim w 1956 roku.

- Na dwa dni przed wyborami parlamentarnymi w Holandii sondaże wskazują na podobne poparcie dla prawicowej VVD i Partii Pracy (PvdA). Analitycy sugerują zawiązanie w wyniku wyborów centrowej koalicji, a przywódcy partyjni akcentują dzielące ich różnice.

d4n6aho

- Więzień przetrzymywany na terenie amerykańskiej bazy wojskowej w Guantanamo na Kubie został znaleziony martwy - poinformował w poniedziałek Pentagon. Przyczyna jego śmierci jest obecnie wyjaśniana. To dziewiąta śmierć wśród osadzonych na terenie bazy. Tożsamość i narodowość zmarłego zostanie ujawniona dopiero, gdy o jego śmierci poinformowana zostanie rodzina. Podano jedynie, że więzień został znaleziony martwy w sobotę.

- Polityk bawarskiej CSU Peter Gauweiler zaskarżył do Niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego decyzję Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dotyczącą skupowania obligacji krajów eurolandu; domaga się przełożenia zapowiedzianego na środę orzeczenia w sprawie EMS.

- Międzynarodowy finansista i filantrop, miliarder George Soros wzywa Niemcy, żeby wyprowadziły strefę euro z recesji, stymulując wzrost, albo opuściły unię walutową, by ratować Europę.

d4n6aho

- Said al-Szehri, człowiek numer dwa w hierarchii Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim (AQAP) zginął w akcji jemeńskiego wojska - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Jemenu na stronie internetowej. W akcji zginęło także sześciu bojowników.

- Proces sądowy 44 dziennikarzy oskarżonych o związki z separatystami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) rozpoczął się w poniedziałek w Stambule. Na rozprawę przyszło wielu obrońców wolności słowa oraz parlamentarzystów.

- Akta dotyczące historii zbrodni katyńskiej w Stanach Zjednoczonych trafią w poniedziałek w godzinach wieczornych do internetu. Wśród kilku tysięcy stron dokumentów tysiąc jest do tej pory nieznana - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid.

d4n6aho

- W chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej (EPL) "dojrzewa plan" wystawienia kandydatury Donalda Tuska na następnego szefa Komisji Europejskiej" - twierdzi w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

- Prasa nad Sekwaną spekuluje w poniedziałek, czy francuscy milionerzy opuszczą masowo kraj po wprowadzeniu przez rząd nowego "janosikowego", czyli podatku od najbogatszych.

- Afgańscy talibowie oświadczyli w poniedziałek, że robią wszystko, co w ich mocy, by uprowadzić lub zabić brytyjskiego księcia Harry'ego, który w ubiegłym tygodniu przybył do Afganistanu, gdzie ma pilotować śmigłowiec bojowy Apache.

d4n6aho

- Wielka awaria prądu na Kubie sprawiła, że w nocy z niedzieli na poniedziałek Hawana oraz jej przedmieścia niemal całkowicie były pogrążone w ciemnościach.

- Portugalia otrzyma od Unii Europejskiej jeden milion euro na budowę towarowej linii szybkich przewozów kolejowych. Trasa połączy port w Sines z Madrytem, a następnie z Francją.

- Szef ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zaapelował w poniedziałek do Iranu, by zagwarantował inspektorom agencji niezwłoczny dostęp do miejsca, w którym Teheran może prowadzić doświadczenia związane z rozwojem broni nuklearnej.

d4n6aho

- Rząd Japonii postanowił wykupić trzy spośród pięciu wysp na Morzu Wschodniochińskim, stanowiących przedmiot sporu z Chinami - ogłosił w poniedziałek rzecznik rządu w Tokio. Władze Chin natychmiast złożyły oficjalny protest.

- W domu w Anglii należącym do brytyjsko-irackiej rodziny al-Hilli, zamordowanej w zeszłym tygodniu we Francji, nie znaleziono niebezpiecznych substancji - podała w poniedziałek policja. Wcześniej okoliczne domy ewakuowano z obawy przed materiałami wybuchowymi. Wcześniej źródła zbliżone do śledztwa powiadomiły, że w domu zamordowanej rodziny znajdują się "potencjalnie wybuchowe substancje".

(PAP)

pif/ asa/

d4n6aho
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n6aho