Trwa ładowanie...
d2itzw6
d2itzw6

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 11 kwietnia, 17.00

...
Share
d2itzw6

11.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Muammar Kadafi zaakceptował przedstawiony mu przez Unię Afrykańską plan pokojowy w sprawie zakończenia wojny domowej w Libii - poinformował w poniedziałek rano Ramtane Lamamra, komisarz Unii Afrykańskiej ds. Pokoju i Bezpieczeństwa.

- Libijscy powstańcy zapoznają się z popieranym przez Unię Afrykańską (UA) planem zakończenia konfliktu w Libii, lecz domagają się ustąpienia przywódcy kraju Muammara Kadafiego - powiedział w poniedziałek ich rzecznik.

d2itzw6

- NATO będzie dalej brać na cel siły Muammara Kadafiego dopóki będą one zagrażać ludności cywilnej - powiedział w poniedziałek cytowany przez Reutera przedstawiciel Sojuszu.

- Pięć osób zginęło a ponad 20 zostało rannych w wyniku ostrzału rakietowego Misraty, który przeprowadziły wojska wierne reżimowi Muammara Kadafiego - powiedział w poniedziałek telewizji Al-Dżazira rzecznik powstańców w tym mieście.

- Na północnym wschodzie Japonii ziemia zatrzęsła się w poniedziałek z siłą 7,1 w skali Richtera. Wydano ostrzeżenie przed tsunami. Według sejsmologów jest to kolejny wstrząs wtórny po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi z 11 marca.

- Mieszkańcy Japonii w poniedziałek, dokładnie w miesiąc po tragicznym trzęsieniu ziemi i wywołanej przez nie fali tsunami, uczcili minutą ciszy pamięć ofiar kataklizmu.

d2itzw6

- Ponad 220 krewnych ofiar zbrodni katyńskiej przybyło na miejsce katastrofy Tu-154M w Smoleńsku, gdzie w ciszy i skupieniu oddało hołd 96 osobom z prezydenckiej delegacji, które zginęły 10 kwietnia 2010 r.

- Na pomniku upamiętniającym w Smoleńsku ofiary katastrofy polskiego Tu-154M znajdzie się napis po polsku i po rosyjsku; jego treść zostanie uzgodniona przez obie strony - zapowiedział w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował, że wraz z polskim prezydentem Bronisławem Komorowskim porozumieli się w poniedziałek w sprawie "utworzenia międzynarodowej grupy, która zajmie się stworzeniem projektu pomnika" na miejscu katastrofy Tu-154M.

- Ten rok obchodów katyńskich przyniósł ogromny postęp w przełamywaniu kłamstwa katyńskiego i budowaniu wspólnego spojrzenia na bolesne doświadczenia obu narodów - powiedział w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu w Smoleńsku z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

d2itzw6

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zadeklarował w poniedziałek, że jego kraj jest gotów do umacniania partnerstwa z Polską. Zapowiedział, że wyniki śledztwa ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej - po jego zakończeniu - zostaną opublikowane.

- Po raz pierwszy prezydenci Polski i Rosji - Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew - wspólnie złożyli w poniedziałek po południu wieńce na polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.

- Białoruska prokuratura generalna zaleciła ograniczenie dostępu do dwóch portali opozycyjnych: Karty'97 i Biełorusskij Partizan. W następstwie zablokowano do nich dostęp organom państwowym i instytucjom edukacji - podało w poniedziałek Radio Swaboda.

- Po trzech dobach walki z ogniem straży pożarnej udało się ugasić pożar zakładów utylizacji odpadów plastikowych w Chropyni, na wschodzie Czech. W poniedziałek rano strażacy kontrolowali pogorzelisko.

d2itzw6

- Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah zgodził się w poniedziałek na plan mediatorów z państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej, przewidujący przekazanie władzy wiceprezydentowi i utworzenie nowego rządu, kierowanego przez dotychczasową opozycję.

- Jemeńska opozycja odrzuciła w poniedziałek plan Rady Współpracy Zatoki Perskiej, przewidujący oddanie władzy przez prezydenta, ponieważ jest w nim mowa o zapewnieniu mu immunitetu.

- Z ostrym atakiem pod adresem wymiaru sprawiedliwości wystąpił w poniedziałek premier Włoch Silvio Berlusconi przy okazji swego udziału w procesie przed sądem w Mediolanie w sprawie oszustw przy zakupie praw do emisji w jego telewizji Mediaset. (PAP)

pif/ jtt/

d2itzw6

Podziel się opinią

Share
d2itzw6
d2itzw6