Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 16 maja, 20.15

...

16.05.2011 | aktual.: 16.05.2011 20:38

16.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Stany Zjednoczone zapewniły w poniedziałek, że w dalszym ciągu mają zaufanie do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i zdolności tej instytucji do realizowania jej misji.

- Czterech żołnierzy dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) zginęło w poniedziałek na południu Afganistanu w wybuchu improwizowanej pułapki minowej - poinformowało dowództwo ISAF w Kabulu.

- Rosja skrytykowała w poniedziałek Białoruś za surowe kary wymierzone uczestnikom akcji protestu z grudnia ubiegłego roku w Mińsku po wyborach prezydenckich, które zapewniły kolejną kadencję Alaksandrowi Łukaszence.

- KE kolejny raz wykluczyła w poniedziałek jakąkolwiek restrukturyzację długu Grecji, pogrążonej w kryzysie mimo udzielonej jej pomocy. Austria opowiedziała się za przedłużeniem okresu spłaty pożyczek, w tym udzielonych przez prywatnych kredytodawców. Opcję tę zasugerowały w weekend Niemcy.

- Aleksandr Kuczma, były współwięzień Michaiła Chodorkowskiego z łagru w Krasnokamieńsku, na Syberii Wschodniej, przyznał się, że działał pod przymusem, gdy pociął twarz byłemu właścicielowi koncernu naftowego Jukos i oskarżył go o molestowanie seksualne.

- Działacze związkowi nie mogą wycofać się z procesu budowy demokracji i muszą aktywnie wziąć udział w wyborach do Zgromadzenia Narodowego, mającego uchwalić nową konstytucję państwa - przekonywał w poniedziałek w Tunisie marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

- Saudyjski miliarder Abdulasis al-Radżhi zamierza przeznaczyć na cele dobroczynne jedną trzecią swego majątku, szacowanego na 25 miliardów riali, czyli ok. 4,7 miliarda euro - informują w poniedziałek gazety w Rijadzie.

- Niezależny białoruski tygodnik "Biełorusy i Rynok" pisze w poniedziałek, że proces uczestników protestów powyborczych, w którym skazano 25-letniego alkoholika, najpierw ogłoszonego prowokatorem, nie wyjaśnił, jak człowiek ten trafił na demonstrację.

- Do uśmierzenia obaw Rosji w związku z planami USA i NATO w dziedzinie obrony przeciwrakietowej niezbędne są nie deklaracje polityczne, lecz gwarancje prawne - powiedział w poniedziałek w Dumie wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

- Na Białorusi wciąż rośnie kurs dolara w stosunku do krajowego rubla, po tym gdy Bank Narodowy uwolnił kurs sprzedaży obcych walut w kantorach. Jak informuje w poniedziałek niezależna gazeta "Biełorusskije Nowosti", dolar jest już wart 4,5 tys. rubli (ok.4 zł).

- Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło w poniedziałek, że zamierza wydalić ukraińskich dyplomatów w ramach retorsji za niedawne wydalenie dwojga czeskich dyplomatów z Kijowa.

- Na wtorkowym posiedzeniu ministrów rolnictwa w Brukseli Polska zaproponuje zwiększenie o 15 proc. kwot na produkcję cukru w UE oraz zwiększenie ceny interwencyjnej zboża ze 101 do 130 euro za tonę. Jednak szanse na przychylność innych krajów nie są duże.

- Siedmiu domniemanych rebeliantów zginęło w dwóch atakach rakietowych, przeprowadzonych w poniedziałek przez amerykańskie samoloty bezzałogowe w pakistańskim regionie plemiennym Północnego Waziristanu - poinformowali przedstawiciele pakistańskiego wywiadu.

- W Cannes zaprezentowano jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tegorocznego konkursu, "Drzewo życia" amerykańskiego reżysera Terrence'a Malicka. Wśród odtwórców głównych ról są Brad Pitt i Sean Penn. Pitt zebrał już na festiwalu pierwsze pozytywne recenzje.

- Samoloty NATO zbombardowały w nocy z niedzieli na poniedziałek terminal naftowy w Ras Lanuf - poinformowała libijska TV. Dowódca wojsk brytyjskich domaga się rozszerzenia listy celów w Libii, które mogą być atakowane ostrzegając, że konflikt może zakończyć się impasem.

- Wstępne przesłuchanie szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique'a Strauss-Kahna aresztowanego w niedzielę przez policję nowojorską pod zarzutem gwałtu na pokojówce hotelowej, odbędzie się w poniedziałek - poinformował jego adwokat William Taylor.

- Zarzuty przemocy seksualnej wobec dyrektora generalnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique'a Strauss-Kahna budzą niepewność co do przyszłości tej organizacji oraz prób kontrolowania kryzysu długu publicznego w Europie - podkreśla prasa w USA.

- Marine Le Pen z francuskiego Frontu Narodowego powiedziała w poniedziałek dziennikowi "La Repubblica", że "seksualna słabość" szefa MFW Dominique'a Strauss-Kahna była "tajemnicą Poliszynela". Jej zdaniem otaczała ją "zmowa milczenia".

- Młoda francuska pisarka i dziennikarka Tristane Banon zamierza złożyć skargę w sądzie przeciw szefowi MFW Dominique'owi Strauss-Kahnowi, zarzucając mu, że w 2002 roku napastował ją seksualne - poinformował w poniedziałek jej adwokat.

- Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert ostrzegł w poniedziałek przed wydawaniem przedwczesnych sądów na temat szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'a Strauss-Kahna, który został zatrzymany w USA pod zarzutem usiłowania gwałtu.

- Izraelska armia ogłosiła, że o 24 godziny przedłuża blokadę Zachodniego Brzegu wprowadzoną po starciach z Palestyńczykami demonstrującymi w niedzielę w dzień Nakby, "katastrofy", jak nazywają oni rocznicę powstania Izraela.

- Uzbrojeni napastnicy na motocyklach zaatakowali w poniedziałek w Karaczi samochód należący do konsulatu Arabii Saudyjskiej zabijając saudyjskiego dyplomatę - poinformowała pakistańska policja i ambasador Arabii Saudyjskiej.

- Japonia oficjalnie zaprotestowała w poniedziałek przeciwko wizycie wicepremiera Rosji Siergieja Iwanowa na Wyspach Kurylskich, które od wielu lat są przedmiotem sporu między Rosją i Japonią.

- Sąd w Mińsku skazał w poniedziałek dziennikarkę Irynę Chalip, żonę opozycyjnego polityka Andreja Sannikaua, na dwa lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata za udział w demonstracji opozycji z 19 grudnia w Mińsku, w wieczór po wyborach prezydenckich.

- Milicja w stolicy Białorusi poinformowała w poniedziałek, że próbowano podpalić przy użyciu koktajlu Mołotowa budynek mińskiego sądu, gdzie toczą się m.in. procesy polityków opozycji - podała niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".

- Izrael zgodził się przekazać Autonomii Palestyńskiej należności podatkowe, których transfer zamroził po podpisaniu porozumienia przez rywalizujące palestyńskie ugrupowania: Fatah prezydenta Mahmuda Abbasa i radykalny Hamas.

- Egipska policja użyła w nocy z niedzieli na poniedziałek gazu łzawiącego i ostrej amunicji do rozproszenia tysięcy propalestyńskich demonstrantów, który zebrali się pod ambasadą Izraela w Kairze. Co najmniej 20 manifestantów zostało aresztowanych, a 350 ucierpiało.

- "Polskie władze poleciły znaleźć tych, którzy umieścili tablicę na obelisku w obozie śmierci Strzałkowo, miejscu rozprawienia się z 8000 rosyjskich żołnierzy" - pisze w poniedziałek rosyjski portal Life News, który jako pierwszy poinformował o pojawieniu się tablicy.

- Watykańska Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła w poniedziałek okólnik w sprawie skandalu pedofilii w Kościele. W dokumencie, skierowanym do episkopatów, wskazano, że to biskup ma "obowiązek powiadomienia władz świeckich o domniemanym przestępstwie".

- Można odczytać wszystkie dane z czarnych skrzynek airbusa lecącego z Rio de Janeiro do Paryża, który wpadł do Atlantyku w roku 2009 - poinformowali w poniedziałek francuscy śledczy. Obie skrzynki wyłowiono na początku maja.

- Na Litwie mieszka 3 mln 53 tys. osób - wynika ze wstępnych danych powszechnego spisu ludności, który zakończył się przed tygodniem. Litewski Departament Statystyki podał w poniedziałek, że w ciągu 10 lat liczba mieszkańców kraju zmniejszyła się o 400 tys.

- Przedstawiciele libijskiego rządu Muammara Kadafiego oczekiwani są we wtorek w Moskwie i Rosja ma nadzieję, że niebawem będzie również gościć reprezentantów libijskich powstańców - oświadczył w poniedziałek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

- Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) wystąpił z wnioskiem do sędziów o wydanie nakazu aresztowania przywódcy Libii Muammara Kadafiego, jego syna Saifa al-Islama oraz szefa wywiadu Abdullaha al-Senussiego.

- Izrael po wydarzeniach na granicy z Syrią i Libanem podczas obchodów Nakby, palestyńskiego "dnia katastrofy", złożył w ONZ skargę, uznając, że pogwałciły one granice, układy międzynarodowe i rezolucje ONZ - podał w poniedziałek rzecznik izraelskiego MSZ.

- Londyńska policja otrzymała ostrzeżenie od republikańskich dysydentów z Irlandii Północnej o bombie w centrum Londynu - podała telewizja Sky News. Wkrótce potem policja potwierdziła te doniesienia.

- Amerykański prom kosmiczny Endeavour z sześcioma astronautami na pokładzie wystartował w poniedziałek o godz. 14.56 czasu polskiego z Przylądka Canaveral na Florydzie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jest to ostatnia misja tego wahadłowca.

- Dysproporcja płac w W.Brytanii przyspiesza: zarobki wąskiej grupy najlepiej opłacanych szefów banków i dużych korporacji rosną coraz szybciej, podczas gdy realna siła nabywcza gospodarstw domowych maleje - wzrost przeciętnych płac jest niższy od inflacji.

- Wspierany przez Francję i Niemcy włoski ekonomista Mario Draghi powinien uzyskać w poniedziałek wstępne poparcie ministrów finansów eurogrupy na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego, o ile afera Strauss-Khana nie doprowadzi do nowego rozdania kart.

- Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas ogłosił w poniedziałek trzydniową żałobę po śmierci 15 demonstrantów podczas niedzielnych obchodów "dnia katastrofy" na granicy Izraela z Libanem, Syrią i Strefą Gazy. (PAP)

pif/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)