Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 19 kwietnia, 17.00
...
19.04.2010 | aktual.: 19.04.2010 17:23
19.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Pogrzeb polskiej prezydenckiej pary na Wawelu znalazł się na trzecim miejscu w niedzielnych dziennikach telewizyjnych w W. Brytanii, ustępując miejsca skutkom wybuchu wulkanu na Islandii i sondażom opinii wyborców.
- Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych (ACI Europe) reprezentujące wszystkie większe porty lotnicze w Europie wydało komunikat wzywający do "powtórnego przemyślenia ograniczeń lotów" - podaje w niedzielę w nocy internetowe wydanie BBC News.
- Z powodu chmury pyłu wulkanicznego znad Islandii zdecydowana większość lotnisk we Francji, w tym paryskie, będzie zamknięta co najmniej do wtorku rano - podała w poniedziałek Naczelna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC). Działają tylko terminale na południu kraju.
- Według sondażu BBC World Service nastawienie do Stanów Zjednoczonych poprawiło się radykalnie w ciągu ostatniego roku - podało w niedzielę BBC News na swoich stronach internetowych.
- Gabinet prezydenta Ekwadoru Rafaela Correi zagroził międzynarodowym gigantom naftowym odebraniem koncesji, jeśli nadal sprzeciwiać się będą rosnącej kontroli państwa nad tym sektorem - poinformowało w niedzielę BBC News na swoich stronach internetowych.
- W Inguszetii na rosyjskim Kaukazie Północnym eksplodowała w poniedziałek bomba pod samochodem wiceministra lokalnego resortu spraw wewnętrznych. Według różnych doniesień ranna jest jedna lub dwie osoby. Wiceministra Biesłana Szagujewa nie było w samochodzie.
- Na lotnisku w Odessie, w związku z niesprawnością jednego z silników, awaryjnie lądował niewielki samolot pasażerski Falcon-20 - poinformowano w poniedziałek na Ukrainie. Nie wiadomo, czy awaria miała związek z chmurą pyłu wulkanicznego; wszczęto śledztwo.
- Liczba śmiertelnych ofiar niszczycielskiego trzęsienia ziemi w południowych Chinach wzrosła do 1944 - poinformowały w poniedziałek chińskie media.
- Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) skrytykowało europejskie rządy za przesadzoną reakcję na zagrożenie pyłem wulkanicznym znad Islandii. IATA uważa, że ekonomiczne skutki tych decyzji będą większe niż po zamachach z 2001 r. w USA.
- Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, który z powodu perturbacji lotniczych nie dotarł w niedzielę ze Stambułu na pogrzeb polskiego prezydenta, przyjedzie samochodem w poniedziałek do Krakowa, aby złożyć kwiaty na grobie Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.
- Wokół wulkanu pod islandzkim lodowcem Eyjafjallajoekull wciąż dochodzi do wstrząsów ziemi, jednak pióropusz popiołów, które doprowadziły do chaosu w ruchu lotniczym, zmniejszył się do około 2 tys. metrów - poinformowały islandzkie służby meteorologiczne.
- Koordynująca współpracę naziemnej kontroli lotów w państwach europejskich organizacja Eurocontrol poinformowała, iż z powodu chmury pyłu po erupcji islandzkiego wulkanu w poniedziałek w Europie dojdzie do skutku tylko 30 proc. planowanych rejsów lotniczych.
- Brytyjski premier Gordon Brown przewodniczył w poniedziałek rano posiedzeniu sztabu antykryzysowego Cobra, na którym omawiano, jak przeciwdziałać skutkom zamknięcia przestrzeni powietrznej kraju. Rząd rozważa ewakuację turystów okrętami marynarki wojennej.
- Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej rozpatrzy w środę skargę kasacyjną stowarzyszenia Memoriał, organizacji pozarządowej dokumentującej stalinowskie zbrodnie, na orzeczenie Moskiewskiego Sądu Miejskiego dotyczące mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku.
- W przypadającą w poniedziałek 5. rocznicę wyboru Benedykt XVI został uhonorowany obiadem na swą cześć, wydanym przez 60 kardynałów. Media podkreślają, że uroczystość ta to okazja do wyrażenia solidarności z papieżem w obecnym trudnym dla Kościoła momencie.
- Ok. 20 nepalskich himalaistów wyrusza w tym tygodniu na Mount Everest, by zebrać śmieci zalegające na najwyższej górze świata. Organizatorzy poinformowali w poniedziałek, że zamierzają sprzątać również powyżej wysokości 8 tys. m n.p.m., w "strefie śmierci".
- W ocenie ministra spraw zagranicznych Litwy Audroniusa Ażubalisa do problemu pisowni nazwisk polskich Litwa powinna powrócić dopiero za kilka miesięcy albo kilka lat, obecnie bowiem dla liberalizacji pisowni nazwisk brak społecznego poparcia.
- Z powodu niepogody na Florydzie amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) odłożyła lądowanie wahadłowca Discovery, które miało się odbyć w poniedziałek o godzinie 14.48 czasu polskiego.
- Odsunięty od władzy prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew, który 15 kwietnia uciekł do Kazachstanu , opuścił w poniedziałek ten kraj - poinformował rzecznik prasowy kazachskiego MSZ.
- Osad szkła, wytworzonego z pyłu z erupcji islandzkiego wulkanu, znaleziono w silniku myśliwca F-16 sił NATO - poinformował w poniedziałek w Brukseli wyższy rangą przedstawiciel USA.
- Polski komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski zapewnił w poniedziałek, że przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jose Barroso bardzo zależało, by dotrzeć na niedzielny pogrzeb pary prezydenckiej do Krakowa i niemal do północy w sobotę wydawało się to możliwe.
- Europejskie linie lotnicze zaczynają obliczać straty spowodowane wstrzymaniem ruchu lotniczego z powodu chmury popiołów ze znajdującego się pod islandzkim lodowcem Eyjafjallajoekull wulkanu. Sięgają one milionów euro.
- Hiszpania zaoferowała w poniedziałek Wielkiej Brytanii i innym krajom europejskim pomoc w sprowadzeniu z obu Ameryk i Azji ok. 70 tys. osób, które z powodu zagrożenia pyłem wulkanicznym, nie mogą wrócić do Europy.
- Chmura pyłu wulkanicznego, która powoduje odwoływanie wielu lotów komercyjnych w Europie, nie ma negatywnych skutków dla operacji NATO ani dla NATO-wskiej obrony terytorialnej - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen.
- Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek, że jest gotowa szybko zatwierdzać pomoc publiczną, jaką rządy państw UE będą mogły przekazać liniom lotniczym, by zrekompensować im straty na skutek zakazu lotów po wybuchu wulkanu na Islandii.
- Komisja rewizyjna nakazała w poniedziałek ponowne przeliczenie głosów oddanych w Bagdadzie w irackich wyborach parlamentarnych z 7 marca, które nie przyniosły wyraźnego rozstrzygnięcia - podał przedstawiciel władz.
- Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zaaprobował nowe lokalizacje, w których zainstalowane zostaną wirówki do wzbogacania uranu, pomimo gróźb nowych sankcji ze strony społeczności międzynarodowej zaniepokojonej programem nuklearnym Teheranu.
- Premier Iraku Nuri al-Maliki poinformował w poniedziałek, że iracki wywiad zabił szefa Al-Kaidy w Iraku, Abu Ajuba al-Masriego, znanego również jako Abu Hamza al-Muhadżir. (PAP)
zdz