Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 31 maja, 17.00
...
31.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Prezydent Niemiec Horst Koehler oświadczył w poniedziałek, że ustępuje w trybie natychmiastowym ze stanowiska. Jako powód rezygnacji podał kontrowersje wokół swej niedawnej wypowiedzi na temat interwencji wojskowej w Afganistanie.
- Pakiet środków oszczędnościowych wprowadzany przez rząd w Hiszpanii jest mocny i idzie w dobrym kierunku - powiedział szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w hiszpańskim dzienniku ABC.
- Szefowie dyplomacji Niemiec i Rosji Guido Westerwelle i Siergiej Ławrow zapowiedzieli w poniedziałek na łamach niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" rozwijanie współpracy obu państw w zakresie wsparcia modernizacji Rosji.
- Rosja i Polska podpisały w poniedziałek w Moskwie memorandum o przekazaniu stronie polskiej nagrań z rejestratorów pokładowych polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154M, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem.
- W laboratorium Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) w Moskwie zaczęło się w poniedziałek kopiowanie nagrań z rejestratorów pokładowych polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154M, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem - podała agencja ITAR-TASS.
- Nieobecność premiera Polski Donalda Tuska na posiedzeniu Rady Państw Morza Bałtyckiego, które odbędzie się 1-2 czerwca w Wilnie, jest poważną przegraną litewskiej dyplomacji - twierdzi na łamach tygodnika "Veidas" publicysta Audrius Bacziulis.
- Rosyjskie władze protestują przeciw obecności rakiet Patriot w Morągu, choć nie jest ona ani niespodzianką ani zagrożeniem, ponieważ chce w zamian za nią uzyskać sprzedaż swoich systemów rakietowych S-300 Iranowi - pisze w poniedziałek "Niezawisimaja Gazieta".
- W wyborach lokalnych w Gruzji, uważanych za test dla prezydenta Micheila Saakaszwilego, wystąpiły "poważne uchybienia" - poinformowali w poniedziałek w komunikacie obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
- Kojarzony z rządzącą koalicją Juan Manuel Santos uzyskał w niedzielę w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Kolumbii znaczną przewagę nad głównym rywalem Anatanasem Mockusem, lecz do wyłonienia zwycięzcy najprawdopodobniej potrzebna będzie druga tura.
- Izraelskie okręty wojenne zaatakowały w poniedziałek nad ranem konwój sześciu statków z pomocą dla Strefy Gazy. W operacji izraelskich komandosów zginęło ponad 10 propalestyńskich działaczy. Cały świat protestuje.
- W proteście przeciwko atakowi sił izraelskich na statki z pomocą dla Strefy Gazy, tureckie władze wezwały swego ambasadora w Izraelu do kraju, a także odwołały wspólne z tym krajem manewry wojskowe. Ankara zażądała także zwołania nadzwyczajnej sesji RB ONZ.
- Jeden z izraelskich ministrów wyraził w poniedziałek ubolewanie z powodu ofiar śmiertelnych na pokładzie statków płynących z pomocą dla Strefy Gazy, przejętych wcześniej tego dnia przez izraelską marynarkę wojenną.
- Mianem "masakry" określił prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas poniedziałkowy atak izraelskiej marynarki wojennej na konwój sześciu statków z pomocą dla Strefy Gazy. W incydencie, według armii Izraela, zginęło co najmniej 10 propalestyńskich aktywistów.
- Unia Europejska zaapelowała w poniedziałek o dochodzenie ws. ofiar izraelskiego ataku na konwój, który próbował dopłynąć do Strefy Gazy. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wezwała do otworzenia granicy Gazy w celu przepływu pomocy, towarów i ludzi.
- Przewodniczący europarlamentu Jerzy Buzek oraz delegacja europosłów ds. wspólpracy ze Strefą Gazy zdecydowanie potępili w poniedziałek atak izraelskich komandosów na konwój sześciu statków płynących do Strefy Gazy.
- Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun potępił w poniedziałek zabicie przez izraelskich komandosów uczestników międzynarodowego konwoju morskiego z pomocą dla zablokowanej Strefy Gazy. Oznajmił, że niezbędne jest pełne zbadanie tego incydentu.
- Francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner potępił w poniedziałek izraelski atak na konwój z pomocą dla zablokowanej Strefy Gazy i zażądał natychmiastowego śledztwa w sprawie tego incydentu, w którym zginęło ponad 10 propalestyńskich działaczy.
- Stany Zjednoczone "głęboko ubolewają" z powodu ofiar izraelskiego ataku na konwój, który próbował dopłynąć do Strefy Gazy, i obecnie pracują "nad zrozumieniem okoliczności", które doprowadziły do tragedii - oświadczył w poniedziałek Biały Dom.
- MSZ Rosji określiło w poniedziałek atak izraelskich komandosów na propalestyńską flotyllę z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy, jako "wielkie pogwałcenie" prawa międzynarodowego.
- Około 10 tysięcy Turków protestowało w poniedziałek w Stambule przeciwko atakowi Izraela na konwój statków z pomocą dla Strefy Gazy. W incydencie zginęło co najmniej 10 propalestyńskich działaczy, a kilkudziesięciu zostało rannych.
- Watykan wyraził "ogromne zaniepokojenie" i "ból" z powodu izraelskiego ataku na flotyllę statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Stanowisko Stolicy Apostolskiej przedstawił w poniedziałek jej rzecznik ksiądz Federico Lombardi.
- Wbrew wcześniejszym zapowiedziom izraelski premier Benjamin Netanjahu jednak nie uda się we wtorek do Waszyngtonu na spotkanie z prezydentem USA Barackiem Obamą.
- Do co najmniej 103 wzrosła liczba osób, które zginęły w Gwatemali, Hondurasie i Salwadorze wskutek szalejącej od soboty burzy tropikalnej Agatha - podały w niedzielę lokalne władze.
- Watykan zapowiedział w poniedziałek, że jesienią rozpocznie się wizytacja apostolska w Kościele Irlandii, wstrząśniętym skandalem pedofilii. Decyzja o przeprowadzeniu takiej kontroli została ogłoszona w marcowym liście Benedykta XVI do irlandzkich katolików.
- "Zaprzestańcie deportacji" - pod takim hasłem organizacje proimigranckie zorganizowały 13-godzinny protest w nocy z niedzieli na poniedziałek w dzielnicy Chicago, w której położony jest dom prezydenta USA Baracka Obamy. (PAP)
mln/ asa/