Trwa ładowanie...
d4jnmnb

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 31 października, 20.00

...

Share
d4jnmnb

31.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Amerykański Departament Stanu poinformował w poniedziałek, że USA nie zapłaci w listopadzie swojej składki na UNESCO w wysokości 60 mln USD. Rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland powiedziała dziennikarzom, że USA nie mają wyboru i wstrzymują finansowanie UNESCO ze względu na prawo USA.

- Przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO jako pełnego członka jest przedwczesne, bezcelowe i podważa dążenia społeczności międzynarodowej do wypracowania pełnego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu - uznał w poniedziałek Biały Dom.

- Policja w poniedziałek rozpędziła stronników radykalnej opozycji, którzy próbowali zorganizować w Moskwie i Petersburgu demonstracje w obronie prawa do zgromadzeń. Zatrzymano około 130 osób.

d4jnmnb

- Rządząca w Niemczech chadecka partia CDU zamierza opowiedzieć się na listopadowym kongresie w Lipsku za wyznaczeniem ustawowej granicy najniższego wynagrodzenia. To kolejny zwrot w lewo w polityce kanclerz Angeli Merkel - komentują w poniedziałek media.

- Przebywający z wizytą w Tunezji szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek pogratulował Tunezyjczykom przeprowadzenia "pierwszych wolnych wyborów w kraju". Jak podkreślił, obserwatorzy z PE zgadzają się, że wybory były pluralistyczne, wolne i sprawiedliwe.

- W środę 26 krajów zrzeszonych w Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) ma zaprotestować przeciw włączeniu ich linii lotniczych do europejskiego systemu handlu emisjami CO2. Za unijne pozwolenia nie chcą płacić m.in. Amerykanie.

- Republikański kandydat do nominacji prezydenckiej w przyszłorocznych wyborach w USA, biznesman Herman Cain, stanowczo odrzucił oskarżenia, że kilkanaście lat temu molestował seksualnie dwie kobiety.

d4jnmnb

- Władze stanu Teksas odmawiają przeprowadzenia testów na DNA, o które prosi skazany na karę śmierci za potrójne morderstwo Hank Skinner. Utrzymuje on, że testy wykażą jego niewinność.

- Archeolodzy odkryli w kompleksie Angkor w Kambodży dwa kamienne posągi Buddy sprzed ponad 800 lat - informuje serwis internetowy Asian Correspondent/AP.

- Polacy mieszkający w stołecznym Oslo coraz częściej sprowadzają rodziny, Polki pracują już nie tylko przy sprzątaniu, szybciej od mężczyzn opanowują język norweski - wynika z raportu przedstawionego w poniedziałek przez norweski instytut naukowy Fafo Oestforum.

- Japonia dokonała w poniedziałek jednostronnej interwencji na rynkach finansowych aby osłabić swoją walutę - jena, który tego dnia osiągnął rekordowo wysoki kurs wobec amerykańskiego dolara - poinformował minister finansów Jun Azumi.

d4jnmnb

- Główny doradca ekonomiczny Kremla Arkadij Dworkowicz poinformował w poniedziałek, że Moskwa gotowa jest podjąć rozmowy dwustronne z członkami grupy euro i dostarczyć im pomoc finansową poprzez MFW.

- KE będzie w czwartek i piątek podczas szczytu przekonywać USA do konsolidacji fiskalnej, a Chiny do zwiększenia krajowej konsumpcji i urealnienia kursu walutowego - ujawniło unijne źródło zbliżone do negocjacji z G-20.

- Jak donosi "European Voice", w ciągu najbliższych tygodni komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor przedstawi propozycje naprawy systemów emerytalnych w UE. Jedną z rekomendacji ma być zbliżenie i podwyższenie wieku emerytalnego w krajach UE.

- Po decyzjach szczytu strefy euro z minionego tygodnia perspektywa przystąpienia Polski do strefy euro stała się wyraźniejsza - ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel".

d4jnmnb

- Liga Arabska przedstawiła w niedzielę władzom syryjskim plan zakończenia trwających od siedmiu miesięcy aktów przemocy i brutalnych rozpraw z opozycją a prezydent Syrii Baszar el-Asad zapowiedział, że będzie współpracował z opozycją domagająca się demokratycznych reform.

- Szef NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w poniedziałek, że jakakolwiek interwencja sojuszu w Syrii jest "całkowicie wykluczona". Potępił jednocześnie represje "syryjskich służb bezpieczeństwa wobec cywilów".

- Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) postanowiła w poniedziałek przyznać pełne członkostwo Palestyńczykom. Wzmocni to ich pozycję w ubieganiu się o uznanie palestyńskiej państwowości przez ONZ.

- Trwający już trzeci dzień strajk personelu pokładowego francuskich linii lotniczych Air France spowodował w poniedziałek anulowanie kilkudziesięciu lotów, w tym połączeń Paryża z Warszawą. Protest hostess i stewardów ma potrwać do środy.

d4jnmnb

- Prawie 27,5 tys. osób, najwięcej spośród państw UE, będzie mogło skorzystać w Polsce z dodatkowych dopłat UE dla młodych rolników. Wysokość dopłat dla jednego rolnika (414 euro) będzie jednak niższa niż w innych krajach, bo gospodarstwa w Polsce są mniejsze.

- Kilka krajów na całym świecie utrzymuje, że to właśnie na ich terytorium urodziło się w poniedziałek 7-miliardowe dziecko. AP podkreśla, że demografowie nie są pewni, kiedy ludzkość przekroczy próg 7 mld. ONZ traktuje poniedziałek, jako dzień symboliczny.

- Groby na miejskich cmentarzach, mogiły na skraju wsi i wybudowane w polu; miejsca pochówku powstańców styczniowych, żołnierzy 1920 i 1939 roku, AK, ofiar pacyfikacji hitlerowskich - te miejsca odwiedzają Polacy na Białorusi z okazji Dnia Wszystkich Świętych.

- KE oficjalnie poinformowała w poniedziałek o wpisaniu fasoli piękny Jaś z Doliny Dunajca do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych. Znaczy to, że uprawiana w Dolinie Dunajca fasola będzie mogła być opatrywana logiem UE.

d4jnmnb

- Na zapowiedź "wielkich zmian" w białoruskiej telewizji państwowej zwraca uwagę w poniedziałek niezależny tygodnik "Biełgazieta", wybijając w tytule słowa szefa telewizji Hienadzia Dawydźki o tym, że "trzecia wojna światowa toczy się na polach naszych dusz".

- Film polskiego artysty Artura Żmijewskiego pt. "Berek" został usunięty z berlińskiej wystawy o tysiącleciu sąsiedztwa polsko-niemieckiego ze względu na szacunek dla ofiar obozów koncentracyjnych - oświadczyła w poniedziałek dyrekcja muzeum Martin-Gropius-Bau.

- Funkcjonariusze portugalskich zakładów karnych prowadzą strajk na terenie całego kraju. Od sobotniego wieczoru więzienia nie przyjmują nowych skazanych. Utrudnione są też wyjścia dla osób, których okres odbywania kary dobiegł końca.

- Utratą pracy zapłaciła włoska modelka Vanessa Hessler za miłość do syna libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego. Spółka telekomunikacyjna Telefonica poinformowała w poniedziałek w Monachium o zerwaniu kontraktu z byłą partnerką Mu'tasima Kadafiego.

(PAP)

pif/ asa/

d4jnmnb

Podziel się opinią

Share
d4jnmnb
d4jnmnb