Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 5 grudnia, 20.00

...

05.12.2011 | aktual.: 05.12.2011 20:23

05.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Francja i Niemcy chcą uzdrowić strefę euro przez zmianę traktatów UE, ale dopuszczają umowę między państwami eurogrupy otwartą dla innych państw - powiedział w poniedziałek w Paryżu prezydent Francji Nicolas Sarkozy po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy wspólnie postulują wprowadzenie "nowego traktatu" dla Unii Europejskiej, który zawierałby nowe limity długu dla państw członkowskich UE, ponieważ nie można wprowadzić ich przy zachowaniu bieżącego traktatu - powiedziała Merkel w poniedziałek w Paryżu na wspólnym briefingu prasowym z francuskim prezydentem.

- Prezydent Nicolas Sarkozy powiedział w poniedziałek, że Francja i Niemcy oczekują, iż państwa strefy euro w marcu porozumieją się co do nowego traktatu dotyczącego zarządzania eurolandem.

- Francja i Niemcy odrzucają emitowanie euroobligacji, jako sposobu na rozwiązanie kryzysu zadłużenia w strefie euro - powiedział w poniedziałek w Paryżu prezydent Francji Nicolas Sarkozy po rozmowach z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

- To raport przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, a nie propozycje Francji i Niemiec, będa podstawą dyskusji na szczycie 8-9 grudnia o ewentualnej zmienie traktatu UE - powiedział w poniedziałek minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

- Unia fiskalna nie oznacza harmonizacji podatków eurolandu ani mówienia krajom, ile wydawać na tę czy inną politykę, czy podejmowania w Brukseli decyzji o budżetach narodowych - zapewnił Richard Corbett z gabinetu szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.

- Udziałowcy Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie są skłonni dawać pieniędzy Europie; ostatecznie za ratowanie strefy euro zapłacą jej podatnicy, a to nie będą zbyt duże pieniądze - powiedział PAP wiceszef brukselskiego think tanku Bruegel, Guntram Wolff.

- Polska prezydencja podsumowała w poniedziałek dotychczasowe rozmowy o budżecie UE na lata 2014-20. Przedstawiony raport wskazuje, że w negocjacjach już jest bardzo wiele punków spornych, choć kraje formalnie nawet nie rozpoczęły jeszcze dyskusji o liczbach.

- Na 30 miliardów euro oszacował rząd Włoch łączną wartość pakietu antykryzysowego, który przyjął w niedzielę. Premier Mario Monti oświadczył, że program oszczędnościowy ma "uratować i rozwinąć" kraj, pogrążony - jak przyznał - w "bardzo ciężkim kryzysie".

- Premier Włoch Mario Monti powiedział w poniedziałek, że bez przedstawionego przez jego rząd programu oszczędnościowego, kraj podzieliłby los Grecji. Podczas spotkania z prasą zagraniczną w Rzymie szef rządu mówił o potrzebie przywrócenia wiarygodności Włoch.

- Partia Jedna Rosja uzyskała w niedzielnych w wyborach do Dumy Państwowej 49,54 proc. głosów, co oznacza 238 mandatów na 450 - podała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 95 proc. protokołów z komisji wyborczych.

- Wybory parlamentarne w Rosji, które wygrała partia rządząca Jedna Rosja, charakteryzowały się "licznymi nieprawidłowościami", a zwycięska partia była faworyzowana - wynika z oświadczenia zachodnich obserwatorów, w tym OBWE.

- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton zadeklarowała w poniedziałek "poważne zaniepokojenie" przebiegiem niedzielnych wyborów parlamentarnych w Rosji, dodając, że Rosjanie zasługują na pełne zbadanie wszystkich zgłoszonych nieprawidłowości.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew odrzucił w poniedziałek zarzuty, że podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych doszło do poważnych naruszeń prawa wyborczego, które miały zaważyć na wyniku. Wybory były "uczciwe, sprawiedliwe i demokratyczne" - podkreślił.

- Kilka tysięcy stronników opozycji wyszło w poniedziałek na ulice Moskwy, aby zaprotestować przeciwko sfałszowaniu przez Kreml wyników niedzielnych wyborów do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji.

- Hiszpańskie organizacje pracodawców i centrale związków zawodowych osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie przeniesienia wolnych od pracy dni świątecznych, wypadających w środku tygodnia, na poniedziałki - poinformował dziennik "elEconomista".

- Centrolewicowa koalicja Kukuriku odniosła miażdżące zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Chorwacji, kładąc kres kilkuletnim rządom konserwatystów z HDZ - ogłoszono po przeliczeniu 99 proc. głosów. Zapewne będzie mogła sama utworzyć rząd.

- Co najmniej 16 osób zostało zabitych, a 31 odniosło rany w dokonanym w poniedziałek w Hilli na południu Iraku zamachu bombowym na szyickich pielgrzymów, uczestniczących w obchodach religijnego święta Aszura - podały władze policyjne.

- Prezydent Peru Ollanta Humala ogłosił w niedzielę stan wyjątkowy, który ma obowiązywać przez 60 dni w północnym regionie Cajamarca, gdzie od kilkunastu dni trwają gwałtowne protesty przeciwko budowie kopalni złota i miedzi. Projekt wart jest 4,8 mld USD.

- Rosyjska organizacja Gołos oskarżyła w poniedziałek Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) o to, że stała za atakami hakerskimi, które zablokowały w niedzielę strony internetowe Gołosu i innych mediów. W sprawie blokady Echo Moskwy zwróciło się do władz.

- B. prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Laurent Gbagbo, podejrzewany o zbrodnie przeciw ludzkości, pojawił się w poniedziałek po raz pierwszy przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Oskarżył francuską armię o to, że w kwietniu br. zorganizowała jego aresztowanie.

- Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek w Bonn, że 14 grudnia w Moskwie podpisana zostanie umowa o małym ruchu granicznym z rosyjskim obwodem kaliningradzkim.

- Polska jest gotowa podzielić się z Afganistanem doświadczeniami swojej transformacji - powiedział w poniedziałek w Bonn szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski na konferencji o przyszłości Afganistanu.(PAP)

pif/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)