Trwa ładowanie...
d4c5el8
d4c5el8

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 7 listopada, 17.00

...
Share
d4c5el8

07.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Dwie główne greckie partie polityczne - PASOK i Nowa Demokracja - uzgodniły w nocy z niedzieli na poniedziałek, że przedterminowe wybory parlamentarne powinny się odbyć 19 lutego przyszłego roku - poinformowało ministerstwo finansów.

- Niemiecki minister gospodarki Philipp Roesler ostrzegł, że kraje strefy euro mogą stracić cierpliwość do Grecji, jeśli kraj ten nie wdroży reform. W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "Bild" Roesler nie wykluczył wyjścia Grecji z eurolandu.

d4c5el8

- Premier Włoch Silvio Berlusconi zdementował w poniedziałek pogłoski o swej rychłej dymisji i uznał je za "bezpodstawne". Wcześniej, w reakcji na wieści o jego możliwej dymisji w górę poszybowały kursy akcji na giełdzie w Mediolanie.

- Główny negocjator umowy stowarzyszeniowej z UE Pawło Klimkin wyraził optymizm, że dojdzie do szczytu UE-Ukraina 19 grudnia i zostanie na nim ogłoszone zakończenie negocjacji. Zapewnił, że tej zimy nie będzie żadnych kłopotów z tranzytem rosyjskiego gazu do UE.

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew uroczyście uruchomią we wtorek w Lubminie pierwszą nitkę przebiegającego pod Bałtykiem Gazociągu Północnego (Nord Stream), którym rosyjski gaz popłynie bezpośrednio do Niemiec.

- Lekarskie związki zawodowe z Polski, Czech, Słowacji i Węgier podpisały wspólną deklarację - Kartę Wyszehradzką. "Chcemy mówić jednym głosem o problemach w ochronie zdrowia" - powiedział w poniedziałek PAP przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL Krzysztof Bukiel.

d4c5el8

- Kilka tysiecy ludzi protestowało w niedzielę w centrum Waszyngtonu przeciwko budowie nowego ropociągu Keyston XL, który ma transportować do USA ropę wydobywaną z piasków roponośnych w Kanadzie.

- Opozycja syryjska, w tym były wiceprezydent, przebywający na uchodźstwie we Francji, apelują o międzynarodową interwencję wojskową w Syrii w celu położenia kresu krwawemu tłumieniu demonstracji antyprezydenckich.

- Jedna osoba zginęła w centrum stolicy Liberii, Monrowii, podczas starć, które wybuchły w poniedziałek w siedzibie partii opozycyjnej - podał Reuters. Protest zwolenników kandydata na szefa państwa odbył się w przeddzień drugiej tury wyborów prezydenckich.

- Ukraińskie służby podatkowe wznowiły cztery zamknięte wcześniej śledztwa wobec skazanej niedawno na 7 lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko - poinformował w poniedziałek jej adwokat, Serhij Własenko.

d4c5el8

- Czeska Izba Poselska (niższa izba parlamentu) odrzuciła w nocy z niedzieli na poniedziałek weto Senatu i tym samym ostatecznie zatwierdziła pakiet kluczowych reform centroprawicowego rządu Petra Neczasa.

- Dziennik "Wiedomosti" skrytykował w poniedziałek zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryla za porównanie wypędzenia Polaków z Moskwy w 1612 roku do zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w 1945 roku.

- Niedzielne wybory prezydenckie w Gwatemali wygrał prawicowy generał w stanie spoczynku, 60-letni Otto Perez Molina z Partii Patriotycznej - poinformował Najwyższy Trybunał Wyborczy.

- Niewielkie miasto Lukla w Nepalu przeżyło w ostatnim tygodniu prawdziwe oblężenie - hotele wypełniły ponad dwa tysiące turystów, którym wyjazd uniemożliwiła zalegająca mgła. Dopiero w poniedziałek lotnisko - jedyne w rejonie - zaczęło działać i turyści wyjeżdżają.

- Wypożyczona z Galerii Czartoryskich "Dama z gronostajem" reklamuje rozpoczynającą się w środę 9 listopada - w Narodowej Galerii w Londynie - wystawę "Leonardo da Vinci - Malarz na dworze Mediolanu". Kolekcję będzie można oglądać do 5 lutego.

(PAP)

pif/ asa/

d4c5el8

Podziel się opinią

Share
d4c5el8
d4c5el8