Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 8 listopada, 20.10

...

08.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Przywódcy centroprawicowej koalicji rządowej we Włoszech - premier, lider partii Lud Wolności Silvio Berlusconi i przywódca Ligi Północnej Umberto Bossi podczas poniedziałkowej nadzwyczajnej narady wyrazili przekonanie o konieczności kontynuowania prac rządu.

- Kijów ma nadzieję, że zarówno Stany Zjednoczone jak i inni partnerzy zagraniczni będą sprzyjać wzmacnianiu demokracji na Ukrainie - oświadczył w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Rusłan Demczenko.

- W Czechach odnotowano w październiku nieznaczny spadek liczby bezrobotnych, lecz wskaźnik bezrobocia nie zmienił się w porównaniu z poprzednim miesiącem i wynosi nadal 8,5 proc. - poinformowało w poniedziałek czeskie ministerstwo pracy i spraw socjalnych.

- Niedzielne wybory parlamentarne w Birmie były "niewystarczająco przejrzyste, otwarte i pluralistyczne" - ocenił w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, którego cytuje jego rzecznik.

- Amerykańska Agencja ds. Walki z Narkotykami (DEA) wysłała z misją do Pakistanu swojego konfidenta i byłego handlarza narkotykami, chociaż władze USA otrzymały wcześniej ostrzeżenia - zgodne z prawdą - że ma on powiązania z terrorystami.

- Do 2 grudnia grupa robocza UE opracuje unijną reakcję na wzrost zagrożenia terrorystycznego w transporcie lotniczym w ślad za ładunkami wybuchowymi wykrytymi w pakunkach wysłanych z Jemenu do USA - ogłosiła w poniedziałek belgijska prezydencja w UE.

- Ministerstwo finansów III Rzeszy prowadziło w latach 1933-1945 aktywną politykę "finansowej zagłady" Żydów i grabiło okupowane przez Niemców kraje - wynika z przedstawionych w poniedziałek wstępnych wniosków komisji historyków, która bada historię resortu.

- Internetowe księgarnie dwóch niemieckich dzienników oraz tygodnika mają w swojej ofercie literaturę nazistowską - wynika z ustaleń dziennikarzy magazynu telewizji publicznej ARD "Raport z Moguncji".

- Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski zapowiedział w poniedziałek w Skopje, że Polsce, podczas przewodniczenia pracom Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 roku, będzie szczególnie zależało na "dopełnieniu" procesu integracji Bałkanów Zachodnich z resztą Europy.

- Przebywający z wizytą w Indiach prezydent USA Barack Obama zasugerował w poniedziałek w Delhi, że Stany Zjednoczone mogą poprzeć aspiracje tego kraju, który chce zostać stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Zwycięstwo Republikanów w amerykańskich wyborach do Kongresu może zniweczyć główne osiągniecie polityki zagranicznej prezydenta Baracka Obamy, jakim jest ocieplenie relacji z Rosją - uważa "New York Times".

- Premier Wielkiej Brytanii David Cameron na czele delegacji złożonej z przedsiębiorców i przedstawicieli rządu wybierze się w poniedziałek do Chin w ramach wizyty, która ma na celu zwiększenie wymiany handlowej między tymi krajami - podał Reuters.

- 183 organizacje pozarządowe, charytatywne i związki zawodowe z 42 państw zaapelowały w liście do uczestników szczytu G20 w Korei Południowej o nałożenie podatku od międzynarodowych transakcji finansowych.

- Izraelskie władze Jerozolimy zatwierdziły budowę ponad 1300 nowych mieszkań dla żydowskich osadników we wschodniej części miasta, zamieszkanej głównie przez Palestyńczyków - poinformowała w poniedziałek izraelska organizacja pozarządowa La Paix Maintenant.

- Premier Japonii Naoto Kan oświadczył w poniedziałek, że nie widzi perspektyw szybkiego rozstrzygnięcia kwestii Kurylów i opowiedział się za zmianą taktyki dialogu z Moskwą w tej sprawie.

- Premier Grecji Jeorjos Papandreu zapowiedział, że nie zwoła przedterminowych wyborów parlamentarnych po wstępnie ogłoszonej wygranej jego partii PASOK w wyborach regionalnych, bo daje mu ona wystarczający mandat na kontynuowanie polityki oszczędnościowej.

- Polska podczas sprawowania prezydencji w Unii Europejskiej zrobi wszystko, by przyspieszyć proces włączenia krajów Bałkanów Zachodnich do UE - zapowiedział w poniedziałek w Belgradzie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

- Czeskie związki zawodowe ogłosiły w poniedziałek, że na 8 grudnia zwołują całodzienny strajk przeciw planom oszczędnościowym rządu Petra Neczasa i projektowanym zmianom w kodeksie pracy. Służby mundurowe i wojsko planują protest na 15 grudnia.

- Według opiniotwórczego rankingu Country Brand Index (CBI), które porównuje siłę marek poszczególnych państw, najbardziej atrakcyjnym krajem świata okazała Kanada, która zdetronizowała tym samym zeszłorocznego lidera zestawienia, Stany Zjednoczone.

- 36 gimnazjalistów ze "Szkoły pod Żaglami" - uczestników przerwanego przez sztorm rejsu żaglowca "Fryderyk Chopin" na Karaiby - wróci z Kornwalii do Polski autokarami, niezależnie od tego, gdzie statek będzie remontowany - dowiaduje się PAP.

- Stany Zjednoczone i Australia uznały w poniedziałek, że pierwsze od 20 lat wybory parlamentarne w Birmie nie były ani wolne, ani sprawiedliwe. Oba kraje domagają się, by rządząca w Birmie junta uwolniła liderkę opozycji, noblistkę Aung San Suu Kyi.(PAP)

osz/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)