Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 8 sierpnia, 17.00
...
08.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Grupa G7 skupiająca najbogatsze kraje świata, będzie działać w sposób skoordynowany w celu zapewnienia płynności funkcjonowania rynków finansowych i ich stabilności oraz zapewnienia wzrostu gospodarczego - głosi oświadczenie opublikowane w poniedziałek nad ranem po naradzie ministrów finansów i gubernatorów banków centralnych tej grupy.
- Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G20 zapewnili, że podejmą w skoordynowany sposób wszelkie niezbędne działania na rzecz stabilności i płynności finansowej oraz wzrostu gospodarczego - napisano w wydanym w poniedziałek komunikacie G20.
- Amerykański minister skarbu (finansów) Timothy Geithner wyraził w niedzielę ubolewanie z powodu "straszliwie nierozważnej decyzji" agencji ratingowej Standard&Poor's o obniżeniu ratingu wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych.
- Obniżenie wiarygodności amerykańskich obligacji rządowych przez agencję Standard&Poor's oznacza kryzys nie tylko ekonomiczny, ale również polityczny - pisze w poniedziałek chińska prasa.
- 43-letni prawnik Lobsang Sangay został w poniedziałek zaprzysiężony na nowego premiera tybetańskiego rządu na uchodźstwie, stając się następcą Dalajlama XIV na tym stanowisku.
- W następstwie zamieszek w Londynie, które w ciągu weekendu rozlały się z północnej dzielnicy Tottenham na inne części miasta, policja aresztowała 160 osób. Rannych zostało ponad 30 funkcjonariuszy policji - poinformowały w poniedziałek władze.
- Rosja zdecydowała od wtorku znieść ograniczenia w imporcie warzyw z Unii Europejskiej, nałożone na początku czerwca w związku z falą zakażeń bakterią EHEC - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax, powołując się na rosyjskie służby sanitarne.
- Dialog na wzór polskiego Okrągłego Stołu jest teraz na Białorusi niemożliwy - pisze w poniedziałek niezależny tygodnik "Biełgazieta", komentując niedawny apel szefa MSZ Polski Radosława Sikorskiego do prezydenta Alaksandra Łukaszenki o oddanie władzy pokojowo.
- Sąd Peczerski w Kijowie odmówił w poniedziałek uwolnienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która od piątku przebywa w areszcie śledczym.
- Miasto Dajr az-Zaur (Deir ez-Zor) na wschodzie Syrii, oblegane przez wojska wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, zostało w poniedziałek rano ponownie ostrzelane. Tylko w niedzielę w oblężonym mieście zginęły co najmniej 42 osoby.
- Władze Królestwa Bahrajnu, idąc w ślad za Arabią Saudyjską i Kuwejtem, odwołały swojego ambasadora z Syrii - poinformował minister spraw zagranicznych Bahrajnu.
- Yingluck Shinawatra jako pierwsza w historii Tajlandii kobieta oficjalnie została w poniedziałek premierem tego kraju. Jej nominację parlamentarną formalnie zatwierdził król Bhumibol Adulyadej.
(PAP)
pif/ asa/