Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela 21‑22 maja, 20.00
...
22.05.2011 | aktual.: 23.05.2011 07:08
22.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton przeprowadziła z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu "szczerą i serdeczną" rozmową przed jego przybyciem do USA - potwierdził w piątek rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner. Media sugerowały, że była to rozmowa burzliwa.
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce do 30 czerwca znaleźć następcę oskarżonego o przestępstwa seksualne Dominique'a Strauss-Kahna, który w czwartek ustąpił ze stanowiska dyrektora zarządzającego tej instytucji finansowej - poinformował MFW w nocy z piątku na sobotę.
- Adwokaci Dominique'a Strauss-Kahna, który z aresztu ma trafić do aresztu domowego, nie byli w stanie w piątek przed południem przedstawić dowodu, że lokal, gdzie ma zamieszkać, jest przystosowany do permanentnego nadzoru - pisze agencja AFP.
- Dominique Strauss-Kahn, były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego, został w piątek zwolniony z aresztu w Nowym Jorku - poinformowała agencja Reutera.
- Po rezygnacji ze stanowiska szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn otrzyma odprawę w wysokości 250 tysięcy dolarów - poinformował w piątek MFW.
- Kampania przed wyborami do władz samorządowych i autonomicznych zakończyła się w piątek w Hiszpanii całkowicie w cieniu masowych protestów obywatelskich przeciwko sposobowi uprawiania polityki przez zawodowych polityków.
- Administracja USA przedstawiła w piątek program roboczej wizyty w Polsce prezydenta Baracka Obamy, podkreślając, że będzie to "bardzo ważny przystanek" na trasie jego podróży do Europy rozpoczynającej się w niedzielę.
- Minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski powiedział w piątek, że spodziewa się podczas wizyty amerykańskiego prezydenta w Warszawie, iż Barack Obama poruszy kwestię zniesienia wiz dla Polaków.
- Co najmniej 32 osoby zastrzeliły w piątek syryjskie siły bezpieczeństwa w trakcie tłumienia w kilku miastach demonstracji przeciw autokratycznym rządom prezydenta Baszara el-Asada - podała agencja dpa, powołując się na przedstawicieli ruchu obrony praw człowieka.
- 44 osoby zostały w piątek zabite, gdy syryjskie służby bezpieczeństwa otworzyły ogień do manifestantów domagających się demokracji w kilku miastach Syrii - poinformował w sobotę działacz praw człowieka.
- Do 14 lipca ma zapaść decyzja co do inwestora dla nowej elektrowni jądrowej Visaginas na Litwie. Litwini zapewniają, że projekt jest zaawansowany i ma pełne poparcie polityczne. Udziały w przedsięwzięciu ma mieć też Polska poprzez spółkę PGE.
- Wyciek z uszkodzonej przez tsunami elektrowni atomowej Fukushima I, wykryty 11 maja, spowodował przedostanie się do morza substancji radioaktywnych w ilości 100-krotnie przewyższającej normę - poinformował w sobotę operator elektrowni Tokyo Electric Power Co (TEPCO).
- Litwa zdaje sobie sprawę, że złe relacje z Polską osłabiają jej pozycję w Unii Europejskiej, dlatego wysyła sygnały, że chciałaby poprawy stosunków, ale nie idą za tym praktyczne działania - ocenia Łukasz Adamski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
- Irańskie ministerstwo bezpieczeństwa poinformowało w sobotę o rozbiciu dużej siatki szpiegowskiej i zatrzymaniu "30 szpiegów", którzy pracowali dla Stanów Zjednoczonych.
- Szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Rosji opowiedzieli się w sobotę w Kaliningradzie za jak najszybszym podpisaniem umowy o małym ruchu granicznym pomiędzy obwodem kaliningradzkim oraz Polską.
- Przed kontrowersyjnym pomnikiem Jana Pawła II, odsłoniętym koło dworca Termini w Rzymie, odbył się w sobotę pierwszy protestacyjny happening. Jego organizatorzy domagają się usunięcia monumentu, uważanego powszechnie za brzydki i niegodny pamięci papieża.
- Podczas pierwszego w historii telemostu między Watykanem a Międzynarodową Stacją Kosmiczną Benedykt XVI połączył się w sobotę z dwunastoma przebywającymi na niej astronautami. W bezprecedensowej rozmowie papież zadawał im pytania.
- O małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a Polską, sytuacji na Białorusi oraz systemie bezpieczeństwa rozmawiali w sobotę w Kaliningradzie szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Rosji, Radosław Sikorski, Guido Westerwelle oraz Siergiej Ławrow.
- Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski ma nadzieję, że jeszcze w czasie polskiej prezydencji w UE dojdzie do wprowadzenia bezwizowego ruchu dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego (Rosja) i mieszkańców części woj. warmińsko-mazurskiego i części woj. pomorskiego.
- Urna z prochami Ireny Anders, wdowy po dowódcy 2 Korpusu gen. Władysławie Andersie, została złożona po polowej mszy św. w grobie jej męża na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. W uroczystości udział wzięła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.
- Były prezydent USA George W. Bush zarobił od 2009 roku, kiedy opuścił Biały Dom, co najmniej 15 mln dol. na przemowach i publicznych wystąpieniach - podał w sobotę portal informacyjny Yahoo News.
- W stolicy Jemenu Sanie w sobotę opozycja podpisała porozumienie w sprawie transferu władzy, które stanowi, że zrzeka się jej obecny prezydent Ali Abd Allah Salah. Umowę podpisano w obecności przedstawicieli arabskich monarchii rejonu Zatoki Perskiej.
- Około 10 tysięcy zwolenników gruzińskiej opozycji domagało się w sobotę na ulicach Tbilisi ustąpienia prezydenta Micheila Saakaszwilego. Manifestację w Batumi, gdzie protestujący usiłowali wedrzeć się do siedziby telewizji, rozproszyła policja.
- Islandzkie Biuro Meteorologiczne potwierdziło w sobotę, że rozpoczęła się erupcja najaktywniejszego wulkanu w tym kraju. Zdaniem naukowców Grimsvotn - bo tak się nazywa - najprawdopodobniej nie spowoduje zakłóceń w międzynarodowej komunikacji lotniczej.
- Siły rządowe Sudanu opanowały główne miasto w spornym roponośnym regionie Abyei na granicy z Sudanem Płd. - poinformowały w sobotę państwowa telewizja i armia Południa. W wyniku toczących się od piątku walk 42 osoby zostały ranne - podali Lekarze Bez Granic.
- W ostatnim dniu szczytu premierzy Japonii Naoto Kan, Chin Wen Jiabao i prezydent Korei Płd. Lee Myung-Bak porozumieli się nt. zwiększenia bezpieczeństwa w dziedzinie energii atomowej oraz usprawnienia zarządzania kryzysowego. Poruszono też kwestię Korei Płn.
- Portugalia, która znajduje się w strefie wysokiego zagrożenia sejsmicznego, jest nieprzygotowana na nadejście trzęsienia ziemi oraz fali tsunami. Kataklizmu w Lizbonie nie przetrwa co drugi budynek - alarmują eksperci budowlani.
- Były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn zostanie uniewinniony z zarzutów próby gwałtu i napaści seksualnej - oświadczył jego główny adwokat Benjamin Brafman w wywiadzie opublikowanym w niedzielnym wydaniu dziennika "Haarec".
- W Hiszpanii rozpoczęły się w niedzielę wybory regionalne i lokalne, które wyłonią regionalnych premierów i burmistrzów oraz będą najważniejszym sprawdzianem dla rządzących socjalistów przed wyborami w marcu 2012 r.
- Organizacja Bractwo Muzułmańskie będzie w Egipcie jawnym i liczącym się ugrupowaniem głównego nurtu politycznego, uznającym realia rządzenia oddające zakulisową władzę w ręce wojskowych - ocenia ośrodek badawczy Stratfor.
- Islandzka przestrzeń powietrzna została w niedzielę czasowo zamknięta z powodu wybuchu najaktywniejszego wulkanu Islandii, który wyrzuca z siebie olbrzymie kłęby dymu - poinformowały islandzkie władze lotnicze.
- Europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy Eurocontrol zapewniła w niedzielę, że nie spodziewa się, by wybuch wulkanu na Islandii miał wpływ na loty europejskie lub transatlantyckie w ciągu, co najmniej, najbliższych 24 godzin.
- Unia Europejska nawiązała w niedzielę formalne stosunki dyplomatyczne z libijską opozycją, otwierając biuro w zajmowanym przez opozycjonistów mieście Bengazi.
- Wielka Brytania oficjalnie zakończyła w niedzielę swoją wojskową obecność w Iraku, w ponad osiem lat od przyłączenia się Londynu do amerykańskiej inwazji z 2003 roku.
- Mimo poczynionych w sobotę ustaleń z opozycją prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah odmówił w niedzielę przekazania władzy. Przedstawiciele opozycji zagrozili mu, że jeśli nie zrzeknie się jej dobrowolnie, zostanie zmuszony do oddania władzy.
- Brytyjski minister finansów George Osborne oficjalnie poparł kandydaturę francuskiej minister finansów Christine Lagarde na szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przekreślając tym samym szanse byłego premiera Gordona Browna - donosi w niedzielę BBC.
- Prezydent USA Barack Obama starał się uspokoić w niedzielę Izrael, zaniepokojony jego niedawnym wystąpieniem na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, w którym zdawał się brać stronę Palestyńczyków. Bronił jednak swojej wizji jego rozwiązania.
- W niedzielnych wyborach parlamentarnych na Cyprze prowadzi partia prawicowej opozycji, a na drugim miejscu jest partia komunistyczna - wynika z sondaży exit polls ogłoszonych w cypryjskiej telewizji publicznej.
- Złota Palma 64. Festiwalu Filmowego w Cannes przypadła filmowi "Drzewo życia" Amerykanina Terrence'a Malicka.
- Izrael nie godzi się na powstanie państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 roku - podkreślił izraelski premier Benjamin Netanjahu po piątkowej rozmowie z prezydentem USA Barackiem Obamą w Waszyngtonie.
- Kampania przed wyborami do władz samorządowych i autonomicznych zakończyła się w piątek w Hiszpanii całkowicie w cieniu masowych protestów obywatelskich przeciwko sposobowi uprawiania polityki przez zawodowych polityków.
- Co najmniej 16 osób zginęło w sobotę rano w północno-zachodnim Pakistanie na skutek eksplozji cysterny przewożącej paliwo dla wojsk NATO w Afganistanie - poinformowały lokalne władze.
- Piątek był ostatnim dniem kampanii przed niedzielnymi wyborami regionalnymi i lokalnymi w Hiszpanii. Głosowanie wyłoni regionalnych premierów i burmistrzów oraz będzie najważniejszym sprawdzianem dla rządzących socjalistów przed wyborami w marcu 2012 r.
- Osobiste dokumenty Osamy bin Ladena wykazały, że chciał on latem ubiegłego roku porwać i wysadzić w powietrze tankowce, by doprowadzić do wzrostu cen ropy i wstrząsnąć gospodarką światową - poinformowały w piątek Stany Zjednoczone.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zażartował w piątek z premiera Władimira Putina z powodu jego maniery ciągłego spóźniania się. Miedwiediew uczynił to podczas trwającego w Petersburgu I Międzynarodowego Forum Prawnego.
- Białoruś dostanie latem pierwszą transzę kredytu z Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EaWG) w wysokości 800 mln dolarów, a jesienią drugą, 400 mln - powiedział w piątek szef rządu w Mińsku Michaił Miasnikowicz.
- Mali, Mauretania, Niger i Algieria w ciągu 18 miesięcy utworzą wspólne siły ds. patrolowania regionu pustynnego Sahelu. W tym celu kraje te wyszkolą nawet 75 tys. żołnierzy, których zadaniem będzie walka z terroryzmem i przestępczością transgraniczną.
- Wiceminister kultury Włoch Francesco Giro zaapelował w piątek o jak najszybsze usunięcie pomnika Jana Pawła II, odsłoniętego dwa dni wcześniej przed rzymskim dworcem Termini. "To niefortunne, brzydkie dzieło" - ocenił.
- Za najpoważniejszą prowokację na tle etnicznym w najnowszej historii Bułgarii prezydent Georgi Pyrwanow uznał napaść zwolenników nacjonalistycznej partii Narodowy Związek "Ataka" na sofijski meczet podczas tradycyjnej piątkowej modlitwy. (PAP)
dan/