Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 4‑5 lutego

...

05.02.2012 | aktual.: 06.02.2012 07:08

05.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie.

Nowa strategia obronna USA nie oznacza, że Ameryka odwraca się od Europy, lecz potwierdza znaczenie partnerstwa transatlantyckiego - zapewnił w sobotę w Monachium amerykański sekretarz obrony Leon Panneta.

Bradley Manning, domniemany informator portalu Wikileaks, stanie przed sądem wojskowym. Poinformowała o tym w piątek armia USA. Starszy szeregowy i były analityk wywiadu wojskowego oskarżony jest o przekazanie Wikileaks 700 tysięcy dokumentów, w większości tajnych.

Zgodnie z przewidywaniami Mitt Romney zwyciężył w sobotę w republikańskich prawyborach w stanie Nevada, zdobywając 44 proc. głosów. Jego główny konkurent do nominacji prezydenckiej Newt Gingrich otrzymał ich 25 proc. - wiadomo po podliczeniu 43 proc. głosów.

Ponad 200 osób zginęło, a kilkaset zostało rannych, w wyniku ostrzału miasta Hims w zachodniej Syrii przez siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi - poinformowały w nocy z piątku na sobotę źródła związane z syryjską opozycją i obrońcami praw człowieka.

Rosja i Chiny zablokowały w sobotę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przygotowaną przez państwa arabskie i zachodnie rezolucję w sprawie Syrii - podały agencje. Reuters pisze, że oba kraje rezolucję zawetowały.

Zablokowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiającej przemoc w Syrii oznacza wzięcie na siebie odpowiedzialności za horror, który się tam rozgrywa - powiedziała w sobotę w Monachium sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Unia Europejska wyraziła ubolewanie z powodu weta rosyjskiego i chińskiego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ wobec projektu rezolucji potępiającej krwawe represje w Syrii i domagającej się końca reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Wetując rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii, Rosja i Chiny wzięły na swoje sumienie kolejne ofiary konfliktu syryjskiego - ocenił w niedzielę w Monachium szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Państwa arabskie nie zaprzestaną wysiłków w celu rozwiązania syryjskiego kryzysu, mimo że ich zabiegi o uzyskanie poparcia ONZ w tej sprawie zostały zablokowane przez Rosję i Chiny - oznajmił w niedzielę sekretarz generalny Ligi Arabskiej Nabil al-Arabi.

Kryzys w Syrii, program nuklearny Iranu oraz przyszłość UE były wśród tematów rozmów szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego z ministrami spraw zagranicznych innych krajów podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Iran zaatakuje kraj, którego terytorium wykorzystają jego wrogowie do uderzenia na islamską republikę - powiedział w niedzielę agencji Fars wiceszef irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Hosejn Salami.

W Afganistanie zginęło w 2011 roku 3.021 cywilów. Był to najgorszy pod względem liczby ofiar rok od rozpoczęcia interwencji w październiku 2001 roku sił koalicji NATO - poinformowała w sobotę misja ONZ w tym kraju.

Sześciu policjantów zginęło w eksplozji samochodu wypełnionego materiałami wybuchowymi na parkingu policyjnym w Kandaharze, bastionie talibów na południu Afganistanu - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy miejscowych władz.

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w sobotę podczas 48. Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie w Monachium, że Unia Europejska powinna podjąć prace nad nową strategią bezpieczeństwa. Prezydent poinformował jednocześnie, że Polska liczy na ponowną intensyfikację dialogu z Rosją po wiosennych wyborach prezydenckich w tym kraju.

Dziesiątki tysięcy stronników opozycji przyszły w sobotę na Plac Bołotny, naprzeciwko Kremla, aby zażądać dymisji premiera Władimira Putina i przypomnieć władzom Rosji o swoim prawie do uczciwych wyborów.

Po piątkowym obniżeniu dostaw rosyjskiego gazu ziemnego dla Bułgarii i całego regionu bałkańskiego o około 30 proc. w sobotę dostawy znormalizowano - poinformował bułgarski resort gospodarki i energetyki.

Irańska Gwardia Rewolucyjna rozpoczęła w sobotę na południu Iranu manewry wojskowe. Jak zauważa agencja AP, jest to kolejny pokaz siły ze strony Teheranu po groźbach zamknięcia strategicznej cieśniny Ormuz w odwecie za wzmocnienie zachodnich sankcji.

Hakerzy powiązani z grupą Anonymous, określający siebie na Twitterze jako CyberForce, zaatakowali w sobotę stronę internetową szwedzkiego rządu. W tym samym dniu wielu miastach Szwecji doszło do demonstracji przeciwników podpisanej przez Szwecję umowy ACTA.

Prezydenci Bośni, Serbii i Chorwacji ustalili w piątek, że ich kraje muszą zacieśnić współpracę w celu przetrwania kryzysu gospodarczego, który panuje na kontynencie. Tematem rozmów były też procesy ws. zbrodni wojennych i współpraca w zakresie sądownictwa.

Alfredo Perez Rubalcaba, były wiceszef rządu, odsuniętego od władzy po listopadowych wyborach parlamentarnych, został wybrany na sekretarza generalnego Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) na zjeździe tego ugrupowania w Sewilli.

Przenikliwy mróz w Europie wziął się z kurczenia się powłoki lodowej pokrywającej Ocean Arktyczny, gdzie skutki globalnego ocieplenia są najbardziej widoczne - pisze "The Independent", cytując naukowców z Niemiec, USA i Rosji.

Polityk współrządzącej Finlandią konserwatywnej partii Koalicja Narodowa, Sauli Niinistoe, wygrywa w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Po przeliczeniu głosów oddanych przedterminowo ogłoszono, że uzyskał poparcie 65,5 proc. (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)