Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 17 listopada, 17.00

...

17.11.2010 | aktual.: 17.11.2010 17:23

17.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Ministrowie finansów krajów strefy euro oraz MFW zgodzili się utworzyć pakiet pomocowy dla irlandzkiego sektora bankowego, zastrzegając, że decyzję o konieczności pomocy musi podjąć sama Irlandia - ogłosił we wtorek szef Eurogrupy Jean-Claude Juncker.

- Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w środę w Brukseli, że obecnie nie widzi potrzeby udziału Polski w ewentualnym wsparciu uginającej się pod nadmiernym deficytem i długiem Irlandii. Dublin sam winien podejmować decyzje o krokach naprawczych - dodał.

- Wielka Brytania jest gotowa wziąć udział w pomocy strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Irlandii - poinformował w środę brytyjski minister finansów George Osborne.

- Kryzys zadłużenia publicznego w Unii Europejskiej pokazał, że kraje o słabszej kondycji muszą stać się bardziej konkurencyjne, ale nie znaczy to, że strefa euro jest zagrożona - oceniła niemiecka kanclerz Angela Merkel w wywiadzie dla stacji ARD.

- Prezes centralnego banku Węgier Andras Simor ocenił w środę, że reformy fiskalne rządu Viktora Orbana zahamują napływ kapitału na Węgry i nie zdołają na dłuższą metę obniżyć deficytu budżetowego.

- Niemiecki rząd ma informacje wskazujące na planowany pod koniec listopada atak terrorystyczny w Niemczech - poinformował w środę w Berlinie minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.

- Niemiecki rząd potwierdził w środę plany stopniowego podniesienia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat - poinformowała minister pracy Ursula von der Leyen. "Musimy reagować na zmiany demograficzne. Staliśmy się krajem długiego życia" - powiedziała na konferencji prasowej.

- 200 mld euro będą kosztować sieci przesyłowe i połączenia energetyczne, które zapewnią zintegrowanie rynku energii w UE i bezpieczeństwo energetyczne - ogłosiła w środę Komisja Europejska. Połowę miałby zapewnić sektor prywatny, połowę będą stanowić środki publiczne.

- Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger powiedział w środę, że zaproponuje, by w nowych ramach budżetowych UE po roku 2013 co roku przeznaczyć co najmniej 800 mln euro na inwestycje w nierentowne, ale ważne dla interesów UE połączenia energetyczne.

- Rosja liczy na to, że Unia Europejska nada projektowanemu przez Gazprom gazociągowi South Stream status TEN, tzn. magistrali o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego UE - informuje w środę dziennik "Kommiersant".

- Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w środę w Darmstadt, że na szczycie w Lizbonie Polska będzie bronić nowej koncepcji strategicznej NATO, zaproponowanej przez sekretarza generalnego Sojuszu Andersa Fogha Rasmussena.

- Julia Tymoszenko, była premier Ukrainy i przywódczyni największego ugrupowania opozycyjnego w parlamencie, wzywa do międzynarodowej izolacji władz w Kijowie.

- Były prezydent Litwy Valdas Adamkus uważa, że Polska ponosi większą odpowiedzialność za pogorszenie się stosunków polsko-litewskich.

- Premier Włoch Silvio Berlusconi wyraził w środę opinię, że jeśli jego rząd nie otrzyma wotum zaufania, rozpisane zostaną przedterminowe wybory. Dodał, że jego gabinet ma jednak szanse otrzymać poparcie obu izb parlamentu podczas głosowań 14 grudnia.

- Stany Zjednoczone pomogą Jemenowi w walce z Al-Kaidą, dostarczając mu sprzęt i szkoląc siły bezpieczeństwa, lecz nie będą angażować się w kolejną wojnę - oświadczył amerykański minister obrony Robert Gates.

- Przekazywanie przez NATO odpowiedzialności za kraj Afgańczykom może przedłużyć się w niektórych regionach "do 2015 roku i dalej" ze względu na trudności w sferze bezpieczeństwa - ocenił w środę natowski dyplomata.

- Poseł PiS Antoni Macierewicz powiedział, że przyjechał do USA z byłą minister spraw zagranicznych Anną Fotygą, aby przekazać politykom amerykańskim apel Polaków o powołanie międzynarodowej komisji do zbadania przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem.

- Wyjątkowo ostry spór wywiązał się we Włoszech między szefem MSW Robertem Maronim a pisarzem Robertem Saviano, autorem bestsellera "Gomorra" o neapolitańskiej mafii - zasugerował on, że mafia z Kalabrii szuka rozmówców wśród polityków partii Maroniego.

- Pierwszy przypadek zachorowania na cholerę stwierdzono na terenie Dominikany, sąsiadującej z borykającym się z tym wirusem Haiti - poinformowała we wtorek tamtejsza służba zdrowia. Chorym jest Haitańczyk, który miał pozwolenie na pracę na terytorium Dominikany.

- Najmłodszy syn północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila, Kim Dzong Un, rozpoczął czystkę w partii komunistycznej i siłach zbrojnych, aby podporządkować sobie aparat państwowy - poinformowali w środę uciekinierzy z Korei Północnej.(PAP)

osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)