Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 17 lutego, 20.00

...

17.02.2010 | aktual.: 17.02.2010 20:23

17.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Domu Polski w Iwieńcu został odebrany Związkowi Polaków na Białorusi Andżeliki Borys. Taki wyrok wydał w środę sąd w Wołożynie na Białorusi - powiedział PAP w środę działacza ZPB Jan Roman.

- Związek Polaków na Białorusi odwoła się od wyroku sądu w Wożołynie, który odebrał mu w środę Dom Polski w Iwieńcu - powiedziała PAP w środę szefowa nieuznawanego przez Mińsk ZPB Andżelika Borys.

- Na rozprawę w sprawie Domu Polskiego w Iwieńcu, która odbyła się w sądzie w Wołożynie, nie wpuszczono szefowej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys - powiedział PAP w środę obecny w sądzie prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Maciej Płażyński.

- Łącznie 16 działaczy Związku Polaków na Białorusi zostało zatrzymanych w środę przez białoruską milicję w drodze do Wołożyna na rozprawę w sprawie Domu Polskiego w Iwieńcu - powiedziała PAP wiceprezes ZPB Irena Waluś. Ponad 30 osób dotarło do Wołożyna.

- Ukraina powinna zrobić użytek ze swojego geopolitycznego położenia i stać się mostem między Rosją a Zachodem - napisał prezydent-elekt Ukrainy Wiktor Janukowycz w artykule, który ukazał się w środę w dzienniku "Wall Street Journal".

- Wyższy Sąd Administracyjny Ukrainy zawiesił decyzję Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) dotyczącą wyników wyborów prezydenckich na Ukrainie oraz ogłoszenia ich zwycięzcą Wiktora Janukowycza.

- Senatorowie zdecydowali w środę, że ustawa o zasadach obsadzenia 51. polskiego mandatu do Parlamentu Europejskiego w kadencji 2009 - 2014 powinna zostać jeszcze raz przedyskutowana w komisji ds. Unii Europejskiej.

- Estonia chce wejść do strefy euro na przełomie roku. "Kiedy mówimy o liczbach, jest to absolutnie realistyczne" - powiedział agencji dpa estoński minister finansów Juergen Ligi.

- Do piątku będąca na cenzurowanym w strefie euro Grecja ma czas, by wytłumaczyć się z machinacji finansowych z udziałem amerykańskiego banku Goldman Sachs, które pozwoliły zatuszować jej dług w 2002 r., czyli rok po przyjęciu euro.

- Iran nie zawiesi wzbogacania uranu do 20 proc. w zamian za radioizotopy używane w celach medycznych, jak zaproponowały mocarstwa - powiedział w środę rzecznik irańskiego MSZ.

- Z powodów technicznych Rosja opóźni dostarczenie Iranowi systemu obrony rakietowej - poinformował w środę pierwszy wicedyrektor rosyjskiej Federalnej Służby Współpracy Wojskowej i Technicznej Aleksandr Fomin.

- Rosja i Abchazja, separatystyczna republika na terenie Gruzji, podpisały w środę umowę umożliwiającą Moskwie budowę bazy wojskowej na abchaskim terytorium.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył w środę, że prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili jest w jego kraju osobą niepożądaną. Miedwiediew podkreślił, że to Saakaszwili ponosi pełną odpowiedzialność za wojnę w Osetii Południowej w sierpniu 2008 r.

- Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji generał Nikołaj Makarow oświadczył w środę, że jego kraj wie, przeciwko komu będą skierowane rakiety Patriot, które mają zostać rozmieszczone w Polsce.

- Strajk na znak poparcia dla pracowników zagrożonej zamknięciem rafinerii ropy w Dunkierce objął w środę wszystkie francuskie zakłady koncernu naftowego Total - podała dyrekcja.

- Administracja USA przedstawiła w środę raport o efektach pakietu pobudzenia gospodarki uchwalonego równo rok temu przez Kongres z inicjatywy rządu, który - jak oświadczył prezydent Obama - pozwolił wyprowadzić ją z recesji.

- Ewentualne rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej w Bułgarii, o którym mówili w ubiegłym tygodniu premier Bojko Borysow i ambasador USA w Sofii, spowodowało reakcje głównych sił politycznych w kraju.

- Amerykański lotniskowiec atomowy "Nimitz" zawinął w środę do portu w Hongkongu, co wskazuje na poprawę atmosfery w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Chinami mimo ostrej reakcji Pekinu na zapowiedź spotkania prezydenta Baracka Obamy z dalajlamą.

- Amerykańska korporacja Covidien, producent sprzętu medycznego i jeden z głównych światowych dostawców izotopów wykorzystywanych w medycynie nuklearnej, poinformowała w nocy z wtorku na środę o porozumieniu z polskim Instytutem Energii Atomowej.

- Najnowszy sondaż telewizji CNN przyniósł kolejny sygnał spadku poparcia dla prezydenta USA Baracka Obamy. 52 procent Amerykanów ankietowanych w tym sondażu jest zdania, że Obama nie zasługuje na ponowny wybór w wyborach w 2012 r. 44 procent deklaruje, że za 2,5 roku chce na niego głosować. 4 procent wyborców jest niezdecydowanych.

- Administracja USA przedstawiła w środę raport o efektach pakietu pobudzenia gospodarki uchwalonego równo rok temu przez Kongres z inicjatywy rządu, który - jak oświadczył prezydent Obama - pozwolił wyprowadzić ją z recesji.

- Niemieckie linie lotnicze Lufthansa oferują bezpłatną zmianę rezerwacji w związku ze strajkiem pilotów, który ma się rozpocząć w najbliższy poniedziałek. Na trasach krajowych można też bilet lotniczy wymienić na kolejowy.

- Benedykt XVI powiedział podczas audiencji generalnej w Watykanie, że rozpoczęty w środę Wielki Post jest czasem nawrócenia i duchowej odnowy oraz refleksji nad powierzchownością życia. Nie chodzi o małe poprawki stylu życia, ale o "totalną zmianę" - mówił. (PAP)

mln/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)