Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 17 sierpnia, 17.00

...

17.08.2011 | aktual.: 18.08.2011 07:23

17.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz unijny komisarz ds. walutowych i gospodarczych Olli Rehn pozytywnie odnieśli się do propozycji Niemiec i Francji, dotyczących m.in. stworzenia rządu gospodarczego w strefie euro.

- KE popiera francusko-niemiecki pomysł rządu gospodarczego euro poprzez formalizację szczytów strefy euro pod przewodnictwem Hermana Van Rompuya, nie widząc obaw, że taka struktura osłabi KE. Przyznaje, że szczyty euro już są rzeczywistością, choć są nieformalne.

- Bez rządu gospodarczego wspólna waluta europejska - euro - nadal będzie skazane na łaskę i niełaskę rynków finansowych - ocenił finansista Georges Soros w wywiadzie opublikowanym w środowym wydaniu "Le Monde".

- Lider liberałów w PE Guy Verhofstadt wyraził rozczarowanie wtorkowymi propozycjami Paryża i Berlina ws. zarządzania strefą euro: samo powołanie rządu gospodarczego ze szczytami przywódców euro raz na pół roku nie wystarczy, jeśli nie będzie euroobligacji.

- Rząd Hiszpanii pozytywnie ocenił w środę propozycje Francji i Niemiec, dotyczące walki z kryzysem zadłużenia. Rzecznik rządu Jose Blanco uznał rezultaty wtorkowego spotkania prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego z kanclerz Angelą Merkel za postęp dla strefy euro.

- Politycy niemieckiej opozycji ocenili w środę, że propozycje kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w sprawie stabilizacji wspólnej waluty europejskiej, nie wystarczą, by rozwiązać problemy strefy euro.

- Polska prezydencja za "pozytywne" uznała wtorkowe spotkanie przywódców Niemiec i Francji o zarządzaniu gospodarczym w strefie euro, nie wyrażając obaw, że regularne szczyty krajów wspólnej waluty doprowadzą do podziału UE na Europę dwóch prędkości.

- Zawierając w 2009 r. niekorzystne dla Ukrainy umowy gazowe z Rosją była premier Julia Tymoszenko działała z pobudek politycznych - oświadczył były prezydent Wiktor Juszczenko, który wystąpił w środę jako świadek w procesie sądowym Tymoszenko.

- Oenzetowscy prokuratorzy chcą, żeby były dowódca sił Serbów bośniackich Ratko Mladić najpierw odpowiedział za masakrę Muzułmanów w Srebrenicy, a dopiero potem, w osobnym procesie, za inne zarzucane mu zbrodnie - informuje w środę agencja Associated Press.

- Zapadają już pierwsze wyroki dla uczestników zamieszek w kilku miastach Wielkiej Brytanii. Wśród nich są dwaj mężczyźni skazani na 4 lata więzienia za organizowanie rozruchów w hrabstwie Cheshire i nawoływanie do nich za pośrednictwem portalu Facebook.

- Trzęsienie ziemi o wstępnej sile 4,4 w skali Richtera wystąpiło w środę nad ranem (czasu polskiego) na wschodzie Japonii, a wstrząsy były odczuwalne w stolicy Tokio - powiadomiła telewizja NHK. Brak doniesień o rannych.

- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wyraził w środę nadzieję, że rozmowy potęg światowych z Teheranem na temat jego programu nuklearnego zastaną wkrótce wznowione i będą oparte na rosyjskiej propozycji. (PAP)

pif/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)