Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 24 lutego, 20.00
...
24.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Prezydenci Rosji i USA Dmitrij Miedwiediew i Barack Obama porozumieli się w sprawie przyspieszenia prac nad nowym rosyjsko-amerykańskim układem, mającym zastąpić zawarty w 1991 roku traktat o redukcji broni strategicznej (START-1).
- Strategia rozwoju Europy musi uwzględniać różnice pomiędzy poszczególnymi krajami - zgodzili się przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy spotkali się w środę w Budapeszcie.
- Gazprom może złagodzić warunki dostaw gazu do Turcji - poinformował wicepremier Rosji Igor Sieczin, którego w środę cytuje dziennik "Kommiersant". Według Sieczina, zmiany będą dotyczyły zasady "take or pay", czyli "bierz lub płać".
- Premier Donald Tusk poinformował, że obradujący w środę w Budapeszcie przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej zadeklarowali gotowość wydania wspólnego komunikatu dotyczącego praw człowieka i praw mniejszości na Białorusi.
- Mimo sporu o odszkodowania dla obywateli UE, którzy utracili oszczędności wskutek upadku islandzkiego funduszu Icesave, Komisja Europejska zarekomendowała w środę rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Islandią, która ma nadzieję na wejście do UE już w 2012 r.
- Nieuznawana przez reżim w Mińsku szefowa Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys i opozycjonista białoruski Alaksandr Milinkiewicz zostali przyjęci brawami przez eurodeputowanych tuż po rozpoczęciu sesji plenarnej PE w Brukseli.
- Kryzys gospodarczy i zapaść finansowa Grecji pokazały, że kraje strefy euro powinny przesyłać projekty budżetów krajowych do zatwierdzenia najpierw przez eurogrupę, a potem swoje parlamenty - przekonywał w środę lider chadecji w PE Joseph Daul.
- Grecję niemal całkowicie sparaliżował w środę strajk przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu, wprowadzonemu w celu przezwyciężenia kryzysu finansowego spowodowanego bezprecedensowym deficytem budżetowym.
- Grecki wicepremier Teodoros Pangalos oświadczył w środę, że Niemcy nie powinni krytykować Grecji za kryzys finansów publicznych, bo podczas drugiej wojny zniszczyli jej gospodarkę. Niemiecki MSZ odpowiada, że Niemcy dostarczyły Grecji pomoc wartą miliardy euro.
- Tysiące ludzi wyszły we wtorek na hiszpańskie ulice, aby zaprotestować przeciw planowanym przez rząd w Madrycie cięciom wydatków budżetowych i podwyższeniu wieku emerytalnego o dwa lata, do 67 roku życia.
- Połowa lotów była w środę rano odwołana na paryskim lotnisku Orly, a na Roissy-Charles-de-Gaulle - jedna czwarta w drugim dniu strajku kontrolerów lotów - poinformowały źródła na lotniskach.
- Po ośmiu dniach zakończył się strajk w pięciu z sześciu francuskich rafinerii koncernu grupy Total. Nadal protestują jednak pracownicy zakładu tej firmy w Dunkierce, zagrożonego likwidacją.
- Deficyt budżetowy Niemiec za rok 2009 wyniósł 79,3 mld euro, a nie jak podawano w styczniu 77,2 mld euro - poinformował w środę Federalny Urząd Statystyczny z siedzibą w Wiesbaden.
- 20 miliardów dolarów w premiach otrzymali w 2009 r. pracownicy sektora finansowego z Wall Street - oznajmił kontroler rachunkowy stanu Nowy Jork Thomas DiNapoli.
- Włoskie mafie piorą rocznie około 118 miliardów euro, co stanowi 5,6 procent PKB - ogłoszono w środę w raporcie instytutu sondażowego Demoskopika. Podkreślono w nim, że proceder ten niesłychanie pomnaża zyski klanów.
- Rosja na czwartkowej inauguracji nowego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza będzie reprezentowana przez szefa kremlowskiej Administracji Siergieja Naryszkina i przewodniczącego Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, Borysa Gryzłowa.
- Japonia zaproponowała Iranowi wzbogacanie uranu, który kraj ten wykorzystałby w swoim badawczym reaktorze atomowym - podał w środę japoński dziennik ekonomiczny "Nikkei". Iran chce swój uran wzbogacać na własnym terytorium.
- Syn jednego z założycieli radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas był przez ponad 10 lat ważnym informatorem izraelskich służb specjalnych Szin Bet - podał w środę izraelski dziennik "Haarec".
- Do Hiszpanii przybył w środę były więzień z amerykańskiego więzienia Guantanamo. Jest on pierwszym z pięciu więźniów, na których przyjęcie zgodził się, na wniosek USA, rząd w Madrycie.
- Pandemia świńskiej grypy nie osiągnęła jeszcze swego szczytu - oświadczył we wtorek komitet ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
- Biskup Margot Kaessmann ustąpiła w środę z funkcji przewodniczącej Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech oraz złożyła godnośc biskupa Hanoweru. Dzień wcześniej ujawniono, że Kaessmann została przyłapana na prowadzeniu samochodu po pijanemu.(PAP)
mln/ jtt/