27.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Unia Europejska poinformowały w środę w Bukareszcie o wznowieniu wypłacania Rumunii rat kredytu, zawieszonego w październiku ubiegłego roku z powodu niestabilności politycznej.
- Chorwacja może zakończyć negocjacje akcesyjne z Unią Europejską w 2010 roku, ale Zagrzeb musi się jeszcze poprawić w kilku dziedzinach, w tym we współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii - ocenili w środę europosłowie komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.
- Parlament Bułgarii zatwierdził w środę nowych ministrów spraw zagranicznych i obrony. Dotychczasowy szef resortu obrony Nikołaj Mładenow został szefem dyplomacji, a jego dotychczasowe stanowisko objął generał rezerwy Aniu Anew.
- Wyznaczenie już teraz konkretnej daty wycofania sił międzynarodowych z Afganistanu byłoby błędem - oceniła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel.
- Do wymiany ognia artyleryjskiego doszło w środę między Koreą Północną a Koreą Południową - podała południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap.
- Rada Federacji, izba wyższa parlamentu Rosji, ratyfikowała w środę protokół dodatkowy nr 14 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dotyczący reformy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. 15 stycznia dokument ten zatwierdziła Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu.
- Szef Wspólnoty Polskiej Maciej Płażyński poinformował w środę PAP, że jest w drodze do Iwieńca na Białorusi. Chce się zorientować m.in. jak można pomóc Polakom przebywającym od czwartku w Domu Polskim.
- Żadna forma antysemityzmu ani negacja lub minimalizowanie nazistowskiego ludobójstwa Żydów nie mogą być zaakceptowane - oświadczył w środę w imieniu Komisji Europejskiej jej wiceprzewodniczący, francuski komisarz ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Jacques Barrot.
- Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen podpisał w środę porozumienie z szefem MSZ Kazachstanu Kanatem Saudabajewem, które umożliwi siłom ISAF tranzyt przez ten kraj dostaw do Afganistanu.
- Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel powiedział w środę we włoskiej Izbie Deputowanych, że "Auschwitz nie wyleczył świata z antysemityzmu". W przemówieniu, wygłoszonym w Dniu Pamięci o Holokauście, były więzień hitlerowskich obozów zagłady wystosował żarliwy apel, by nie zapominać dramatu Szoah.
- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaapelował w środę z okazji przypadającej w tym dniu 65. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz o zachowanie w pamięci ofiar Szoah.
- Kanclerz Austrii Werner Faymann i szef austriackiej dyplomacji Michael Spindelegger w związku z 65. rocznicą wyzwolenia Auschwitz potępili nazistowskie zbrodnie i podkreślili, że nie wolno o nich zapominać oraz że należy uczynić wszystko, aby nigdy się nie powtórzyły.
- Benedykt XVI powiedział podczas środowej audiencji generalnej, że wyzwolenie hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz, 27 stycznia 1945 roku przez wojska sowieckie, i otwarcie jego bram "ukazało światu grozę zbrodni o niewypowiedzianym okrucieństwie, popełnionych w obozach zagłady, stworzonych przez nazistowskie Niemcy".
- Prezydent Izraela Szimon Peres zaapelował w środę w niemieckim Bundestagu o wymierzenie sprawiedliwości żyjącym jeszcze uczestnikom zagłady Żydów w czasie II wojny światowej.
- Irańska państwowa sieć radiowo-telewizyjna IRIB poinformowała w środę, powołując się na anonimowego wiceministra ds. wywiadu, że w czasie antyrządowych protestów w grudniu 2009 roku w Iranie zatrzymano dwóch niemieckich dyplomatów.
- Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała we wtorek o wykreśleniu z "czarnej listy" osób objętych sankcjami pięciu ważnych przedstawicieli afgańskich talibów. Zabiegał o to od dłuższego czasu prezydent Afganistanu Hamid Karzaj.
- Przemytnik narkotyków usiłował wwieźć do Szwajcarii 1,3 kg kokainy ukrytej w czekanach do wspinaczki, ale na lotnisku w Zurychu policjant, amator alpinizmu, udaremnił tę próbę - podała w środę szwajcarska policja. (PAP)
mln/ asa/