Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 28 października, 21.00
...
28.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Bundestag ponownie wybrał w środę Angelę Merkel (CDU)
na kanclerza Niemiec. W tajnym głosowaniu otrzymała ona poparcie 323 posłów. Przeciwko głosowało 285 deputowanych, a czterech wstrzymało się od głosu.
- Dzień przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas wyraził przekonanie, że dojdzie na nim do kompromisu z Polską i resztą nowych krajów członkowskich w sprawie finansowania walki ze zmianami klimatycznymi.
- Polak Jan Truszczyński został mianowany dyrektorem generalnym ds. edukacji i kultury - poinformowała w środę Komisja Europejska.
- Rząd Litwy, organizacje zrzeszające pracodawców i cześć związków zawodowych podpisały w środę porozumienie narodowe mające na celu ustabilizowanie gospodarczej i finansowej sytuacji kraju. Porozumienie przewiduje m.in. obniżenie emerytur, rent i wynagrodzeń.
- Przewodnicząca Komisji ds. Regionalnych Parlamentu Europejskiego Danuta Huebner zdecydowanie zaprotestowała w liście do szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso przeciw propozycjom reformy budżetu UE po roku 2013. Reforma oznacza radykalne cięcia funduszy regionalnych oraz zmianę zasad ich dystrybucji - z pominięciem władz regionalnych i lokalnych.
- Gruzja przekazała w środę ambasadorowi Szwajcarii notę protestu przeznaczoną dla MSZ Rosji, w której nazywa prowokacją zatrzymanie 16 Gruzinów w rejonie granicy z Osetią Południową. Gruzja oskarża rosyjskich pograniczników o uprowadzenie swych obywateli na granicy między nią a separatystyczną Osetią Południową. Moskwa uznaje Osetię Południową za niepodległą.
_ Rosyjski koncern paliwowy Gazprom dał w środę do zrozumienia, że może zgodzić się na skorygowanie warunków wieloletnich umów z partnerami z Unii Europejskiej, aby nie musieli płacić kar za zakontraktowany, lecz nieodebrany gaz (zasada "take or pay" - "bierz lub płać").
- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton przybyła w środę z wizytą do Pakistanu. Na lotnisku w Islamabadzie zapowiedziała dziennikarzom, że "rozpoczyna się nowy rozdział" w stosunkach między obu krajami.
- Amerykański sekretarz obrony Robert Gates wezwał we wtorek do stałego dialogu między amerykańskimi i chińskimi dowódcami wojskowymi, po wielu latach dorywczych kontaktów.
- Amerykanie coraz bardziej pesymistycznie myślą o gospodarce i przyszłości kraju, ale nie przynosi to politycznych korzyści Partii Republikańskiej - wynika z najnowszego sondażu "Wall Street Journal" i telewizji NBC News.
- Iran odpowie w czwartek na propozycję Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w sprawie przesłania za granicę nisko wzbogaconego uranu, gdzie zostanie on poddany dalszej obróbce - poinformowały w środę irańskie agencje Mehr i ISNA.
- Wicepremier Rosji Siergiej Iwanow zapewnił w środę, że Moskwa nie dostarcza Iranowi systemów obrony powietrznej S-300.
- Wiktor Janukowycz, faworyt w sondażach przed zaplanowanymi na styczeń wyborami prezydenckimi, został w środę oficjalnym kandydatem na najwyższe stanowisko na Ukrainie.
- Amerykańscy dowódcy wojskowi będą mogli wynagradzać pieniężnie talibów, którzy zdecydują się zrezygnować z walki z rządem w Kabulu. Takie zapisy znajdują się w ustawie o wydatkach obronnych, którą prezydent Barack Obama ma podpisać w środę - informują źródła w Waszyngtonie. (PAP)
mln/ jtt/