Trwa ładowanie...
d1ras5r

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 29 sierpnia, 20.00

...
Share
d1ras5r

29.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w środę spotkała się w Berlinie z premierem Włoch Mario Montim, wyraziła uznanie dla reform, wprowadzanych przez włoski rząd walczący z kryzysem zadłużenia.

- Grecka koalicja rządowa osiągnęła ogólne porozumienie w sprawie żądanego przez zagranicznych kredytodawców pakietu oszczędności budżetowych, ale musi jeszcze uzgodnić sposoby złagodzenia jego skutków dla osób o niskich zarobkach i emerytów - podano w środę.

d1ras5r

- Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko jest winna nadużyć, do których doszło przy podpisywaniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w 2009 r. - uznał w środę Sąd Najwyższy w Kijowie odrzucając skargę kasacyjną od wyroku siedmiu lat więzienia, wydanego wobec opozycyjnej polityk w ubiegłym roku.

- Komisja Europejska "z żalem" odnotowała w środę orzeczenie Sądu Najwyższego Ukrainy, który odrzucił skargę kasacyjną byłej premier Julii Tymoszenko na wyrok 7 lat więzienia, wydany na nią w 2011 r. w sprawie o nadużycia przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją.

- Premier Włoch Mario Monti wyraził opinię, że wysoki spread, czyli różnica rentowności między nisko oprocentowanymi obligacjami niemieckimi a papierami innych krajów, wyrządza szkodę wszystkim, także - jak dodał - tym państwom, które dzisiaj z tego korzystają.

- W artykule dla niemieckiego tygodnika "Die Zeit" prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi przeciwstawił się ostrej krytyce, z jaką ostatnio spotyka się antykryzysowa polityka kierowanej przez niego instytucji.

d1ras5r

- Problemy z łącznością wywołały w środę alarm na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Samolot pasażerski hiszpańskich linii Vueling był eskortowany przez dwa holenderskie myśliwce F-16, gdyż pojawiły się podejrzenia, że lecąca z Malagi maszyna mogła zostać porwana.

- Delegaci zgromadzeni na przedwyborczej konwencji amerykańskiej Partii Republikańskiej w Tampie na Florydzie formalnie nominowali we wtorek wieczorem (czasu USA) Mitta Romneya jako swojego kandydata w tegorocznych wyborach prezydenckich.

- Wydarzeniem pierwszego dnia przedwyborczej konwencji Republikanów w Tampie na Florydzie były świetnie przyjęte przemówienia Ann Romney, żony kandydata partii na prezydenta, oraz wschodzącej gwiazdy polityki, gubernatora New Jersey, Chrisa Christie.

- Chińska oficjalna agencja prasowa Xinhua skrytykowała w środę republikańskiego kandydata w amerykańskich wyborach prezydenckich Mitta Romneya, oskarżając go o oczernianie Chin podczas spotkań z wyborcami.

d1ras5r

- W czwartek kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz drugi w ciągu pół roku odwiedzi Chiny w nadziei na dalsze wzmocnienie niemiecko-chińskich relacji handlowych oraz zachęcenie Pekinu do inwestycji w obligacje krajów najboleśniej odczuwających kryzys strefy euro.

- Gruzińskie MSW poinformowało w środę, że wszyscy zakładnicy przetrzymywani przez bojowników, którzy wtargnęli do Gruzji z terenu rosyjskiego Dagestanu, zostali uwolnieni. Według rzecznika MSW 11 napastników zostało zabitych, a sześciu wciąż stawia opór.

- Do incydentu o prawdopodobnym rasowym podłożu doszło na odbywającej się w Tampie na Florydzie przedwyborczej konwencji Partii Republikańskiej (GOP), choć jego okoliczności nie są jeszcze jasne.

- Pięciu członków formacji zbrojnych Iraku, w tym generał, zginęło w środę w trzech różnych zamachach - podała policja. Według niej gen. Nadhum Tajeh jechał rano w Bagdadzie do pracy, gdy grupa poruszających się samochodem napastników otworzyła do niego ogień.

d1ras5r

- Akcja Wyborcza Polaków na Litwie wystawi w jesiennych wyborach parlamentarnych pełną, 141-osobową listę kandydatów. 40 kandydatów wystartuje w okręgach jednomandatowych. Wybory na Litwie odbywają się według ordynacji większościowo-proporcjonalnej.

- Lider brytyjskich Liberalnych Demokratów Nick Clegg, będących w koalicji z konserwatystami premiera Davida Camerona, w wywiadzie dla środowego "Guardiana" zaapelował o wprowadzenie ograniczonego w czasie podatku dla bogaczy w imię społecznej sprawiedliwości.

- Sąd najwyższy Ekwadoru odmówił we wtorek ekstradycji obywatela Białorusi, przebywającego od czerwca w ekwadorskim areszcie. Władze w Mińsku zarzucają mu oszustwo i wyłudzenie. Bronią go natomiast białoruscy obrońcy praw człowieka.

- W dobie kryzysu w Paryżu i innych francuskich miastach szerzy się zjawisko nielegalnych taksówkarzy, polujących na turystów - pisze w środę "Le Figaro". Przewoźnicy bez licencji proponują nawet przejazdy rowerem czy motorem z przyczepą.

d1ras5r

- Woda przelała się w środę przez wały powodziowe ok. 100 km na południowy wschód od Nowego Orleanu. W rejon ten wcześniej uderzył huragan Isaac, któremu towarzyszą obfite opady deszczu - podały lokalne media.

- Na greckiej wyspie Rodos trwa walka z pożarami, które strawiły już ponad 500 hektarów lasów i zarośli. Tamtejsze władze ogłosiły w środę stan klęski. Do gaszenia pożarów wykorzystywane są śmigłowce i samoloty gaśnicze. Z Aten ściągnięto dodatkowych strażaków. (PAP)

pif/ asa/ ana/

d1ras5r

Podziel się opinią

Share
d1ras5r
d1ras5r