Trwa ładowanie...
d386e3n

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 3 listopada, 17.00

...

d386e3n
d386e3n

03.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Układ sił w Kongresie i we władzach poszczególnych stanów USA zmienił się na korzyść Partii Republikańskiej (GOP) w wyniku wtorkowych wyborów do Kongresu, na gubernatorów oraz do legislatur stanowych i lokalnych. Republikanie przejmą po wyborach większość w Izbie Reprezentantów i będą mieli więcej niż dotychczas miejsc w Senacie. Utrudni to prezydentowi Barackowi Obamie realizację jego programu zmian w USA.

- Łotewski parlament zatwierdził w środę na nadzwyczajnym posiedzeniu nowy rząd, którym kierować będzie dotychczasowy premier Valdis Dombrovskis.

- Tylko 16 proc. gospodarstw domowych na Litwie ocenia swoją sytuacją finansową jako dobrą, podczas gdy 80 proc. uważa ją za złą bądź przeciętną - wskazuje opublikowany w środę sondaż opinii społecznej.

d386e3n

- W reakcji na ładunki wybuchowe wykryte w pakunkach wysłanych z Jemenu do USA, a także na serię bomb ukrytych w paczkach pochodzących z Grecji Komisja Europejska i belgijska prezydencja UE zwołały na piątek spotkanie ekspertów z krajów członkowskich w Brukseli.

- Minister spraw wewnętrznych Włoch Roberto Maroni nie wykluczył, że włoscy anarchiści, powiązani z ekstremistami z Grecji, mogą stać za wysłaniem paczek z materiałami wybuchowymi, między innymi do premiera Silvio Berlusconiego i kanclerz Angeli Merkel.

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy podejmie w czwartek Paryżu z wielkimi honorami chińskiego szefa państwa Hu Jintao, licząc na lukratywne kontrakty dla francuskich firm - pisze dziennik "Liberation".

- Pracownicy londyńskiego metra uczestniczą w 24-godzinnym strajku przeciwko planowanym cięciom etatów, co spowodowało chaos komunikacyjny w brytyjskiej stolicy. Protest zaczął się we wtorek wieczorem.

d386e3n

- Austriaccy ratownicy górscy odnaleźli w środę ciała obu polskich alpinistów, poszukiwanych od niedzieli w masywie najwyższego szczytu Austrii Grossglockner (3797 m) - poinformowała austriacka agencja APA.

- Al-Kaida w Iraku ogłosiła, że chrześcijanie stanowią jej "pełnoprawny cel" po upłynięciu ultimatum postawionego przez tę organizację Kościołowi koptyjskiemu w Egipcie - podała w środę amerykańska organizacja SITE.

- Ok. 4,7 tys. zachorowań i ponad 330 zgonów, cholera zbiera coraz większe żniwo na Haiti - alarmuje UNICEF. Organizacja mobilizuje siły i środki, by dotrzeć z pomocą do zagrożonych rejonów. Przygotowuje się też do walki z huraganem Tomas, który zbliża się do wyspy.

d386e3n

- Dwie osoby, które zginęły w wyniku zderzenia busa osobowego na krakowskich numerach rejestracyjnych z holenderskim traktorem w środę w Holandii, to Polacy - potwierdził w rozmowie z PAP II sekretarz ambasady RP w Hadze Janusz Wołosz.

- Dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński otrzymał w środę w Strasburgu medal Rady Europy "Pro Merito". Nagrodzono w ten sposób jego działania na arenie europejskiej w dziedzinie walki z uzależnieniem od narkotyków.

- Na czele największej we Włoszech lewicowej centrali związkowej CGIL stanęła po raz pierwszy kobieta, Susanna Camusso. Jej wybór przez zarząd centrali uznano za kolejne osiągnięcie na drodze kobiet do najwyższych stanowisk w życiu społecznym kraju.

d386e3n

- Rumuńska Cyganka, matka 10-letniej dziewczynki, która w Hiszpanii urodziła dziecko, jest zachwycona nową wnuczką i nie rozumie, dlaczego wokół tej sprawy zrobiono taką sensację - pisze w środę agencja Associated Press.

- By odciążyć swój napięty budżet, czeski Teatr Narodowy (Narodni Divadlo) w Pradze wprowadza nową usługę w postaci ceremonii ślubnych - poinformowało w środę publiczne Czeskie Radio.

- Słynna ośmiornica Paul, która bezbłędnie przewidziała wyniki drużyny Niemiec, a następnie finału tegorocznego mundialu, ma następcę w akwarium w Oberhausen, choć nie wiadomo, czy również obdarzonego takimi paranormalnymi zdolnościami. (PAP)

osz/ asa/

d386e3n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d386e3n