Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 3 lutego, 20.00

...

03.02.2010 | aktual.: 03.02.2010 20:23

03.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Premier Rosji Władimir Putin zaprosił premiera Polski Donalda Tuska do Katynia w kwietniu na uroczystości rocznicowe - poinformował w środę rzecznik szefa rosyjskiego rządu Dmitrij Pieskow.

- Zaproszenie od premiera Rosji Władimira Putina dobrze wróży zbliżającym się obchodom; to sygnał, że mają one szansę po raz pierwszy stać się obchodami wspólnymi, o szerszym wymiarze - powiedział PAP w środę przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.

- Wizyta premiera Donalda Tuska w Rosji w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej może być ukoronowaniem procesu normalizacji polsko-rosyjskich relacji - uważa współprzewodniczący polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych prof. Adam Rotfeld.

- Nigeryjczyk Umar Faruk Abdulmutallab, oskarżony o nieudaną próbę zamachu na samolot linii Northwest 25 grudnia, od ubiegłego tygodnia współpracuje z amerykańskimi śledczymi, dostarczając wywiadowi przydatnych i aktualnych informacji.

- KE powinna mieć instrumenty, by skłonić państwa członkowskie, które mają nadwyżkę gazu do przesyłania go krajom dotkniętym kryzysem gazowym oraz przeciwdziałać zapisom w kontraktach, które zakazują jego reeksportu - powiedział PAP europarlamentarzysta Jacek Saryusz-Wolski (PO).

- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE) Jerzy Buzek odebrał w środę w Brukseli Międzynarodową Nagrodę Bonifacego VIII, przyznawaną przez włoską organizację pozarządową, Akademię Bonifacego, za promocję praw człowieka i wartości chrześcijańskich.

- Hanna Herman, współpracownica kandydata na prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, przeprosiła w środę za jego słowa o polskich bojownikach, którzy rzekomo mają przyjechać na Ukrainę, by w drugiej turze wyborów prezydenta wesprzeć premier Julię Tymoszenko.

- Iran przeprowadził w środę "z powodzeniem" próbę trzeciej rakiety kosmicznej Kawoszgar-3 wyposażonej w "kapsułę eksperymentalną" z żywymi zwierzętami - poinformował kanał arabskojęzycznej telewizji irańskiej Al-Alam.

- Jeśli Iran jest gotów wysyłać swój nisko wzbogacony uran za granicę w zamian za paliwo nuklearne, musi powiadomić o tym Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, która wysunęła tę propozycję - oświadczyli we wtorek przedstawiciele amerykańskiej administracji.

- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę, że powita z zadowoleniem przyjęcie przez Iran uzgodnionego planu wzbogacania uranu. Chęć zaakceptowania planu sugerował we wtorek prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad.

- Opublikowana pod koniec stycznia we Włoszech książka postulatora procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, ks. Sławomira Odera pt. "Dlatego jest święty", znalazła się w centrum dyskusji nad celowością ujawnienia w niej nieznanych szczegółów z życia papieża.

- Pracujący na Białorusi dziennikarz telewizji Biełsat został w środę oskarżony o pobicie milicjanta - powiedział PAP przedstawiciel Biełsatu Aleś Dzikawicki.

- Francuski sąd odrzucił w środę żądanie obrony, aby odwołać proces w sprawie katastrofy samolotu Concorde z lipca 2000 roku. Decyzja zapadła drugiego dnia procesu, który ma rozstrzygnąć, kto był odpowiedzialny za wypadek pod Paryżem, w którym zginęło 113 osób.

- Greccy rolnicy, blokujący przejścia graniczne z Bułgarią, zaostrzają protest. W 10-kilometrowej kolejce na przejściu Kułata-Promachonas czeka już 530 tirów. Od czwartku do strajku przystępują greccy celnicy - poinformowało w środę bułgarskie radio publiczne.

- Parlament bułgarski ratyfikował w środę porozumienie o budowie gazociągu Nabucco, mającego dostarczać gaz z regionu Morza Kaspijskiego do Europy Środkowej i stworzyć alternatywę dla rosyjskich dostaw.

- Kandydatka na prezydenta Ukrainy Julia Tymoszenko oskarżyła swego rywala Wiktora Janukowycza, że z pomocą uchwalonych w środę przez parlament zmian w ordynacji wyborczej chce sfałszować wyniki zaplanowanej na niedzielę drugiej tury wyborów prezydenckich.

- Rozmieszczenie amerykańskich rakiet Patriot w Polsce nie stanowi problemu z punktu widzenia stosunków NATO-Rosja, ani z punktu widzenia samej Rosji - powiedziała w środę PAP ekspert Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) Oksana Antonenko.

- Kandydat polskiego pochodzenia Adam Andrzejewski, startujący w prawyborach gubernatora Illinois, nie uzyskał wystarczającego poparcia i odpadł z wyścigu o najwyższy urząd w tym amerykańskim stanie.

- Komisja Europejska uznała w środę za niewystarczające deklaracje krajów świata o planowanych przez nie redukcjach emisji gazów cieplarnianych do roku 2020. UE podtrzymuje swoje zobowiązanie do redukcji emisji CO2 o 20 procent.

- Nowa bułgarska desygnowana komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgijewa została bardzo dobrze oceniona po przesłuchaniu w europarlamencie w środę, co oznacza, że z zatwierdzeniem całej Komisji Europejskiej 9 lutego nie powinno być już problemów.

- Gruzja wycofuje z Ukrainy obserwatorów wyznaczonej na niedzielę drugiej tury wyborów prezydenckich - podała w środę rzeczniczka prezydenta Gruzji. Podkreśliła, że ma to związek z "niejednoznacznymi reakcjami" na gruzińską misję obserwatorów na Ukrainie.

- Wprowadzenie Rosji do Unii Europejskiej i NATO, a wcześniej - do WTO, OECD i innych globalnych organizacji, zaproponowali w środę eksperci z Instytutu Rozwoju Współczesnego w Moskwie (Insor), think tanku, któremu patronuje prezydent Dmitrij Miedwiediew.

- Władze kierowanej przez Władimira Putina partii Jedna Rosja zapowiedziały w środę, że wystąpią z inicjatywą odwołania Siergieja Mironowa ze stanowiska przewodniczącego Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, za krytykę pod adresem premiera.

- Rząd Szwajcarii zgodził się w środę, mimo protestów Chin, na osiedlenie się w kraju dwóch Ujgurów, zwalnianych z amerykańskiego więzienia dla podejrzanych o terroryzm w bazie Guantanamo. Dzień wcześniej zgodę na osiedlenie wyraziły władze kantonu Jura.

- Mieszkańcy Korei Północnej umierają z głodu na skutek rewaluacji wona, co doprowadziło do zdymisjonowania wysokiego rangą przedstawiciela władz - informują w środę media południowokoreańskie.

- Trzy kolejne osoby aresztowano w Chinach w związku z wykryciem sprzedaży produktów mlecznych skażonych melaminą - podała w środę chińska agencja Xinhua. Skandal z melaminą wybuchł w r. 2008.

- W Chinach w końcu zeszłego roku było 1 335 000 osób uzależnionych od narkotyków, z czego 978 tysięcy od heroiny - podały w środę chińskie media, powołując się na dane biura krajowej komisji antynarkotykowej.

- Niemiecka policja powiadomiła, że zatrzymała w środę 31-letniego mężczyznę narodowości tureckiej, który w 2006 roku porwał samolot linii Turkish Airlines lecący z Tirany do Stambułu. Nie podano jego nazwiska. Sprawca porwania jest poszukiwany przez Albanię.

- Somalijscy piraci porwali w środę frachtowiec pływający pod banderą Korei Północnej - poinformowały siły morskie Unii Europejskiej. Na razie nie wiadomo ilu członków załogi było na pokładzie jednostki, ani co przewoziła.

- Rodzina króla popu Michaela Jacksona, zmarłego nagle w zeszłym roku w wieku 50 lat, domaga się surowego ukarania jego lekarza, który podał mu trankwilizatory będące przyczyną śmierci.

- Piloci czeskiego lotnictwa cywilnego odnotowali co najmniej siedem przypadków oślepienia laserem samolotów w okolicach praskiego portu lotniczego Ruzynie - podał w środę Karel Muendel z Czeskiego Stowarzyszenia Pilotów Komunikacyjnych linii lotniczych CSA. (PAP)

mln/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)