Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 9 maja, 20.00
...
09.05.2012 | aktual.: 09.05.2012 20:23
09.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę podczas defilady wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie, upamiętniającej 67. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, że to jego kraj przyniósł wolność narodom świata.
- Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko przerwała trwający od 20 kwietnia strajk głodowy - poinformował w środę w Charkowie niemiecki lekarz Lutz Harms, który nadzoruje leczenie skazanej na siedem lat więzienia opozycjonistki.
- Sposób, w jaki władze Ukrainy traktują byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko, jest "nie do przyjęcia" - uznał w środę przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy w wywiadzie dla Euronews.
- Przywódca Ogólnogreckiego Ruchu Socjalistycznego (PASOK) Ewangelos Wenizelos oświadczył w środę, że prezydent Karolos Papulias powierzy mu misję utworzenia rządu koalicyjnego. Będzie to trzecia próba sformowania rządu od niedzielnych wyborów parlamentarnych.
- Nie tylko dyscyplina budżetowa, ale i działania na rzecz wzrostu gospodarki są potrzebne do wyjścia UE z kryzysu - przekonywali szefowie grup politycznych w PE w środę, dołączając do apeli m.in. prezydenta-elekta Francji. Apelowali o prowzrostowy budżet UE.
- Izraelski parlament zatwierdził w środę 71 głosami przy 23 głosach sprzeciwu rząd jedności narodowej. Nowy gabinet będzie tworzyć rządzący do tej pory prawicowy Likud premiera Benjamina Netanjahu i największa do tej pory partia opozycyjna, centrowa Kadima.
- Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w piątek udaje się z wizytą na Ukrainę, chociaż szczyt państw Europy Środkowej planowany wcześniej w Jałcie został odwołany - poinformowała w środę PAP służba prasowa prezydenta Litwy.
- Dialog między Unią Europejską i Białorusią będzie możliwy dopiero po zwolnieniu więźniów politycznych na Białorusi - oświadczyła szefowa misji dyplomatycznej UE w Mińsku Maira Mora, komentując wtorkowe orędzie do narodu prezydenta Alaksandra Łukaszenki.
- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wypowiedział się w środę przeciwko rozmawianiu z jego krajem językiem szantażu. Mówił o tym po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Zwycięstwa w Mińsku z okazji 67. rocznicy pokonania hitlerowskich Niemiec.
- Aby skutecznie walczyć z kryzysem, UE potrzebuje zarówno konsolidacji budżetów, jak i polityki wzrostu, której nie wolno jednak finansować nowymi długami - powiedział w środę w Berlinie szef Federalnego Zrzeszenia Przemysłu Niemieckiego (BDI) Hans-Peter Keitel.
- Premier Włoch Mario Monti powiedział w środę, że w Europie panuje kryzys przywództwa i polityki, wynikający między innymi z tego, że politycy w wielu krajach unikają podejmowania niepopularnych decyzji. Tę ocenę przedstawił w przemówieniu z okazji Dnia Europy.
- Premier Luksemburga i szef eurogrupy Jean-Claude Juncker uda się w czwartek do Paryża na spotkanie z nowym prezydentem Francji Francois Hollande'em - poinformowały w środę luksemburskie źródła rządowe.
- Kościół katolicki w Portugalii zaakceptował rządową propozycję, by od 2013 roku święta Bożego Ciała oraz Wszystkich Świętych przestały być dniami wolnymi od pracy.
- W prawyborach republikańskich, które odbyły się we wtorek w Indianie, Karolinie Północnej i Zachodniej Virginii, były gubernator Massachusetts, Mitt Romney, zdobył kolejnych delegatów na krajową konwencję GOP, która nominuje kandydata partii na prezydenta.
- Przedstawiciele władz USA i Jemenu ujawnili we wtorek, zastrzegając sobie anonimowość, że rzekomy zamachowiec samobójca Al-Kaidy, który miał dokonać zamachu na samolot lecący do USA, w rzeczywistości był informatorem CIA - informuje Associated Press.
- Poparcie dla wojny w Afganistanie spadło w USA do rekordowo niskiego poziomu 27 proc. Około połowy Amerykanów, sprzeciwiających się wojnie, uważa, że obecność sił USA w Afganistanie przynosi więcej szkody niż pożytku - wynika z sondażu AP-GfK.
- Polski proces transformacji ustrojowej jest śledzony w Birmie; jesteśmy dla niej przykładem - uważa szef MSZ Radosław Sikorski. Sikorski w środę spotkał się z prezydentem tego kraju Theinem Seinem.
- Nowe, korzystne dla pracowników prawo pracy weszło we wtorek w życie w Wenezueli. Krytycy twierdzą, że zawiera ono rozwiązania, groźne dla małego i średniego biznesu. (PAP)
pif/ ana/